2050’DE NELER OLACAK?

1488439467_earth_2050_featuredSiber güvenlik şirketi Kaspersky Lab, Earth 2050 (Dünya 2050) adlı bir proje hayata geçirdi.  İnteraktif bir multimedya projesi olan Earth 2050, önümüzdeki 30 yıl içerisinde gerçekleşmesi öngörülen sosyal ve teknolojik gelişmeleri bir araya topluyor.

Proje için Ian Person gibi gelecek bilimcilerle iş birliği yapan Kaspersky Lab, bunun yanında kendi araştırmacılarının gelecekle ilgili vizyonlarını da birçok sanatçı ve bilim insanının bakış açılarıyla harmanlayarak, çok da uzak olmayan bir geleceğin gerçekçi bir görünümünü elde etti. Bunları http://2050.earth adresinde bir araya getirdi. Kullanıcılar, sitede bulunan 200’ün üzerinde gelecek tahminini inceledikten sonra kendi vizyonlarını da Earth 2050 sitesine eklenmek üzere gönderebiliyor.

GELECEK NASIL GELECEK?

Geleceğin beraberinde getireceği zorlukları daha iyi anlamak isteyen Kaspersky Lab, bunu yapabilmek için yakın gelecekte dünyanın nasıl bir yer olacağını anlamak istiyor. Örneğin, hayatlarımız tamamen dijital bir hale geldiğinde gizlilik konusunu nasıl ele alacağız? Eğer kullandıkları cihazlar implantasyon yoluyla insanların vücutlarına yerleştirilecek ve tüm verileri bulutta saklanacaksa verileri nasıl koruyacağız?

Kaspersky Lab Teknoloji Araştırmaları Bölümü Başkanı Andrey Lavrentyev, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Earth 2050’de bulacağınız tüm tahminler sadece birkaç on yıl içerisinde gerçeğe dönüşebilir. Earth 2050 bizim için sadece bir yaratıcılık egzersizi değil. Kaspersky Lab uzmanları son 20 yıldır siber suça karşı mücadele ediyor ve bu süre zarfında tehditlerin nasıl geliştiğine şahit oldular. Sonuç olarak bilgilerini ve uzmanlılarını paylaşabiliyorlar ve birçok örnekte kullanıcıları gelecek teknolojilerin güvenliği konusuna daha dikkatlice bakmak konusunda teşvik ediyorlar. Sürücüsüz arabalar, akıllı altyapılar ve tıbbı verilerin dünya çapında doktorlar arasında anlık olarak paylaşılabilmesi gibi icatlar çok etkileyici olabilir fakat her biri siber suçluların kötüye kullanabileceği yepyeni fırsatları da beraberinde getiriyor.”

80 ŞEHİR İÇİN GELECEK TAHMİNİ

Şu anda Earth 2050 kapsamında dünya çapında 80 şehir için gelecek tahminleri bunuluyor. Kullanıcılar istedikleri şehri seçtiklerinde ilgili tahminler haritanın üst kısmında beliriyor. Portal, her biri alanlarında uzman kişilerin tahminlerini içeren, 2030, 2040 ve 2050 olmak üzere üç zaman kategorisine ayrılmış. Kullanıcılar, örneğin Ian Pearson’un veya birçok farklı Kaspersky Lab uzmanının gelecekte neler olacağına dair düşüncelerini inceleyebiliyor. Proje sadece yazılı tahminlerle kısıtlı değil. Earth 2050 ayrıca Barselona ve Şangay gibi şehirler de dahil olmak üzere 12 adet VR (sanal gerçeklik) uyumlu panoramayı ve gelecekten çeşitli eserlerin illüstrasyonlarını da içeriyor. Kullanıcılar gelecekteki şehirlerin nasıl işleyeceğine dair 360 derece görüntüleri izleyebiliyor. Sokakta gördüğümüz her insanın dış görünümünü değiştirebilecek miyiz? Sürücüsüz arabalar büyük şehirlerde taksiciliğin geleceği mi? Uyurken reklamlar görecek miyiz? Bunlar, sitede karşılaşılabilecek sorulardan sadece birkaçı.

SİZ DE FİKİRLERİNİZİ PAYLAŞIN

Özel geri bildirim formu ise kullanıcılara siteye kendi fikirlerini ekleme imkanı tanıyor. Gönderilen fikirler editörlerin eleğinden geçtikten sonra sitede yayınlanacak. Kullanıcılar hali hazırda var olan tahminler üzerine tartışıp, kendi tahminlerini paylaşarak projeye katkıda bulunabiliyor. Uzmanlardan ve çeşitli kaynaklardan toplanan yeni içerikler de siteye sık sık eklenecek. Andrey Lavrentyev “Portala daha birçok isim eklenmesini umuyor ve kullanıcıları siteyi ziyaret ederek geleceğin nasıl olacağına dair en çılgın fikirlerini paylaşmaya davet ediyoruz” diyor. Geleceğe http://2050.earth adresinden siz de bir göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s