ÇOCUĞUNUZ HASTA DEĞİL UYKUSUZ

MUTLUHAN İZMİR1 (2)“Yaramaz Çocukları İlaçlamayın” kitabının yazarı Psikiyatrist Dr. Mutluhan İzmir, dikkat eksikliği ve hiperaktivite teşhisinin aşırı artışını korkunç olarak tanımlıyor. Tanı konan çocukların çoğunun aslında hasta olmadığını ifade eden İzmir, “İlaçlar çocuğun beyin hücrelerini öldürerek ilaçsız odaklanamaz hale getiriyor” diyor.

ÜRÜN DİRİER
FOTO: ABDULLAH ÜMİT ÖZCAN

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği teşhisindeki artışın sebebi nedir?

Hiperaktivite teşhisinde aşırı bir artış var. Çünkü çerçevesi çok genişletildi. Tıpta zaten genel olarak aşırı teşhis diye bir sorun var. Hasta olmayanları da belirli bir hastalık çemberinde tanımlayarak ilaç tüketimini arttırıyorlar. Eskiden ‘minimal beyin disfonksiyonu’ diye bir hastalık vardı ve çok nadir çocukta görülürdü. Bunlar gerçekten de beyninde bir bozukluk olan çocuklardı. Sonra bu hastalığın adını Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) koyup her yaramaz ya da dikkati dağınık olan çocuğu bu hastalığın içine dahil ettiler. İlaç olarak da minimal beyin disfonksiyonu hastalığında kullanılan ilaçları kullanıyorlar. Bu korkunç bir durum. Çünkü bu ilaçlar gerçekten hasta olmayan çocuklarda inanılmaz yan etkilere yol açıyor ve dikkat eksikliğini de tedavi etmiyor.

BU ÇOCUKLAR BİRER BAĞIMLI OLABİLİR

Ne gibi yan etkilerden bahsediyorsunuz?

Çocuk ilaç kullanmadan artık hiçbir şeye odaklanamaz hale geliyor. Çünkü ilaçlar normal çocukta beyinde hücre kaybına yol açıyor. Minimal beyin disfonksiyonu olan çocuklara ise zarar vermiyor. Ve şunu açıkça söyleyebilirim ki DEHB tanısı konan çocukların yüzde 99’u aslında hasta falan değil. Ve bu ilaçlar onları mahvediyor. 1980’lerin başında kırmızı reçeteye alınan bu ilaçların Türkiye’deki toplam kullanımı yılda 10 bin kutuydu, şimdiyse 2 milyon kutu. Bu ilaçlar çocuklarda ve ergenlerde ileri derecede bağımlılığa yol açıyor. Uyarıcı ilaçlar oldukları için beyin bunların etkisini ezberliyor ve devamlı istiyor. Bu çocukların ileride extasy, kokain ve kontrolsüz cinsellik gibi uyarıcılara bağımlı olma riskleri çok yüksek.

DİKKAT EKSİKLİĞİNİN NEDENİ EKRAN IŞIĞI

Peki çocuktaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite nasıl tedavi edilmeli öyleyse?

Asıl sorun dikkat eksikliğidir, hiperaktivite buna eşlik edebilir de etmeyebilir de. Dikkat eksikliği ise beyindeki bir sorundan değil çoğunlukla çevresel faktörlerden kaynaklanıyor. Beslenme, uykusuzluk ve yorgunluk gibi. Günümüzde çocuklar uyumaları gereken 9-11 saati uyuyamıyorlar. Yatana kadar telefon, televizyon ve tablet gibi elektronik cihazların ekran ışığına maruz kaldıkları için, beyin uyku getiren melatonin hormonunu salgılayamıyor. Yatmadan en az bir saat önce bütün elektronik cihazlarla ve ekran ışığıyla temasın kesilmesi şart. Yatmadan önce kitap okunabilir. Oda ışığı bir zarar vermez. Ama ekran ışığının frekansı ve gücü çok farklı. Derin uykuya geçememenin ve yorgun uyanmanın en yaygın sebebi, yatana kadar ekran frekansına maruz kalmaktır.

YARAMAZLIĞIN SEBEBİ UYKU AÇLIĞI

Aşırı yaramazlık da bununla mı ilgili size göre?

Finlandiya’da okullar daha yeni 4 saate düşürüldü. Çünkü küçük çocukların daha fazlasına odaklanamadığını gördüler. Bizde ise neredeyse tüm gün okulda çocuk. Bir de devamlı olarak odaklanması bekleniyor. Odaklanamıyor. Uyku eksikliği de odaklanma sorununu arttırıyor. Üstelik uykusuzluk çocuklarda ve ergenlerde yetişkinlerin aksine sakinliğe değil agresifliğe, yaramazlığa yol açar. Bir de aile evde çocuğuna terbiye vermediyse, çocuk okulda öğretmenini çok uğraştırıyor. Öğretmen de odaklanamayan, agresif ve uyumsuz bir çocuk görünce doktora götürün diye aileye baskı yapıyor. Bu şekilde doktora götürülen hemen her çocuğa da malum ilaçlardan veriliyor. Aile göz göre göre çocuğunu zehirlemeye başlıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s