İdrar kaçırma sorununa ameliyatsız çözüm

Dr. Murat EmanetoğluOrta yaşlı kadınların korkulu rüyası olan idrar tutamama ve idrar kaçırma sorununa ameliyatsız çözüm yöntemini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Emanetoğlu anlattı. Özel bir ısıtma teknolojisiyle kasları sıkılaştıran ve leğen kemiği direncini arttıran yöntem, yüzde 80 başarı sağlıyor.

Kadınların belli bir yaştan sonra idrar tutamama ve kaçırma sorunu yaşadıklarını görüyoruz. Bunun sebebi nedir?
İdrar kaçırma normal günlük işler sırasında ani ve istemsiz olarak idrarın idrar yolundan dışarı çıkışıdır. Tüm kadın popülasyonunun içinde yüzde 15-20 oranında gözlenen idrar kaçırma şikayeti, tedavi edilebilen bir durumdur. İdrar kaçırma bütün yaş grubundaki kadınlarda farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir.

Hasta olduğunuzu nasıl anlarsınız?
Her idrar kaçırma hastalık mıdır? İnsan gerçekten hasta olduğunu nasıl anlar?
Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, yürürken veya egzersiz yaparken, ağır bir eşya kaldırırken, oturur ya da yatar durumdan ayağa kalktığınızda idrar kaçırıyorsanız, sık sık tuvalete gitmek zorundaysanız, sokağa çıkarken ped kullanmak zorunda kalıyorsanız, idrar yapma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız, tuvalette idrarınızı tamamen boşaltmadığınız hissine kapılıyorsanız, idrar kaçırma probleminiz var demektir.

Kaç tip idrar kaçırma var? Kadınlardaki idrar kaçırma tipleri nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırma problemi 4 farklı tip olarak tanımlanmıştır.
1) Stres Tip İdrar Kaçırma
Ani hareketlerle örneğin gülerken, öksürürken, hapşırırken, yürürken, egzersiz yaparken istemsiz idrar kaçırmadır. Kadınlardaki idrar kaçırmanın en sık görülen nedenidir. İki temel nedeni vardır; birincisi ve en sık olanı pelvik taban kaslarının zayıflığıdır. Pelvik taban kasları, alt idrar yolu organlarını destekler. Güçlü bir pelvik taban, üretrayı idrar yapma zamanı gelinceye kadar kapalı tutar. Pelvik tabanı zayıflığı olduğunda, karın iç basıncını arttıracak durumlar (ağır egzersiz, öksürme, kabızlık, ağır kaldırma vb.) üretranın açılmasına ve idrar kaçırmasına neden olur. Çok sayıda müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, obezite, ailesel yatkınlık ve menopoz risk faktörleri olarak sayılabilir. Stres idrar kaçırmanın bir diğer nedeni de iç sfinkter kaslarının (mesane boşalmasını kontrol eden kaslar) yetersizliğidir. Normalde sfinkter kasları, mesane dolarken üretrayı kapalı tutar, idrar zamanı gelince gevşeyerek idrar yapmaya izin verir. Sfinkter yetmezliğinde ise kaslar görevini yapamadıkları için çeşitli hareketler sırasında (öksürme, egzersiz vb.) idrar kaçırılır.
2) Urge İdrar Kaçırma
Güçlü bir tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiği anda tuvalete yetişemeden idrar kaçırma şeklidir. Stres idrar kaçırmadan farklı olarak sebep, pelvik tabandaki zayıflık değil, mesane kaslarının aşırı aktif olmasıdır. Tedavisi medikaldir.
3) Miks Tip İdrar Kaçırma
Stres idrar kaçırma ve urge idrar kaçırmanın bir arada olduğu durumdur.
4) Taşma Tip İdrar Kaçırma
Mesanede kapasitenin üzerinde idrar depolandığında, idrar yapma zorluğu hissetmeden az miktarda idrar kaçırmadır. Mesane yine dolu kalır. Kişi, mesanesinin tamamen boşalmadığı hissine kapılılır. Diyabet pelvik yaralanma, geniş pelvik cerrahi, omurilik yaralanmaları ve multipleskleroz gibi durumlarda kas tonusunun kaybolması sonucu oluşur. Tedavisi medikaldir.
Ameliyatsız tedavi

Sizin kullandığınız Femilift yöntemi nedir?
Hafif stres tipte idrar kaçırma, vajinal gevşeklik, vajinal kuruluk ve yinelenen enfeksiyonları da içeren çeşitli kadın hastalıkları için çabuk, güvenli, oldukça etkili ve minimal müdahale gerektiren CO2 lazer uygulamasına dayalı bir çözümdür.

Nasıl bir teknoloji kullanılıyor ve nasıl uygulanıyor?
Standart jinekolojik muayene benzeri bir uygulamadır. Tedavi uygulamasında vajinal dokuyu nazikçe ısıtmak, halihazırda olan liflere/sinirlere temas sağlamak ve yeni kollajen oluşumunu harekete geçirmek için farklı bir CO2 lazer teknolojisi kullanılır. Özel tasarlanmış, tek kullanımlık steril bir prob (vajinal ultrason sondasına benzer) vajinanın içerisine yerleştirilerek uygulanır. 2-3 ay için vajina ön yüzeyin altında yeni kollagen birikimi oluşturarak kalınlaşma ve güçlenme sağlayarak stres tip idrar kaçırmada yüzde 70-80 oranında iyileşme sağlar. Zayıflık gösteren vajinal duvarların kalınlığını ve leğen kemiği direncini arttırır.

3 seansta bitiyor

Tek seferde mi yapılıyor, seanslarla mı?
Stres tip idrar kaçırma tedavisi için ayda bir ve toplamda 2-3 seans uygulanır. Burada amaçlanan 2-3 seans sonunda idrar kaçırma şikayetlerinin ortadan kaldırılmasıdır. İşlemden sonra vajinada nadiren ilk 48 saat ödem, gerginlik ve hassasiyet oluşur. Bunu engellemek için ağrı kesici ve antiseptik solüsyonlar kullanılması gerekebilir.
İdrar kaçırmaya yönelik ameliyatlar da yapılıyor. Sizin yönteminiz ameliyata bir alternatif midir? Her vakada kullanılabilir mi?
Kadın genital organın genişlemiş olması, idrar kaçırma, vajinal kuruluk hem cinsel açıdan, hem yaşam kalitesi, hem de hijyenik açıdan sorunlar yaratabilen bir durum. Cerrahi girişim gerektirecek boyutlarda olması durumunda işlem genel anestezi altında yapılacak operasyonlar grubundandır. Cerrahi işlemlerdeki anesteziye bağlı komplikasyonların aksine bu işlemde herhangi bir anestezi gerekmediğinden anesteziye bağlı komplikasyon riski yoktur. Vajinada ileri derece deformasyon, mesane-bağırsak fıtığı ve/veya rahim sarkması varlığında sadece bu tedavi ile düzelme sağlanamayacağından bu durumlarda cerrahi operasyon ile kombine tedavi planlanabilir.

Hastalık nükseder mi?
İster Femilift ister cerrahi operasyon olsun yüzde 20-30 oranında nüksler görülebilir. Nüksler genellikle ağır kaldırma, kronik öksürük, kronik kabızlık olması halinde, ailesinde destek doku gevşekliği öyküsü olanlarda daha sık görülür.

Doğumdan sonra ne yapmalı?
İdrar kaçırma sorununun doğum travmalarıyla alakalı olduğu biliniyor. Buna engel olmak için doğum sonrası neler yapılabilir?
Burada vajinal doğumun kendisinin o bölge için travma olduğunu açıkça söylemek gerekir. Yani doğum travması dediğimiz durumdan kaynaklanmaz. Özellikle Stres tipi idrar kaçırmada en önemli etken vajinal doğumun kendisidir. Ama hiç doğum yapmamış kadınlarda da görülebilir. Bu sorunun ortaya çıkmasına yol açabilecek diğer etkenler obezite, menopoz, kronik kabızlık, kronik öksürük, doğuştan yapısal olarak destek-bağ dokularının gevşek olması, sıklıkla ağır kaldırmayı gerektirecek bir işte çalışmaktır. Doğum sonrası Kegel egzersizi dediğimiz genital gölge ve anüs çevresindeki kasları çalıştıracak egzersizlerle güçlendirme yapmak idrar kaçırmayı önleyebilir veya azaltabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s