DİYABETE KESİN ÇÖZÜM: İNCE BAĞIRSAK AMELİYATI

DR. ALPER ÇELİK (1)Doç. Dr. Alper Çelik, diyabetli hastalar üzerinde uyguladığı cerrahi yöntem ile Avrupa Endokrinoloji Cemiyeti tarafından “Yılın Genç Bilim İnsanı” ödülüne layık görüldü. Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı olan Dr. Çelik ödülünü Almanya’nın Münih kentinde bu yıl 18.’si düzenlenen Avrupa Endokrinoloji Kongresi’nde aldı. Dünyada Tip2 diyabet hastalığını metabolik cerrahi yöntemiyle tedavi eden ilk 8 doktordan biri olan Dr. Çelik, yöntemin ayrıntılarını Karar’a anlattı.

ÜRÜN DİRİER

Sizin yönteminizin diyabeti tedavi ettiği bilinen tüp mide ameliyatlarından farkı nedir?

Tüp mide ameliyatı tek başına bir işe yaramaz. Çünkü sorun midede değil, ince bağırsaklarda. Tip2 diyabet hastalarına mide küçültme ameliyatı yaptığınızda yüzde 50’den az bir kısmında şeker kontrolü sağlayabiliyorsunuz. Çoğunda bir işe yaramıyor. Bizim yöntemimizde ise direkt olarak insülin duyarlılığının sağlandığı bölüme yönelik bir operasyon gerçekleştiriyoruz.

İnce bağırsaklarımızın diyabet ile nasıl bir bağlantısı var?

Bizim insülin duyarlılığımızı arttıran, tokluk hissini veren, iştah algımızı ve yemek tercihlerimizi belirleyen hormonların büyük bölümü ince bağırsağımızın son kısmından salgılanır. Bizim ne zaman doyacağımızı belirleyen şey midemizin ne kadar geniş olduğu değil, yiyeceklerin ince bağırsağın son kısmına ne zaman ulaştığıdır. Çünkü yiyecekler bu kısma ulaştıklarında oradan yola çıkan hormon ve sinirsel uyarılar mide çıkışındaki kası kapatarak tokluk hissini sağlar. İnce bağırsaklardaki transit süreci kişiden kişiye farklılık gösterir.

İŞLENMİŞ GIDALAR HORMONLARI KÖRELTİYOR

Ameliyatta yaptığınız nedir tam olarak?

Biz ince bağırsağın son kısmıyla baş kısmının yerini değiştiriyoruz. Böylece yiyecekler sonra karşılaşacakları kısım ile daha erken karşılaşıyor. Bunun sonucunda insülin duyarlılığı artıp hızla tokluk hissi meydana geliyor.

Ama böyle bir ameliyat doğamızı tersine çevirmek gibi bir şey. Yan etkisi yok mu?

Diyabet söz konusu olduğunda aslında ameliyat hakkında değil gıda sanayi hakkında konuşmamız gerek. Özellikle de rafine gıdalar, ambalajlı gıdalar, şarküteri ürünleri ve tavukçuluğu sorgulamamız gerekiyor. Alışamayacağımız kadar kısa bir sürede doğamıza aykırı gıdalar ürettiler. Bu gıdalar zaten posasız, yarı işlenmiş ve sindirilmiş oldukları için, ince bağırsağın başında ve ortasında sindirimleri tamamlanıyor. Asıl önemli olan son bölüme hiçbir iş kalmıyor. Haliyle buradaki hormonlar git gide köreliyor. Obezite ve diyabetin yükselişinin asıl sebebi işte budur. Ameliyatları yargılamadan önce gıda sanayini yargılamak zorundayız.

BAKTERİLERİMİZ KÖTÜ HUYLU OLDU

Neleri hayatımızdan çıkaralım?

Yapay tatlandırıcıları, fruktozu, mısır şurubunu, glioz şurubunu, ürün etiketlerinde sonu sorbitol gibi ‘ol’ ile biten katkı maddeleriyle üretilmiş hazır gıdaları hayatımızdan tamamen çıkarmamız gerek.

Gıda sanayi sadece ince bağırsaklarımıza mı zarar veriyor?

Her yerimize zarar veriyor. En çok zarar görenlerden biri de kalın bağırsaklar. Burada yaşayan iyi huylu bakterilerin yapısı değişiyor. Özellikle doymuş yağ bu bakterileri tamamen değiştiriyor ve gıdamızı tüketir hale getiriyor. O nedenle bir türlü doymuyoruz. İşte bu huy değştiren bakteriler yüzünden. Bu bakteriler devamlı sülfür gazı açığa çıkardıkları için de şişkinlik ve gaza sebep olurlar.

AMELİYATIN MALİYETİ 2 YILLIK İLAÇ MASRAFINA DENK

İlaçla diyabet tedavisi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Son 10 yılda piyasaya çıkan bütün diyabet ilaçları bağırsağın bu son bölümünü hedef alıyor. Demek ki biz de cerrahlar olarak doğru yoldayız. Ama bir hasta ömür boyu ilaç kullanacağına tek seferde ameliyat olsa daha mantıklı bana kalırsa. Çünkü ameliyatın bedeli zaten iki yıllık ilaç masrafı kadar.

“Yılın Genç Bilim İnsanı” ödülünü tam oalrak hangi çalışmaiçin aldınız?

Biz diyabet hastalarında el ve ayaklarda oluşan sinir hasarının bu ameliyatlardan sonra onarılabildiğini ıspatladık. “Yılın Genç Bilim İnsanı” ödülü bu çalışmamıza verildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s