Türkiye’de kabul edilmedi, ABD havada kaptı

Görme engelli müzisyen Özgür Altınok, bir yıldır TRT Kent Radyo’da her akşam şov programı sunuyor. TRT Radyolarında yayınlanan radyo tiyatrosu ve arkası yarın programlarının da müziklerini yapan Altınok, “Türkiye’deki yüzbinlerce görme engelli vatandaş için kültür, sanat ve habere ulaşılabilecek yegane mecra radyodur” diyor.

ÜRÜN DİRİER
Foto: Ümit Özcan

Özgür AltınokGörme engelli müzisyen Özgür Altınok’un müzik macerası, aslında bir mücadele hikayesi. Marmara Üniversitesi’nde müzik öğretmenliği okuyan 32 yaşındaki Altınok, okulun ardından yüksek lisans yapmak üzere iki yıl üst üste üniversitesine başvuruda bulunur. Ancak yüksek lisans programına kabul edilmez. Hayal kırıklığının gelecek hayallerini yok etmesine izin vermeyen Altınok, TRT’deki ağabeylerinin yönlendirmesiye ABD’nin ünlü müzik okulu Berklee College of Music’e başvurur.

Öğrencilerin seslerini ölümsüzleştirdi

İlk başvuruda dereceyle okula kabul edilen Altınok, burada elektronik müzik ve keman bölümünde okur. Ardından 2010 yılında İstanbul’a dönerek Ataşehir Remzi Bayraktar Ticaret Meslek Lisesi’nde müzik öğretmeni olarak göreve başlar. Öğrencilere müziği sevdiren, derslerde onlara keman çalan Altınok, “Seslerinizi ölümsüzleştirin” kampanyasıyla öğrencileriyle beraber sesli hikaye kitapları hazırlar. Kaydedilen öykülerin aralarına kendi bestelerini de yerleştirir. Öğrencilerin görme engelliler için hevesle hazırladığı bu sesli kitaplara, Bakırköy Halk Kütüphanesi Sesli Kitap Bölümü ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi’nden ulaşılabilir.

Görmeyen gözlerin ışığı radyodur

Çocukluğundan itibaren TRT Radyosuna gidip gelen Altınok, geçen yıldan bu yana da akşam 7-9 arası TRT Kent Radyo’da şov programı hazırlayıp sunuyor. Ayrıca üniversite yıllarından beri de TRT Radyolarındaki radyo tiyatrolarının müziklerini hazırlıyor. “Küçükken kaçırdığım bir radyo tiyatrosu olunca kaydı istemek için radyo binasına gidip gelirdim. Görmeyen biri için radyo sanata, bilgiye ulaşabileceği tek mecradır, ışıktır. Ben edebiyatı radyodan öğrendim. Bugün elimde TRT’nin radyo tiyatrolarından oluşan geniş bir arşiv var” diyen Altınok, yeni hedefinin, görme engellilerin müzik eğitiminde gerekli olan bir nota kütüphanesi açmak olduğunu belirtiyor. Bu anlamda dünyada Braille alfabesiyle hazırlanmış nota kitaplarını biriktiriyor.

Görmemek hayatı zindan etmez

Görmemenin hayatı zindan edecek bir durum olmadığını anlatan Altınok, “Hayatta ne başarılarımı ne de başarısızlıklarımı görmeyişim üzerinden yorumlamadım. İnsanlar da başarılarının hayat şartlarına bağlı olduğunu sanmasın. Başarı yaşam sevinciyle alakalıdır. Gördüğü halde hayatta hiçbir şey yapmamış olan insanlar da var” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s