Türkler neden İngilizce öğrenemiyor

Türkiye’de İngilizce öğrenebilmek için her yıl yurtiçi kurslar ve yurtdışı eğitim masrafları olmak üzere yaklaşık 5 milyar dolar harcanıyor. Bu neredeyse 3. köprünün maliyetine denk. Peki tüm bu masrafa değiyor mu? Neden etraf yıllarca ders almasına rağmen “Anlıyorum ama konuşamıyorum” diyen insanlarla dolu? Türkler neden İngilizce konuşamıyor? Uzmanlar bu konuda farklı görüşlere sahip.

Geliştirdiği Yeni Türkçe ile 3 ayda İngilizce öğrettiğini iddia eden simultane tercüman Taner Çağlı, eğitim metodunu “Türkçe çalışan zihinde yapay zeka oluşturmak” diye özetliyor. İngilizcenin matematiğini anlatmak için, Türkçe bir köprü dil oluşturduğunu anlatan Çağlı, “İngilizce konuşarak öğrenilemez. Öğrenilerek konuşulur. Ama önce Türkçenin matematiğini öğretmek gerek. Çünkü İngilizce robotik bir mantık dil. Türkçe ise sezgisel bir zeka dili. Birbirinden çok farklı. Türkçeyi İngilizceye benzetmeden ikisi arasında gidip gelmek mümkün değil” diyor.IMG_2956Çağlı’ya göre, İngilizce tahminlere fırsat bırakmayan net bir dil. Bir cümle sadece bir anlama geliyor. Türkçe ise ucu açık bir zeka dili. Aynı cümle birden çok anlama gelebiliyor. Anlatılmak isteneni sonuna kadar sadeleştirmeye çalışan bir dil. Mesela “gül geldi” dendiğinde bir buket gül mü yoksa tek bir gül mü geldi, kuzenin Gül mü geldi bunu biz anlıyoruz. Bu nedenle, eşit süre İngilizce ve Türkçe konuşan iki kişiden Türkçe konuşan daha çok yoruluyor. Tahmin için devamlı düşünmek mecburiyetindeyiz çünkü. İşte bu farklılıktan dolayı Türkler çok zor ve uzun bir sürede İngilizce öğrenebiliyor.

Yeni Türkçe ile boşlukları dolduruyoruz

Çağlı, bu farklılıkları benzerlik haline getirmeye çalışıyor. “İngilizceye benzer bir Türkçe oluşturdum, adına Yeni Türkçe diyorum. Bir tür köprü dil. Derslerimi bu Türkçe üzerinden anlatıyorum. Bir tür kod değiştirme yöntemi de diyebiliriz. Böylece aylarca işlenen have/does/would gibi konular konu olmaktan çıkıyor” diyen Çağlı’ya göre, İngilizceyi İngilizce ile öğrenciye anlatmak mümkün değil. Londra’da eğitim görseniz bile doğru dürüst öğrenemezsiniz. Çünkü İngilizce konuşarak değil anlayarak öğrenilir. Konuşarak ancak bebekler ve belli bir yaşa kadar çocuklar öğrenebilir. Yetişkin biri yurtdışına çıkarsa ancak 3 yılda dil öğrenebilir.

Bu Akdeniz havzasının genel problemi

5 günlük bir dil kampında ‘Suggestopedia Yöntemi’yle İngilizce eğitimi veren bir dil okulunun kurucusu olan Fırat Cem Utku ise, eğitim metodunu dış dünyadan izole etmek sözleriyle özetliyor. Çağlı’nın aksine gramer ile İngilizce öğretmenin, ‘kağıt üzerinde yüzme öğretmek’ten bir farkı olmadığını söyleyen Utku, “İngilizce konuşamamak Akdeniz havzasının genel problemi” diyor.

DSC02417

Utku’ya göre İngilizce öğrenememek Akdeniz havzasının genel problemi. Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan’da da aynı sorun var. Biz de eğitim modelini Fransa’dan aldığımız için bu sorunu yaşıyoruz. Çünkü İngilizce matematik gibi formüllerle anlatılıyor ve bu kağıt üzerinde yüzme öğretmekten farksız. Dil yapımızın İngilizce’den çok farklı olmasının bir sorun yaratmayacağını ifade eden Utku, “ Fince Türkçe kökenli bir dil. Ama tüm Kuzey Avrupa ülkeleri gibi Finlandiya’da da kısa sürede çok iyi İngilizce öğrenip konuşabiliyor öğrenciler. Ona bakarsanız İspanyolca ve İtalyanca Latince kökenli olmasına rağmen yine de İngilizce konuşamıyor bu insanlar. Demek ki dil farklılığıyla alakalı bir durum değil bu” diyor.

En büyük engel anadilimiz

Utku’ya göre dil ancak çocukların öğrendiği gibi öğrenilebilir. Dilin bir müziği var ve çocuk o müzikle konuşmayı öğrenir. Bunun da yolu konuşmak ve dinlemek. Kelimeler ve gramer zaten kendiliğinden öğrenilebilir. “Bizim yöntemimiz öğrenciyi dış dünyadan tamamen izole ederek 5 günlük bir kampa almak. Yabancı dil eğitiminde anadilden uzaklaşmak ve yabancı eğitimci şart” diyen Utku, dil öğrenmenin en büyük engelinin anadil olduğunu iddia ediyor. Utku’ya göre beyin anadilden uzaklaşınca insan iletişim kurmanın başka bir yolunu bulmak için zorlanıyor. Böylece etrafında izinli olan dil neyse, eğer İngilizce ise İngilizceyi sünger gibi emmeye başlıyor.

Eğitim blok olarak verilmeli

Öğrencilerin haftada 1-2 kere 45 dakikalık ders ile okulda İngilizce öğrenemeyeceğini ifade eden Utku, “Öğrenciyi anadilden uzaklaştırmak için, İngilizce blok olarak haftalık ya da aylık programlarla verilmeli. Öğrencinin her gün bir sayfa sesli İngilizce kitap okuması da çok önemli. Böylece hem mükemmel bir gramer ile konuşmuş hem de dinlemiş olur. Bu yöntem konuşma kulüplerinden daha etkilidir” diyor.

5 günlük kamp 1 buçuk yıla bedel

Bulgar psikiyatr Prof. Dr. Georgie Lozanov tarafından geliştirilen ‘Suggestopedia Yöntemi’ Unesco tarafından da onaylı. Münih Maximilian Üniversitesi 2000 yılında bu yöntemin etkinliği üzerine bir araştırma yapmış. Bir buçuk yıl klasik İngilizce eğitimi alan öğrenciler ile, 5 günlük kampa katılan öğrenciler kıyaslanmış ve ikisinin seviyesinin aynı olduğu ortaya konmuş.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s