PKK BİR NARKO-TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Polis Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Emniyet Müdürü Zafer Ercan, Türkiye’nin ilk narkotik polisiye romanını yazdı. “Cürmümeşhut Naylon Fiyaka” kitabı, narkotik polisinin hayatını, aile ilişkilerini ve operasyonları sürükleyici bir dille anlatıyor. Hayali kahraman Komiser Yavuz Yaman ve ekibi 52-32’nin maceralarını anlatan Zafer Ercan, kitabı uyuşturucuyla savaşan tüm narkotikçilere hitap ediyor.

RÖPORTAJ: ÜRÜN DİRİER

ZAFER ERCAN
ZAFER ERCAN

Testi Kırılmadan, Kapımızdaki Düşman ve Pamuk Ayna gibi uyuşturucuyla mücadele konusunda 7 kitap yazmış olan Ercan, 1997-2008 yılları arasında İstanbul Narkotik Şube’de ekip amiri olarak görev yapmıştı. Şu an bağımlılık danışmanlığı da yapan Ercan, kitabını, narkotikçilerin dünyasını, mücadele yollarını ve uyuşturucu ağını Karar’a anlattı.

Romanı ne kadar zamanda tamamladınız?

5 yıl sürdü. Yazım aşamasında Ahmet Ümit’ten destek aldım. Bana tek eleştirisi kahramanım Yavuz Komiser’in hiçbir kötü tarafının olmamasıydı. O da benim polislik tarafımdan kaynaklanıyor. Ben idealimdeki kahramanı yazdım. Keşke ben de onun gibi olabilseydim. Yavuz Komiser’in 27 yaşında ulaştığı operasyon başarısına ben ancak 40’larımda ulaşabildim.

Bu kitabı okuyan neler öğrenecek?

Operasyonların nasıl yapıldığını, polislerin yaşamlarını, aileleriyle sorunlarını anlattım. Narkotikçiler mesleğin doğası gereği eşleriyle çocuklarına yeterince vakit ayıramazlar. Ortak zamanları çok azdır. Bu görevdeyken aile hayatı yürütmek çok zor. Çok fedakar ve mevcut durumu herşeyiyle kabul etmiş bir eş gerek.

Boşanmalar da çok oluyordur bu meslekte öyleyse… Siz evli misiniz?

Ben eşimden ayrıldım ama Yavuz Komiser boşanmayaak. O da eşiyle sorunlar yaşıyor tabii. Narkotikçi hedefinin hayatını yaşar. Uyuşturucuyla bağlantısı olan insanlar da gündüz değil daha çok gece yaşarlar. Polis de ister istemez operasyon süresince o hayatı yaşıyor. Saat kaçta, nerede oluyorsa polis de o saatte orada olmak zorunda. Hatta hedefin yemek yediği yer ve saatler bile not edilir. Tüm detaylar polisi büyük resme ulaştırır.

Cinayet temalı polisiye romanlar gibi gizem avcılığı da var mı kitapta?

Kesinlikle var. Romanda bir de sürpriz var hatta. Yavuz Komiser, Ahmet Ümit’in ünlü karakterlerinden Nevzat Başkomiser ile karşılaşıyor. Beraber uyuşturucu bağlantılı bir cinayeti aydınlatacaklar. Kitabın ikinci cildini de yazıyorum. Onda uyuşturucu ağına ilişkin asıl büyük tabloyu ortaya çıkaracağım.

Uyuşturucu trafiği denince akla ilk PKK geliyor. Bu anlamda yapılan narkotik operasyonlar sizce yeterli mi?

Son dönemlerde bölgede yaşananlardan dolayı algı PKK’nın tamamen silahlı eylemlerine dönmüş durumda. Oysa PKK bir narko-terör örgütüdür. Maddi gücünü uyuşturucu kaçakçılığından sağlıyor. Bir tür şirkettir PKK. Yapılan operasyonlar da yeterlidir ama operasyon yaparak bu ağı çökertemezsiniz. Hepsini yakalayıp hapse atsanız bile yetmez. Cezai yaptırımlar yeterli değil. Adam hapisten çıkınca kaldığı yerden devam ediyor. Mesela 2012 yılı verilerine göre tüm Türkiye’de uyuşturucuyla ilgili 83 bin olay meydana gelmiş ve bu olaylarda 130 bin şüpheli yakalanmış, 52 bin 193 kişi hapse gönderilmiş. Neredeyse koca bir şehir nüfusu uyuşturucu suçundan sadece bir yılda hapse gönderilmiş. Sonra ne mi oldu? İçeriye gidenlerin yerlerini bu suça motive olanlar hemen doldurdu. Çünkü malın alıcısı olduğu sürece satıcı hep olur. Türk narkotik polisinin yakalama oranı çok yüksek. Ama sorun bununla çözülmüyor, çözülse şimdiye kadar çözülürdü zaten. Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar örneğinde olduğu gibi, belli bir güce ulaştıktan sınra bu adamlar zaten işadamı oluyor. Legal bir iş yapıyor görünüyor, yapıyor da aslında. Ama gerçekte uyuşturucu kaçakçılığını daha rahat yapabilmek için legal işlere el atıyor. Escobar da aynı zamanda hastaneler yaptıran bir hayırseverdi biliyorsunuz.

ZAFER ERCAN
ZAFER ERCAN

Gençler uyuşturucu batağına nasıl çekiliyor?

Çocuk yaşta, 13 yaşından itibaren her ergen bu maddeyle karşılaşabilir ve o anki duygu durumuna, ruh haline göre reddedebilir ya da deneyebilir. Hiç belli olmaz. Mahallede kendisinden yaşça büyük bir ağabeyinden, okula gitmeyen ya da dikiş tutturamamış bir yaşıtından görebilir ilk olarak. Sosyal medya da riski büyütüyor. Sosyal medyada arayan mevlasını da bulur, belasını da. 15 yıl önce bir okulda torbacı kelimesinin anlamını çok az çocuk bilirdi. Şimdi hepsi herşeyi biliyor. Jargonu, dili biliyor. Bakarsınız çok ilgili bir ailesi, düzgün bir sosyal yaşamı olan çocuk bile bir anlığına kendisini bu zehirin içinde bulabilir. O yüzden ailelere hep söylediğim bir şey var; benim çocuğum yapmaz özgüveni içine saplanıp kalmayın. Aile elbette çocuğuna güvenmeli ama yapması gerekenleri de her gün yapmalı.

Neler yapılmalı?

Bir kere anne-babayla çocuk arasındaki makas hiçbir zaman açılmamalı. Bir arkadaşınızla uzun süre görüşmezsiniz, tekrar buluşunca arayı kapatabilirsiniz, ama çocukla aile arasında bu böyle olmaz. İpin ucu kaçtı mı gider. O nedenle her gün çocuğun kimle nereye gittiği, kiminle ne yaptığı bilgisine sahip olmalı aile. Ama bunaltıcı bir şekilde hesap sorarak da arayıp sormamalı çocuğu, “Özledim sesini duyayım dedim” diye arayabilir mesela. Bunun dışında çocuklara hayır demeyi öğretmek çok mühim. Zaman yönetimi ve kıymeti konusunda bilinçlendirmek gerek. Sorumluluk vermek, kural koymak, rol model olmak, stres yönetimi yapmak ve sözünü dinletebilmek için önce dinlemeyi öğrenmek şart.

Bir genç uyuşturucu kullandığını aileden kolayca gizleyebilir mi?

Bir genç, uyuşturucu kullandığını ortalama olarak 2 yıl boyunca ailesinden ve çevresinden gizleyebilir. 2 yıl sonra ise maalesef çok geç olmuş oluyor. 2 yıl sonra, uyuşturucudan kaynaklanan bariz yaralar ve umursamaz davranışlar gizlenemez bir boyuta ulaşıyor. Ailenin erkenden uyuşturucu kullanımını tespit edebilmesi, çocukları ile iletişimlerini her an sağlıklı sürdürmesi ile doğru orantılıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s