10 DAKİKADA VARİSE ZAMK TEDAVİSİ

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, varis tedavisinde kullanılan en yeni girişim tekniklerini anlattı. Türkiye’de son birkaç yılda başarıyla kullanılan zamk yönteminin yüzde 100’e yakın bir başarı oranıyla uygulandığını ifade eden Prof. Bozkurt, “Artık cerrahi operasyona gerek duymuyorum” diyor.

ÜRÜN DİRİER

Varis hastalığının 1 ile 6 arasında dereceleri olduğunu ifade eden Prof. Bozkurt, derecelere göre uygulanabilecek tedavi yöntemlerini ise şöyle anlattı:

kursat-bozkurt-en
Prof. Dr. Kürşat Bozkurt

6. DERECE AN ÖLÜM SEBEBİ

Bacakta kırmızı kılcal damarların oluşması 1. derece varis olarak adlandırılır. Sağlık açısından bir sakıncası yoktur ama estetik amaçlı iğne yöntemiyle tedavi yapılabilir. Bu damarlar biraz daha genişleyip rengi maviye döndüğünde artık 2. derece bir varisten söz ediyor oluruz. Hastada bacak ağrısı, şişmesi, uzun süre ayakta duramama ve huzursuz bacak sendromu gibi belirtiler olur. Hasta bacaklarını nereye koyacağını bilemez hale gelmiştir. Bu aşamada köpük tedavisi tavsiye ediyoruz. Köpük tedavisi, varis için kullanılan ilacın havayla köpürtülerek daha geniş alana yayılmasını sağlamaktır. 3. derece variste ise ayak ve bacaklarda şişlik daha belirgin ve rahatsız edici hale gelir. Hasta çizme giyerken fermuarı kapatmakta zorlanmaya başlar. 4. derecede bileğin iç kısmında kırmızıdan kahverengiye doğru bir renk değişimi başlar. 5. derecede yine bileğin iç kısımında yara oluşmuştur. 6. derecede ise bu yara artık kapanmaz hale gelir ve ciltte görünür olmaya başlar. 3. dereceden itibaren lazer, radyofrekans veya zamk yöntemiyle tedavi uyguluyoruz.

Derin toplardamar tıkanıklıklarında 6. derece varisin ani ölümlere yol açabildiğini belirten Bozkurt, “Bu hastalarda akciğere pıhtı atmadan kaynaklı ölümler görülebiliyor” diyor. Son 10 yılda varis tedavisinin ameliyatsız yapılabilecek kadar kolay bir hale geldiğini anlatan Bozkurt, son birkaç yılın mucize tedavisi olarak görülen zamk yöntemini şöyle anlatıyor:

JAPON YAPIŞTIRICISININ MEDİKAL VERSİYONU

10 yıldır damara incecik tellerle girerek kasıktan itibaren lazer veya radyofrekans enerjisiyle varisli damarı kapatabiliyoruz. Son birkaç yıldır da zamk yöntemiyle işimiz iyice kolaylaştı. Narkozsuz, anestezisiz, dikişsiz ve sadece 10 dakika süren bir işlem. Zamk, bildiğiniz Japon yapıştırıcısı gibi ama onun medikal versiyonu olan bir yapıştırıcı. İncecik bir telle damarın içinden kasığa kadar giriyoruz. Daha sonra zamkı damarın içine bir tabancayla veriyoruz. Yukarıdan da bastırıyoruz. Böylece damarı içeriden kapatıyoruz. Hasta yürüyerek geliyor, operasyonun hemen ardından yürüyerek eve gidiyor. Kapatılan damar birkaç ay içinde sönmeye başlıyor ve bacaklardaki varis görüntüsü yok oluyor.

Lazer işleminden sonra hastaya 10 gün varis çorabı giymesini önerdiklerini de hatırlatan Bozkurt, “Zamk yönteminde varis çorabına da gerek yok” diyor. Çapı 2 santimetreye kadar olan tüm varislerde bu yöntemin kullanılabileceğini ifade eden Bozkurt, “Zamk aslında 40 yıldır dünyada beyindeki balonlaşmalarda kullanılan bir malzeme. Ayrıca cilt kesilerinden sonra, dikiş atmadan kesiyi kapatma amacıyla da kullanılıyor. Yeni olan, bu malzemenin varis tedavisinde kullanılabilir hale gelmesidir” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s