FİBROMİYALJİYE ASTRONOT TEDAVİSİ

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu, kesin sebebi olmayan, net bir tedavisi de bulunmayan Fibromiyalji hastalığını anlattı. Prof. Uslu tedavide kullanılan en yeni yöntemin, NASA tarafından astronotlar için geliştirilen vakum tedavisi olduğunu anlattı.

Turan UsluRöportaj: ÜRÜN DİRİER

Nedir Fibromiyalji?

Yaygın kas iskelet sistemi ağrılarıyla seyreden ve çok sık görülen bir hastalık. Kronik yaygın ağrı ile kendisini belli ediyor. Genellikle boyun, omuz, baldır, bel ve kürek kemiklerinde ağrı oluyor. Özellikle sabah kalkınca çok ağrı oluyor, hareket ettikçe gün içinde azalıyor. Tatilde, kuru havada, çöl ikliminde, derin sıcak terapilerde ve mekan değişikliğinde şikayetlerde azalma oluyor.

Belirtileri neler?

Hasta çok uyusa da dinlenmiş olarak kalkamaz. Gaz ve kabızlık gibi mide/bağırsak sorunları yaşarlar. Bu hastalarda deri hassasiyeti ve alerjiler yoğundur. Astım görülebilir. Çarpıntı olur. Fibromiyalji genellikle 18-45 yaş arası üreme dönemindeki kadınların yüzde 4’ünde görülüyor. Menopoz sonrasında semptomlar yok olmaya başlıyor.

NET SEBEBİ BİLİNMİYOR

Sebebi tam olarak nedir?

Malesef sebebini henüz tam olarak bilemiyoruz ama hormonal, genetik ve çevresel faktörlerin etkisi olduğunu düşünüyoruz. 10 Fibromiyalji hastasından 9’u kadın. Erkeklerde nadiren görülüyor ancak tedavisi de zor oluyor. Kadınlar tedavilerden daha olumlu sonuçlar alıyor. Ancak yine de bu hastalığın kesin bir tedavisi yok. 10 yıl da tedavi edilse kesin bir sağaltma mümkün olmuyor. Sadece belirtileri kontrol altına almaya çalışıyoruz. Fibromiyalji’yi ben 2000 cc motorla gidebilecek bir otomobile 1000 cc motor takmak diye açıklıyorum. Hastanın fiziksel kapasitesini tamamen düşürüyor. Hasta pili bitmiş bir oyuncağa dönüyor.

MİTOKONDRİ ARAŞTIRMALARI VAR

Hastalığın tedavisiyle alakalı dünyada yapılan bilimsel araştırmalar neler?

Bu hastalıkla alakalı dünyada mitokondri araştırmaları da yapılıyor. Acaba kaslara enerji üreten mitokondrilerde bir bozukluk var mı diye bakılıyor ama henüz bir ıspat bulunamadı. Süt vermeyi sağlayan prolaktin hormonuyla da ilgili çalışmalar var. Tedaviye dirençli hastalarda prolaktin seviyesinin yükseldiğini görüyoruz. Uyku bozukluklarıyla da bir bağlantısı var. Deneysel bir çalışmada 3 gün uykusuz bırakılan denekler fibromiyalji belirtileri göstermeye başladı. Kaslara oksijen gitmemesiyle de ilgili olabileceği düşünülüyor. Belki de bu nedenle masaj, hamam, kese ve sauna hastayı rahatlatıyor.

GEREKSİZ TIBBİ MÜDAHALE YAPILIYOR

Net tedavisi olmadığı için hastalar doktor doktor geziyor mu genelde?

Kesinlikle öyle. Bu hastalara sürekli bir şikayetle doktora gittiklerinden dolayı çok fazla gereksiz tıbbi müdahale yapılır. Bu anlamda da maliyeti çok yüksektir. Gereksiz yere anjiyo, endoskopik ve kolonoskopik müdahaleler yapılır. Çok ameliyat olur, hastanede çok yatarlar.

Bu hastalar hastalık hastası olabilir mi peki?

Asla hastalık hastalığı değil. Uluslararası tıbbi dergilerde buna dair yayınlar da çıkıyor ama değil. Bu bir hastalık ama ruhsal bir sorunun bedenleşmesi mi yoksa bedensel bir rahatsızlığın ruhsallaşması mı onu bilemiyoruz.

TEŞHİS KOYMAK İSTEMİYORUM

Böyle bir hastalıkta teşhis oymak zor mu?
Hastalarıma mümkün olduğunca Fibromiyalji teşhisi koymam. Çünkü teşhisi koyunca internete girip hastalığın bir tedavisinin olmadığını görüyorlar. O zaman da hiçbir tedavi etkili olmuyor. Buna tıpta nocebo yani negatif koşullanma etkisi adı veriliyor.

Stresin bir etkisi var mı Fibromiyalji üzerinde?

Kronik yorgunluk, uykusuzluk ve gerilim tipi başağrısı olan hastalar bir stres ile karşılaştıklarında Fibromiyalji hastası olabiliyorlar. Bu hastalığın stres ile de ilgisi var. Hastaların çoğunun iş, eş kaybı ve cinsel saldırı gibi bir travma yaşadıkları görülüyor. Bu nedenle bazı psikiyatrlar bunu bir psikoz olarak da adlandırabiliyorlar.

NASA TEDAVİSİ KULLANILIYOR

Tedavi seçenekleri neler peki?

Tedavi için öncelikle uzun süre antidepresan ve antipsikotik ilaçlar kullanılıyor. Fizyoterapi ve ozon terapi yöntemleri de işe yarıyor. Bizim en çok kullandığımız yöntem kuru iğne tedavisi. Kaslar üzerindeki uydu motor noktalara iğneler batırarak yapılan bir tedavi yöntemi bu. 8-10 seans yeterli oluyor. Son olarak kullanmaya başladığımız en yeni tedavi de Vakum (negatif basınçla aralıklı vakum) tedavisi. Hastayı bir vakum cihazının içine yerleştirerek dolaşım sistemini aktive ediyoruz. Çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Bu vakum cihazı aslında NASA tarafından astronot sağlığını korumak için geliştirilmiş bir cihaz.

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Mehmet KOZAK dedi ki:

    Fibromiyalji çağımızın en büyük sorunlarından birisi. Sürekli bir ağrı durumu ile uyanıyorum. Ne yaptıysam bu sorunu çözemedim. Şurada yazar 18 hassas noktadan bahsetmiş ama bu konuda kimden yardım alabilirim? https://surup.net/saglik/fibromiyalji/.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s