Kötü Dünya Sendromuna Hazır Olun

Psikiyatri Uzmanı Prof. Nevzat Tarhan, Türkiye’nin şu an gri bir alanda olduğunu belirterek, “Toplumlar belirsizliğe uzun süre dayanamaz. Belirsizlik uzarsa ‘kötü dünya sendromu’ ortaya çıkar” dedi.

ÜRÜN DİRİER

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Nevzat Tarhan, 15 Temmuz’dan sonra içine girdiğimiz, kimin dost kimin düşman olduğunu bilemediğimiz belirsizlik dönemi ile ilgili uyarıda bulunarak “Türkiye şu an gri propaganda alanında. Bu sisli ortamda paranoya artıyor. Bu paranoya hali yeni kurbanlar verilmesine yol açar. Bir an önce akla karanın ortaya çıkarılması gerek. Toplum psikolojisi gri alana uzun süre tahammül edemez. Bu dönem uzarsa toplumsal travma kronik bir hal alır” dedi.

NEVZAT TARHAN
PROF. NEVZAT TARHAN

KORKUTUCU AÇIKLAMALAR ÖRGÜTÜN İŞİNE GELİR

Gri alanın en çok suçluların işine yarayacağına da vurgu yapan Prof. Tarhan, “Bu puslu ortamda suçluların kendilerini saklaması kolaylaşıyor. Başkalarını suçlayıp jurnalleyerek kendilerini saklıyorlar. Şu dönemde en çok kim jurnalcilik yapıyor ve birilerini durmadan suçluyorsa dikkat etmek gerek. Bu kişiler kripto fetöcü olabilir” dedi. “Şu an vahşi bir ormanda yürüyor gibiyiz. Nereden ne zaman ne tehlike çıkacağını bilemiyoruz. Böyle sisli zamanlarda gri propaganda devrededir. Söylentiler vardır ve bunların kaynağı da doğruluğu da belli değildir. Kim düşman kim değil, belirsiz. Bu belirsizlik toplum tarafından uzun süre tolere edilemez. Aksi halde ortaya yeni haksızlıklar ve kurbanlar çıkar” diyen Prof. Tarhan, örgüt hakkında yapılan aşırı korkutucu açıklamaların en çok örgütün işine yarayacağını söyleyerek şunları ekledi: “Büyücülük yapıyor, cinlerden ordusu var gibi açıklamalar ile malum kişinin egosu tatmin olur. Abartılı korkutucu söylemler örgütü besler. Sadece kanıtlanabilir net bilgiler paylaşılmalı medyada.”

8 HAFTA KURALI

15 Temmuz gibi travmalarda 8 hafta kuralının çok önemli olduğuna da değinen Tarhan, 8 hafta sonra normalleşme oluşmazsa travmanın kronikleşeceğini belirtti. Zaman içerisinde bu durumun insanlarda ‘kötü dünya sendromu’na yol açacağını ifade eden Tarhan, “Ümitsizlik ve güvensizlikten dolayı yurtdışına yerleşenler olabilir. İçine kapanma ve çökkünlük sonucu yatırım ve girişimler durma noktasına gelir. Kişilerde agresiflik ve saldırganlık başgösterebilir” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s