KÖK HÜCRE İLE YENİDEN YAPILANDIRMA

Op. Dr. Serdar Bayraktaroğlu, yanık, yaralanma veya yaşa bağlı deformasyondan kaynaklanan doku kayıplarında, estetik ve gençleştirme operasyonlarında mucize etkisi yaratan kök hücre uygulamalarını Karar’a anlattı.

ÜRÜN DİRİER

DR. SERDAR BORA
DR. SERDAR BORA

Kök hücre kullanarak yapılan estetik uygulamalar neler?

Estetikte kullanılabilen iki tür kök hücre uygulaması var. Biri fibroblast hücre kültürü, diğeri de SVF uygulaması. Fibroblast hücre kültüründe hastanın kasık ve kulak arkası gibi güneş görmemiş bölgelerinden deri parçası alıyoruz. Bu parçadan kök hücreleri ayıkladıktan sonra laboratuar ortamında çoğaltıyoruz. Bir ay sürüyor bu işlem. Ardından hastanın gençleşmesini istediğimiz bölgesine enjekte ediyoruz. Göz çevresi, boyun, yüz, el sırtı ve dekolte bölgesi gibi. Kök hücreler etraflarındaki hücrelerin kılığına girerek onlar gibi davranmaya başlar. Örneğin böbreğe enjekte etsek idrar çözen yapılara dönüşürler. Cilde enjekte edince de kolajen üreten hücrelere dönüşüyorlar. Halaya katılan düğüncülere benzetebiliriz bunları. Kolajen demek gençlik demektir. Eski binaya ek güçlendirme kolonları yerleştirmek gibi düşünün.

YAN ETKİSİ YOK

Herhangi bir yan etkisi var mı peki?

Kök hücre uygulamalarının hiçbir yan etkisi yoktur. Çünkü aslında hastanın kendi hücre potansiyelini enjekte ediyoruz. Bir başka ifadeyle uyuyan potansiyel hücreleri alıp çalışır hale getiriyoruz.

SVF nasıl bir yöntem?

Bir diğer kök hücre uygulama yöntemi de SVF. 2002 yılında bilim insanları yağ dokusunda kemik iliğinden 600 kat hatta bazen 2000 kat daha fazla kök hücre bulunduğunu tespit ettiler. SVF yöntemiyle göbek ve basenlerdeki yağ dokudan alarak içindeki kök hücreleri ayıklıyoruz. Hastanın ihtiyacına göre bu kök hücreleri gençleşmesini istediğimiz bölgelere enjekte ediyoruz. Yanık, yaralanma veya yaşa bağlı deformasyondan kaynaklanan doku kayıplarında ise bu kök hücreleri yağ dokunun içine koyarak o şekilde enjekte ediyoruz. Böylece çukurlaşmış bölgeler eski haline döndürülebiliyor. Bu yöntemle göğüs, popo büyütme, yüz, boyun, el sırtı ve cinsel organ şekillendirme gibi işlemler yapabiliyoruz.

ELLER DE GENÇ OLABİLİR

Eller de gençleştirilebilir mi?

Estetik müdahale ile ellere yapılabilecek bir şey yoktu şimdiye kadar. Ancak kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksiyonuyla elleri de gençleştirebiliyoruz. El sırtını yeniden dolgunlaştırabiliyoruz. Böylece damarlar da gizlenmiş oluyor.

Peki sarkmalarda işe yarıyor mu?

Kök hücre tedavisiyle sarkmalarda çok bir şey yapamıyoruz henüz. Sarkmış bölgede kısmi bir sıkılaşma oluyor ancak germe etkisi vermiyor.

Bu işlemler ne kadar sürüyor?

SVF yöntemiyle operasyon 4-5 saatte tamamlanabiliyor. Ancak hastada fazla yağ yoksa, çok zayıfsa o zaman fibroblast hücre kültürü ile kök hücre alıyoruz. Bunları laboratuarda çoğaltmak ise bir ay zaman alıyor.

ÖMÜR BOYU KALICI

Dudak dolgunlaştırmada da kök hücre yöntemleri kullanıyor musunuz?

Dudak büyütme için kök hücre uygulamalarına gerek yok. Çünkü kök hücre kültürü, dünyada sınırlı sayıda merkezde yapılabildiği için hala pahalı bir yöntem. Dudak için çok güzel kolajen dolgu seçenekleri var.

Kök hücre uygulamaları kalıcı mı?

Kök hücre uygulaması bir kez tekrar edildikten sonra ömür boyu kalıcı oluyor. Mesela bu yıl bir uygulama yaptırdınız, seneye bir uygulama daha yaptırdınız, bu yeterli oluyor. Ömür boyu etkisi sürüyor.

Ciltte kolajen üretimini sağlayan ama kök hücre kadar pahalı olmayan başka bir yöntem yok mu?

Yine hastanın kendi hücreleriyle yaptığımız PRP uygulaması var. Bu uygulamada da hastadan bir miktar kan alıyoruz. Kanın içindeki büyüme faktörüne sahip olan kan pulcuklarını (trombosit) ayıklayarak hastanın ihtiyaç duyduğu bölgelere enjekte ediyoruz. Bu şekilde de kolajen üreten hücreleri harekete geçirebiliyoruz. Bu bir kök hücre uygulaması değil ama yine hastanın kendi hücre potansiyelini kullanarak yaptığımız bir uygulama. Maksadımız uyuyan potansiyeli uyandırmak, duruyorsa yürütmek, yürüyorsa koşturmak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s