Fıtığa ameliyatsız çözüm: Proloterapi

Cavit MeclisiAğrı Tedavisi Uzmanı Dr. Cavit Meclisi, fıtık ve kireçlenmelerde uygulanan proloterapi yönteminin, 3-6 seansta bağ dokuyu sertleştirdiğini söylüyor.

ÜRÜN DİRİER

Ağrı Tedavisi Uzmanı Dr. Cavit Meclisi, 15-20 yıl öncesine kadar ameliyatın şart görüldüğü fıtıklarda, artık proloterapi ile kesin iyileşme sağlanabildiğini söylüyor. Kısaca lokal anestetik enjeksiyonu olarak tanımlanan proloterapi, eskimiş, aşınmış, zedelenmiş, güçleri azalmış tendon, ligament ve eklemlere yapılıyor. Bel ağrısı, bel fıtığı, boyun ağrısı ve kireçlenmelerde bu tedavi yöntemi uygulanabiliyor. Eklem ya da omurga bağları, tendon ve kas içine dekstrozlu serum enjeksiyonu uygulanan proloterapide, iğnedeki şeker bağın içine yerleşerek bağı sertleştiriyor. Dokuda bir miktar hasar oluşturuyor. Üç gün boyunca doku kendini iyileştirmeye çalışırken kalınlaşıyor. Böylece daha sert ve kalın bir bağ ortaya çıkıyor. Kronik kas-iskelet ağrılarında kullanılan yöntem, özellikle bel ağrılarında çok etkili. 3–6 seanstan oluşan enjeksiyonlardan 6 ay sonra etkinliği görülmeye başlıyor.

En iyi egzersiz yüzme

Dr. Meclisi, yaz yaklaşırken eklem ve kas ağrısı yaşayanlara da yüzme öneriyor. “Yüzme sırasında neredeyse tüm kaslar çalışır” diyen Dr. Meclisi şunları söylüyor: Eklemlere ağırlık verilmemesi gereken dönemlerde (omurga ağrılarının ilk 2-3 haftası, kalça ve diz ameliyatları sonrası 3-4 hafta, kalça–diz–ayak bileği kireçlenmelerinde) ve kara egzersizleri yapamayacak derecede denge ve kuvvet azlığı durumlarında seçilecek egzersiz yüzmedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s