Angelina Jolie tedavisi SGK kapsamında

Meme ve kolon kanseri artık daha hasta olmadan tespit edilecek. GLAB Projesi kapsamında meme ve kolon kanseri riski taşıyanlar, genetik taramalarla saptanacak.

ÜRÜN DİRİER

Sağlık Bakanlığı İstanbul Kuzey Anadolu Kamu Hastaneleri Birliği (İAKB) ve İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırma Merkezi ortaklığında geçen yıl temelleri atılan Genomik Laboratuvar (GLAB) projesi hizmete başladı. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında, genetik kanser taramaları yapılmaya başlandı. Ailesinde kanser olan riskli kişiler kolon ve meme kanseriyle alakalı ücretsiz genetik taramalardan faydalanabilir. Bunun için Kuzey Anadolu Kamu Hastaneleri içerisinde yer alan, Göztepe ve Ümraniye gibi İstanbul’daki 12 eğitim ve araştırma hastanesinden birine başvurmak yeterli. Genetik taramaların amacı genetik olarak kolon ve meme kanseri riski taşıyan kişilere erken teşhis koyarak önlem alınmasını sağlamak. “Örneğin artık meme kanseri riski yüksek olan bir kadına tıpkı Hollywood yıldızı Angelina Jolie’nin yaptırdığı gibi memesini aldırmasını önerebileceğiz” diyen İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gizem Dinler Doğanay, kanserin erken evrede teşhisinin hem yaşam süresinin uzamasını hem de sağlık maliyetlerinin düşmesini sağlayacağını belirtiyor. Bugün Türkiye’de yılda 3 milyar dolar kanser tedavisine harcanıyor. En yaygın görülen ve genetik tespiti kolaylıkla yapılan kanser türleri ise meme ve kolon kanserleri.

GLAB PROJESÝ
Gizem-Levent Doğanay çifti

TÜRKLERE ÖZEL GEN HARİTASI

GLAB’ın proje yöneticilerinden Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Doğanay ise ailesinde kanser olan kişilerin diğer aile bireyleri ve kendisiyle alakalı kafasında hep bir kanser şüphesi olduğunu dile getirerek, “Gen dizileme yöntemleri ile DNA mutasyonlarının hatasız saptanması mümkün. GLAB sayesinde risk grubundaki kişiler saptanarak koruyucu önlemler alınabilecek. Mesela kolon kanseri riski yüksek olan birine gerekli önleyici ameliyatlar yapılabileceği gibi, en uygun ilaç tedavilerinin yapılması sağlanabilecek” diyor. Bu proje ile Türklere özel bir gen haritası da çıkarmış olacaklarına değinen Doğanay, bu haritaların gelecekte önleyici tedaviler kapsamında kritik öneme sahip olacağını belirtti.

JOLIE UYGULAMASI YAYGINLAŞACAK

Angelina Jolie’ye de ailesinde pek çok kişide meme kanseri görülmesi nedeniyle yapılan gen dizileme analizinde, meme kanseri için risk oluşturan mutasyona rastlanmıştı. Jolie de henüz kanser gelişmeden, riski önlemek için çift taraflı mastektomi (her iki memenin alınması) ameliyatı olmuştu. Jolie, saptanan mutasyonun rahim ve yumurtalık kanserleri risklerini de arttırmış olması üzerine rahim ve yumurtalıklarını da aldırmıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s