Tüp mide ameliyatı tehlikeli mi?

Obezite cerrahı Prof. Ahmet Gökhan Türkçapar, tüp mide ameliyatlarının Amerika’da en çok yapılan ikinci ameliyat olduğunu söyleyerek, “Bu şekilde morbid obez hastasının ömrünü 10 yıl uzatmak mümkün” diyor. Karar’a konuşan Prof. Türkçapar, ikinci diyetten sonra üçüncü bir diyet denemenin gereksiz olduğunu vurguluyor.   ÜRÜN DİRİER

OBEZÝTE CERRAHÝSÝ
Prof. Ahmet Türkçapar

Kimler tüp mide ameliyatı olabilir?

Vücut kitle indeksi 35-40’ın üzerinde olan 13-67 yaş arası morbid obezler ameliyat olabilir. Morbid obezite yüksek tansiyon, diyabet, karaciğer yağlanması, nefes darlığı, kanser ve kalp hastalıklarını beraberinde getirdiği için, ameliyatla birlikte bu hastalıkların da ilerlemesi önlenir. Hatta başlangıç seviyesindeki tip2 diyabet tamamen iyileşir. 5-10 yıllık şeker hastalarında ise tüp mide yerine gastrik bypass ameliyatı yapıyoruz, bu da şekeri ciddi anlamda geriletiyor. ABD’de bu ameliyatlar devlet tarafından destekleniyor çünkü böylece sağlık harcamaları önemli ölçüde kısılmış oluyor.

Mustafa Koç keşke daha önce ameliyat olsaydı

Obezite ameliyatı olup hayatı kaybedenleri okuyoruz medyada. Bu biraz akılları karıştırıyor. Ne diyorsunuz?

Tüp mide ameliyatı daha çnce kullanılan yöntemlere kıyasla daha kolay bir ameliyat olduğu için, hemen her hastanede yapılmaya başlandı. O nedenle bazı sorunlar yaşanabiliyor, zımbaların açılması gibi. Ama buna rağmen tüp mide ameliyatlarında ölüm oranı safra kesesi ameliyatlarıyla aynıdır; yani binde 1. Öte yandan koroner bypass ameliyatında ölüm oranı yüzde 2’dir. Risksiz hiçbir ameliyat yoktur. Cerrah bir kar-zarar hesabı yapar. Obezite eğer müdahale edilmezse zaten kendi başına ölümcüldür. Örnek vermek gerekirse rahmetli Mustafa Koç da ölümünden bir yıl önce tüp mide ameliyatı olmuştu, ama eğer çok daha önceden ameliyat yaptırmış olsaydı, bugün yaşıyor olabilirdi. Yaygın damar sertliği olan bir koroner kalp hastasıydı çünkü. Tam tersine tüp mide ameliyatları şişmanlık bağlantılı kronik hastalıkları gerileteceği ömrü 10 yıl uzatır.

Obezler diyetle kilo verse de geri alıyor

Diyet, spor ne güne duruyor? Ameliyat şart mı?

ABD’de iki diyetten sonra hiçbir hastaya üçüncü bir diyet önerilmez. Anlaşılır ki metabolizma diyete dirençli. Obez birinin spor yapması da tehlikelidir. Normalden 20-30 kilo fazlası olan morbid obezite hastaları diyetle kilo verseler bile, yüzde 95-97’si 2-3 yıl içinde eski kilolarına geri dönerler. Buna yo-yo sendromu diyoruz. Bu hastalık gırtlağını tutamama hastalığı değildir. Binlerce sebebi var. Vücut ezberlediği kiloya mutlaka geri dönmeye çalışıyor.

Peki ameliyattan sonra vücut eski kilosuna dönmek istemeyecek mi?

Eğer hastalar ameliyattan sonra bir rehabilitasyon programına sokulmazsa, yüzde 20’si vermesi gerektiği kadar kilo veremez. Yüzde 3’ü ise verdikleri kilonun hepsini geri alır.

Ameliyat teknik olarak nasıl işe yarıyor?

Bu aslında bir hormon ameliyatı. Midenin açlık hormonlarının saldılandığı kısım alınıyor. Bu şekilde saldırgan iştah da yok ediliyor. Ayrıca mide küçüldüğünden dolayı az yemekle de doygunluk hissi üreterek mutluluk veriyor.

Fazla kiloların yüzde 100’ü verilebilir

Op. Dr. Murat Üstün

Gyrelin midenin fundus olarak geçen kubbe bölümünden salgılanan ve mide boş olduğu zaman beyne, ‘yemek yemelisin’ sinyali gönderen hormon olarak tanımlanır. Tüp mide ameliyatı ardından, mide fundusunun neredeyse tamamının çıkarılmasından gyrelin düzeyi düşer ve açlık hissi engellenir. Tüp mide ameliyatı olan kişileri ameliyat ardından en çok şaşırtan etkisi de genellikle budur. Tüp mide operasyonu ardından 1-2 senelik dönemde fazla kiloların yüzde 40-100′lük bir oranını verebilmek mümkün. Tüp mide operasyonu ardından, 120 kilo ile ameliyata girmiş bir kişinin yaklaşık olarak 45-55 kilo vermesi olasıdır.

Çocuk gelişimini tamamladıysa ameliyat yapılır

Prof. Kaan Zengin

12 yaşından eğer çocuk gelişimini tamamlamışsa ameliyat olabilir. Ancak buna cerrah tek başına karar veremez. Endokrinolog, cerrah, anestezi uzmanı, psikiyatr, kardiyolog ve göğüs hastalıkları uzmanından oluşan bir ekip ortak karar verir. Burada bir kar-zarar hesabı yapılır. Çocuk artık tuvaletini yapamaz, evden çıkamaz, nefes alamaz hale geldiyse ameliyat edilmelidir. Safra kesesi, bademcik ya da apandisit ameliyatı gibi gerektiğinde midenin üst kısmı da alınabilir. Bu bölüm olmazsa olmazımız değildir.

Bu işin astarı yüzünden pahalı

Prof. Yavuz Yörükoğlu

OBEZÝTE CERRAHÝSÝ

Obezite cerrahisinin gerekli olduğu istisna durumlar var elbette ama son birkaç yılda bu ameliyatların sayısı inanılmaz arttı. Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Mustafa Taşkın morbid obezite rahatsızlığı nedeniyle 2014’e kadar 20 yılda 4 bin 750 kişiye ameliyat yapıldığını ancak 2014’te 8 bin hastaya tüp mide ameliyatı yapıldığını söyledi. Yani 20 yılda yapılan ameliyatların 2 katını sadece 1 yılda yapmışlar. Bu büyük rakam. Bunun artık bir rant kapısı olduğunu düşünüyorum. Oysa zayıflamanın çok daha efektif yolları var. Doğru diyet ve yöntemlerle zayıflatılamayacak hiçbir hasta yoktur. Bu ameliyatlar kısa vadede kilo vermeyi sağlıyor ancak uzun vadede ciddi zararları var. Ölümcül akciğer embolisi, bağırsak tıkanması, dumping sendromu, fıtık, ülser ve devamlı kusma gibi. Bağırsak florasını tamamen bozuyorlar. Midenin açlık hormonlarının olduğu kısmının alınması sadece iştahı kesmekle kalmaz. Domino taşı etkisi yaparak tüm vücudu etkiler. Ameliyat olan insanlara 10 yıl sonra ne olacağı belli değil. Önümüzdeki yıllarda göreceğiz ki, bu işin astarı yüzünden pahalıya çıkacak.

Her yerde devlet denetimi yok

Türkiye genelinde şişmanlık ya da metabolik hastalıkların ameliyatlarını yapan 300 cerrah olduğunu aktaran Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Mustafa Taşkın ise, “Toplam 30 büyük sağlık merkezi bu ameliyatlarla uğraşıyor. Önüne gelen hastayı ameliyat etmiyorlar. Bir sağlık kurulundan geçirilerek ameliyatlar yapılıyor. Ama 300 cerrahın bu alanda ameliyat yaptığı bir ülkede eğitimin ve kurumların nasıl olduğunu bilemiyoruz. Özellikle devletin ameliyatlar için para ödediği merkezlerde denetim var. Ama devletin para vermediği, yani kendi parasıyla gelip ameliyat olan hastaları denetlemek zor.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s