OTOHİPNOZ İLE BEDENİNİZİ TELKİN EDİN

Hipnoz yöntemleri uzun süredir ABD’de kanserli hastaların kendi kendilerini iyileştirebilmeleri için kullanılıyor. Peki telkin bedene sözünü nasıl geçiriyor? Hipnoz uzmanı, klinik psikolog Mehmet Başkak, otohipnoz ile kilo vermenin, kolayca hamile kalmanın, zayıflamanın, sancısız doğumun, bağışıklık sistemini harekete geçirmenin hatta bedende estetik değişiklikler yapmanın bile mümkün olduğunu söylüyor.

ÜRÜN DİRİER

Mehmet BaşkakDuygu ve düşüncelerin fizik beden üzerinde etkin bir araç olduğu, hastalıklara yol açabildiği gibi iyileşmeye de yardımcı olduğu fikri, tıp dünyasında her geçen yıl biraz daha kabul görüyor. Bu kabulden yola çıkarak geliştirilen yeni tedavi metodları, laboratuar deneylerinden tam not alarak çıkıyor. Örneğin bugün ABD ve Kanada’daki pekçok çocuk hastanesinde, ‘kanser yenme’ oyunları oynatılıyor. Re-Mission adlı bilgisayar oyunu gibi. Re-Mission, 2008 yılında Amerikan Pediatri Akademisi’nin yayın organı Pediatric’te yayınlandıktan bugüne kadar, California-Los Angeles Tıp Fakültesi, Norfolk King’s Daughters Çocuk Hastanesi, Houston MD Anderson Kanser Merkezi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda merkezde tedavi amacıyla kullanılıyor. Oyunda Roxxi adlı cesur bir nanobot kadın savaşçı, elindeki kemoterapi ve radyoterapi cihazlarıyla kanserli hücreleri tek tek parçalayarak canlarına okuyor. Sanal ortamdaki duyguları gerçek duygulara dönüştürerek iyileşmeyi hızlandıran oyun, beyin fonksiyonlarında da değişikliklere yol açıyor. Çocuklar, zihinlerinde ürettikleri düşüncelere kolaylıkla inandıkları için, sağlık telkinleri onlarda daha çok işe yarıyor.

Hayal ederek kanseri yenenler

Yetişkinler için geliştirilmiş bir kanser yenme oyunu yok ancak onun yerine etkili hayal kurma ve zihinde canlandırma teknikleriyle iyileşmeyi telkin eden yöntemler Batı’da son derece popüler. Bu yöntemlerden biri de Simonton yöntemi. Bugün hayatta olmayan Amerikalı radyasyon onkoloğu Dr. Carl Simonton tarafından Malibu’da kurulan Simonton Kanser Merkezi, kanserli hastalara 5 günlük kurslarla kendi kendini telkin ve hayal etme yöntemlerini öğretiyor. Telkin ile gerçekleşen mucize iyileşme örnekleri burada saymakla bitmez. Öte yandan, güçlü bir ilaç olduğu söylenerek verilen şeker haplarıyla sağlığına kavuşan ‘placebo’ örnekleri de herkesin malumu.

Hipnoz uyutma değil uyandırma sanatı

Kendi kendini telkinin beden üzerinde nasıl işe yaradığı konusunu konuşmak üzere hipnoz uzmanı, klinik psikolog Mehmet Başkak’ın kapısını çaldık. Otohipnoz (kendi kendine telkin) eğitimleri de veren Başkak söze, akli melekeleri yerinde olan herkesin bu yöntemi kullanabileceğini söyleyerek başlıyor.

Hipnozun uyutma değil tam tersine bir tür uyandırma ve konsantrasyon sanatı olduğunu söyleyen Başkak, “Zihnimiz bir şeyi nasıl tasarlarsa bedenimiz ona göre şekillenir. Tabii genetik faktörlerin elverdiği ölçüde” diyor. Hipnoterapinin başarıyı arttırma, ilişki geliştirme ve sporcu performansı yükseltme gibi çeşitli alanlarda başarıyla kullanıldığını ifade eden Başkak, sağlık alanında da çok etkili uygulamalar olduğunu anlatıyor:

Hamile kalmak ve sancısız doğum için hipnoz

Hipnoz ile kırık bir bacağı tedavi edemeyiz ancak bağışıklık sisteminin o bölgeye yöneldiğini telkin ederek bacağın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabiliriz. Şizofren ve zihinsel engelli bireyler hariç hemen tüm psikolojik rahatsızlıklarda da hipnoterapi çok başarılı oluyor. Öğrenme kapasitesini de bu yöntemle arttırmak mümkün. Benim telefonda konuşup gülüp eğlenerek doğum yapmış olan danışanlarım var. Otohipnoz ile kendi kendini telkin ederek doğum sancısını yok edebiliyorlar. Zayıflamada, diş hekimliğinde, fobilerde, uyuşturucu bağımlılıklarında da kullanılıyor. Hipnoterapi ile hamile kalmak kolaylaştırılabiliyor. Hatta hipno anestezi ile hiçbir anestezik kullanmadan ameliyat yapan cerrahlar bile var. Hatta hipnoz estetik amaçlı olarak da kullanılabiliyor. Amerikan Klinik Hipnoz Dergisi’nde yayımlanan deneylerde, göğüslerinin büyüdüğünü zihinlerinde canlandıran kadınların göğüslerinin 2 beden büyüdüğü tespit edildi.

Hipnozda dilenen hedefi hayal etme, kurgulama, yazma ve sözlerle telkin haline getirme gibi yöntemler kullanıldığına değinen Başkak, “Sözler tesir gücüne sahiptir. Atalarımızın da dediği gibi bir şeyi 40 kere söylersen olur. Hayal etmekde bu işin en önemli boyutu. Gerçekleşiyormuş gibi hayal edilen bir şey belli bir süre sonra bilinçaltı düzeyinde kabul edilir” diyor.

Kendi kendine hipnoz

-Öncelikle sizin dilek, hedef ve hayallerinize olumsuz yorumlar yapacak olan kişilerden uzak durun. Onlarla hayalinizi paylaşmayın.
-Her gün düzenli olarak kısa bir süre de olsa dileğinizi, mesela zayıflamak istiyorsanız zayıflıyor olduğunuzu ayrıntılarıyla hayal edin.
-Hedefinizi sesli ve yazılı olarak, olumlu cümlelerle kendinize telkin edin. “Kilolarımdan kurtuluyorum” gibi negatif kelimeler içeren bir telkin yerine “Hergeçen gün daha da inceliyorum, çok inceyim” diyebilirsiniz. “Baş ağrım geçiyor” demek yerine “Başım gittikçe hafifliyor, sakinleşiyor” gibi olumlu cümleler telkin edin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s