Çocuk yetiştirme kusuru: Çalışmayan Erkek Psikolojisi

ORTA SINIFIN YENİ SORUNU:

ÇALIŞMAYAN ERKEKLER

Psikiyatrist Mutluhan İzmir, çalışmayan erkek psikolojisini anlattı. Çocuk yetiştirme konusunda bilgiler veren İzmir, genç erkeklerde ortaya çıkan eve kapanma, iş aramama gibi sorunların psikiyatrik bir nedeni olmadığını söylüyor. Sorunun orta sınıfa ait sosyolojik bir sebepten kaynaklandığına değinen İzmir, “Ailelerin korumacı yapısı çocuğun aleyhine işliyor” diyor.

ÜRÜN DİRİER

Fotoğraf: ABDULLAH ÜMİT ÖZCAN

“Son 20-30 yıldır geleceğimiz için ciddi sorun oluşturabilecek bir insan görünümü ortaya çıkmaya başladı. Bu yeni görünüm genellikle iyi eğitim almış orta sınıf ailelerin erkek çocuklarında ortaya çıkma eğilimi gösteriyor…” Bu sözler Psikiyatrist Mutluhan İzmir’e ait. Sosyolojik faktörlerden dolayı ortaya çıkan yeni bir erkek modeli oluştuğunu anlatan İzmir, “25 yaşına gelmiş hala çalışmayan, evde oturan gençler var. Bunun sorumlusu ailedir” diyor. İzmir, orta sınıfa ait bu sorunu, nedenlerini ve çözüm önerilerini anlattı.

MUTLUHAN İZMİR1 (2)

Psikiyatrist Dr. Mutluhan İzmir

Sözettiğiniz problemin belirtileri neler, kimlerde görülüyor?

Genellikle 13-25 yaş civarındaki erkek çocuklarında aniden başlayan odasına kapanmak, okula gitmeyi istememek, işe girmiş ise işten ayrılarak evde yaşamaya başlamak, bilgisayar başında çok uzun süre vakit geçirmek, evli ise boşanmak ve anne-babasının evine dönerek ergenlikteki gibi yaşamayı istemek biçiminde kendisini gösteren bir tablo ile sıkça karşılaşmaya başladık. Orta sınıf ailelerde görülüyor. Düşük ekonomik seviyedeki ailelerde görülmüyor.

Psikiyatrik bir sebebi var mı? İlaçla tedavi mümkün mü?

Bu tabloya neden olabilecek belirgin hiçbir psikiyatrik neden saptanamıyor. Bana gelen olgular genellikle daha önce başka psikiyatristlere gitmiş, antidepresan, psikostimülan, anksiyolitik ve antipsikotik tedavileri kullanmış, ancak bu tedavilerden belirgin bir yarar görmemiş oluyorlar. Aileler ilaçlardan umut kesince benim kapımı çalıyorlar. Peki hiçbir belirgin psikiyatrik hastalığın neden olmadığı bu tablonun nedeni nedir? Bu olgularda ortak nokta, çocuğun ya da genç insanın başetmekte zorlandığı dış dünya ile yüzleştikten sonra, onun bu duruma verdiği tepkiye karşı ailesinin takındığı tutumdur.

KORUMA GÜDÜSÜ ÇOCUĞUN ALEYHİNE İŞLİYOR

Ailenin hangi tutumları bu tür bir probleme yol açıyor?

Dış dünya ile ilgili bir sıkıntıdan çocuğun ya da ergenin kaçma çabasına ailesinin yaklaşımı, o kişinin gelecekte karşılaşacağı sorunlara karşı nasıl bir tutum takınacağını belirliyor. Zor bir yaşamla mücadele etmekten kaçma isteği, zorlukla karşılaşan her kişinin ilk duygusudur. Fırsat bulursak bunu hepimiz yaparız. Eğer aileler zorluklarla karşılaşan çocuklara ve ergenlere kaçma olanağını tanıyorlarsa ve onlardan kaçarak uzak kalmasını sağlayacak bir aile ortamını karşılıksız olarak sunuyorlarsa, genç de bu korunaklı ortama sığınmayı yeğliyor. Bunun sonucunda da dış dünyanın zorluklarına karşı kendini geliştirecek ve güçlendirecek yönelimlere ilgi ve merakını yitiriyor. Çocuğu koruma amacı çocuğun aleyhine işliyor. Ailenin koruma amacıyla iyi niyetle attığı adımlar, çocuğun zorluklarla yüzleşmesini önlediği için, çocuk kendisini geliştirme olanağı bulamıyor ve ailesinin kucağına geri dönerek yaşamını donduruyor. Bu durum bir noktada dış dünyanın acımasız gerçeklerinin inkar edilmesine ve çocuğun bir fantezi dünyasının içinde yaşamaya başlamasına neden oluyor.

İLAÇLAR ETKİLİ OLMAZ

Maddi durumu yeterli olmayan ailelerde de aynı sorun yaşanıyor mu?

Ailenin güvenli kucağına sığınma imkanı bulamayanlar ise, acıyla başedebilme yöntemlerini geliştirmek ve kişiliklerini yeni zorluklara daha dayanıklı kılacak biçimde güçlendirme çabası içine girmek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle evinden çıkmak istememek, toplumdan kaçmak biçiminde görülen bu tablo, çocuklarına sunabileceği çok fazla olanağı olmayan düşük ekonomik düzeydeki ailelerde neredeyse hiç görülmüyor. Bu vaka bize toplumsal bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu düşündürüyor. İlaçlar da bu nedenle etkili olmuyor.

İMKANLARINI KISIN

Ne yapmalı peki?

Bir genç ihtiyaçlarının çaba harcamadan karşılandığı bir düzenekte yaşama imkanı buluyorsa, kendini ilerletmesi için gerekli olan merak duygusunu geliştiremiyor. Yüksek lisans yapmış, 25 yaşına gelmiş hala iş aramayan erkekler var. Bu tür vakalarla bana gelen ailelere, sorunun çocuğa sağlamış oldukları imkanlardan kaynaklandığını söylüyorum. Genellikle bu gerçeği kolay kolay kabullenemiyorlar. Çocuğa verdikleri imkanları kısıtlama yoluna gitmekten çekiniyorlar. Ancak sonunda ikna olup bunu yaptıklarında oğullarındaki ciddi gelişimi görerek seviniyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s