AB SORUYOR: ŞİMDİ BİZ KİMİZ?

Dünyaca ünlü psikanalist ve politik psikoloji duayeni Prof. Vamık Volkan, Avrupa’daki mülteci krizi ve İngiltere’nin AB’den ayrılık sürecini Karar’a değerlendirdi. Bir kongre için İstanbul’a gelen Prof. Volkan, “Avrupa ülkeleri şimdi biz kimiz diye soruyor” dedi.

VAMIK VOLKAN
PROF.VAMIK VOLKAN

ÜRÜN DİRİER

Psikanalizin Nobeli olarak kabul edilen “Mary Sigourney Psikanaliz Ödülü”nün sahibi olan ve iki kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen psikanalist Prof. Vamık Volkan, AB’nin bölünme sürecini değerlendirdi. Küreselleşme ve teknolojinin ülkeler ve kültürler arası sınır kavramını altüst etmesiyle tüm dünyada olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de yeni bir medeniyet dönemine girildiğini söyleyen Prof. Volkan, “Bu yeni dönemin adı ‘şimdi biz kimiz’ medeniyetidir. Ülkeler kendi büyük grup kimliklerine geri dönmek istiyor. Dil, tarih ve kültürel ortaklıklarının olduğu büyük çadırın delinme tehlikesi Avrupa ülkelerini korkutuyor. Paris’teki terör saldırıları ve Suriye’den gelen mülteci akını bilinçaltında yatan bu korkuya tuz biber ekti. İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini başlatması da kendi çadırına geri dönme isteği ile atılmış bir adımdır. İngiltere kanuni adımı atan ilk ülke olsa da diğer Avrupa ülkelerinde de psikolojik ayrılış başlamış durumdadır. Yakın gelecekte Avrupa Birliği’nin dağılabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü her bir ülke ‘şimdi biz kimiz’ diye sormaya başladı” dedi.

GRUP KİMLİĞİ İÇİN TARİH ÖNEMLİDİR

Mültecilerin Müslüman olup olmamasının sığınmacıları kabul eden ülkenin büyük grup kimliği açısından çok da önemli olmadığını dile getiren Prof. Volkan, “Dil, kültür ve tarih birlikteliği büyük grup kimliği açısından çok daha önemlidir. Örneğin SSCB dağıldığında da Avrupa’ya büyük bir göç dalgası olmuştu. Göç edenlerin çoğu Hıristiyan olmasına rağmen Avrupa ülkeleri bugün olduğu gibi yine rahatsız olmuşlardı” dedi. Ulusun ortak çadırında bir delik açma tehlikesi içeren unsurların terör gibi sahici tehditler olabileceği gibi, kültür farklılığı gibi psikolojik unsurlar da olabileceğine vurgu yapan Prof. Volkan’a göre, böyle bir tehlike anında insan hakları, eşitlik ve yardımseverlik gibi değerler geri planda kalıyor. Bu değerlerin yerini ise büyük grup kimliği alıyor. Büyük grup kimliğine, büyük çadıra dokunan tehlikeler karşısında kişisel özelliklerin grup davranışı altında yok olduğunu ifade eden Prof. Volkan sözlerine şöyle devam etti: “Sadece Avrupa değil, tüm ülkeler için aynı durum geçerlidir. Suudi Arabistan kaç mülteci kabul etmiş, bir bakın. Onlar da dışarıdan geleni ‘öteki’ olanı istemiyorlar. Tüm ülkeler için aynı şey geçerlidir. Barışçıl ve yardımsever biri bile , büyük grup çatısı altına girdiği zaman, bireysel olarak makul görmeyeceği davranışları makul hale getirebiliyor. Çünkü büyük gruplar rasyonel değil, bilinçdşı davranır.”

PROF. VAMIK VOLKAN KİMDİR?

60 yıldır ABD’de yas psikolojisi üzerine çalışan, şu an çalışmalarını Virginia Üniversitesi’nde sürdüren Prof. Vamık Volkan, 1987 yılında aynı üniversitenin çatısı altında Zihin ve İnsan Etkileşimi Araştırmaları Merkezi’ni kurdu. Volkan, bu merkezde psikanalitik/psikolojik kavramları politik durumlara uyarlayan ve onları anlamaya çalışan çalışmalar gerçekleştirdi. Volkan bu merkez aracılığıyla Sovyetler Birliği, Baltık Cumhuriyetleri, Arnavutluk, Kuveyt, Eski Yugoslavya, Gürcistan, Güney Osetya, Türkiye, Yunanistan ve ABD gibi pekçok ülkede projeler gerçekleştirdi. Eski ABD Başkanı Jimmy Carter’ın başkanlığında kurulan Carter Merkezi’nin Uluslararası Müzakere Ağı’nda (INN) üye olarak görev yaptı ve uluslararası sorunların çözümü için çalıştı. Volkan ayrıca Politik Psikoloji Uluslararası Derneği’nin (ISPP) kurucusu olmuş ve başkanlığını yürütmüştür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s