BEZMİALEM’DEN FLORİDA’YA CANLI YAYIN

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Göktekin’in uyguladığı tam tıkalı damara koldan stent ameliyatı, Amerika’dan canlı yayınla izlendi. Karar da bu önemli anları ameliyathanede izledi. Bu tür bir operasyon, dünyada sayılı merkez ve az sayıda cerrah tarafından yapıldığı için önem taşıyor.

ÜRÜN DİRİER
Foto: KAPLAN TANEROĞLU

Ömer GöktekinBezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin’in, 65 yaşındaki bir erkek hastada tam kapalı damara koldan uyguladığı stent ameliyatı Amerika’dan canlı yayınla izlendi. Florida’da düzenenen bir koroner girişim kongresinde internet üzerinden canlı olarak yayınlanan ameliyat, başarılı geçti. Hastanın tam tıkalı damarı herhangi bir komplikasyon görülmeden açıldı. Koldan stent ameliyatı, dünyada sayılı merkez tarafından yapılan bir koroner girişim uygulaması olduğu için önem taşıyor.

DÜNYADA SAYILI CERRAH UYGULUYOR
Ameliyat sonrası uygulamayla ilgili Karar’a konuşan Prof. Göktekin, “Özel tel ve balon teknikleri kullanarak, iki koldan girerek tam tıkalı damar açtık. Bir gün sonra hastamızı taburcu etmeyi planlıyoruz. Tam tıkalı damar açmak diğerlerinin açılmasından biraz daha zor bir işlem. İşlem başarı oranı normalden daha düşüktür. Dünyada sayılı cerrah tarafından uygulanan bir yöntem bu. Biz de yıllardır burada başarıyla uyguluyoruz. O nedenle kongreden gelen rica üzerine ameliyatı canlı olarak yayınladık” dedi.

YÜZDE 30 TAM TIKALI
Türkiye’de koroner damar hastalığı bulunan her 100 kişiden 30 tanesinde tam tıkalı damar ile karşılaşıldığını belirten Prof. Göktekin, “Bu damarlar bazen kalp krizine yol açabiliyor. Bazen de hastalık sessiz ve sinsice, hiç belirti göstermeden ilerliyor. Anjiyoda ortaya çıkıyor” diye konuştu.

SİGARAYI BIRAKMA ŞARTI
Hastaların mutlaka doktorları tarafından verilen diyet listesine uyması gerektiğinin de altını çizen Prof. Göktekin, şu açıklamalarda bulundu: “Daha çok sebze ağırlıklı beslenmeyi tavsiye ediyoruz. Başta kolesterol ve kan sulandırıcı ilaçları olmak üzere verdiğimiz ilaçları kullanması gerekiyor hastanın. Çünkü ilaçları kullanan insanlarda vakanın tekrarlaması oldukça düşüktür. Koroner kalp hastalarında sigara içmek, yaşın ilerlemesi, obezite, şeker, hipertansiyon gibi birçok risk faktörü var. Damarını açtığımız hastalara mutlaka ama mutlaka sigarayı bırakmalarını söylüyoruz. Bu çok ciddi bir konu. Şeker hastalarının da şekeri kontrol altında tutmaları gerekiyor.”

İLKLERİN CERRAHI
Prof. Ömer Göktekin, 4 yıl önce de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek eriyen stent uygulamasını başlatmıştı. 6 ay sonra erimeye başlayan bu stent 2 yıl içerisinde tamamen kayboluyor, kalıcı olmadığı için damarın zamanla doğal gevşeme ve kasılma fonksiyonlarını geri kazanmasını sağlıyor. Damar içerisinde gayet mukavemetli stent gibi davranıyor. İşlem başarısı normal stent ile aynı. Erimeyen stent konulduğunda bazen damardaki genişleme ve kasılma fonksiyonları kayboluyor. Damar gerektiğinde genişleyemiyor, gerektiğinde kasılamıyor. Bu özelliğini yitirmiş oluyor. Eriyen stentte ise 1 yıl içinde tamamen erime özelliğinden dolayı bu sorun oluşmuyor. Yine damardan salınan bazı hormonlar nedeniyle, takıldıktan 5-6 yıl sonra nadiren yüzde 1 oranında stentte tekrar daralma ve tıkanma olabiliyor. Eriyen stent olduğunda bu risk ortadan tamamen kalkıyor. Çünkü damarda stent kalmamış oluyor. Eriyen stent konulan damara gerektiğinde bypass da yapılabiliyor. Metal stentte bu şans olmuyor.

PROF. ÖMER GÖKTEKİN KİMDİR?
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığını sürdüren Prof. Dr Ömer Göktekin, 1969 yılında doğdu. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Merkezi’ne girdi ve 1997 yılında buradan kardiyoloji uzmanlığını aldı. 1998-1999 yıllarında Japonya Saitama Medical School’da kardiyoloji uzmanı olarak görev yaptı. 1993’te Londra St. George’s Medical School’da elektrofizyoloji alanında çalışmalarda bulundu. 1995 yılında Londra Royal Brompton Hospital’da pacemaker (kalp pili) ve elektrofizyoloji alanlarında çalışmalar yaptı. 2003-2006 yılları arasında Londra Royal Brompton Hospital’da Erişkin Konjenital Kalp Hastalıkları üzerine çalıştı. 2008’de profesör olan Göktekin, 2009 yılından itibaren “Stent for Life” Projesi Türkiye Liderliğini sürdürmekte. Yoğunlaştığı kardiyolojik alanlar arasında ‘kronik tam tıkalı damarların açılması’ tedavisi, ‘ameliyatsız aort kapak değişimi’, ‘protez kapak paravalvüler regürjitasyonların kapatılması’ (ameliyat olup protez kapak takılan hastalarda bu kapakların bozulması ile ortaya çıkan hastalığın tekrar ameliyat gerekmeden tedavisi), ‘dirençli hipertansiyonun ameliyatsız operasyonla tedavisi’ gibi kompleks işlemler yer alıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s