Kod-ing biraderler/ Beklenmedik bir başarı hikayesi

Tüm dünyada 2 milyon üyesi var. Apple’dan NASA’ya birçok dev onu kullanıyor. Ayrı ülkelerde yaşayan İzmirli Devrim-Sinan biraderlerin, internet ortamında beraber çalışabilmek için geliştirdiği Koding’den bahsediyoruz. Silikon Vadisi’nde ‘Yazılımcıların Facebook’u namıyla bilinen platform, şimdiye dek 20 milyon dolar değerinde yatırım almış. Mail aracılığıyla ulaştığımız CEO Devrim Yaşar, hiç beklemedikleri bu başarıyı ve Silikon Vadisi’ndeki girişimcilik atmosferini anlattı.

Devrim-Sinan Yaşar

ÜRÜN DİRİER

Silikon Vadisi’nin İzmirli yazılımcı biraderleri Devrim ve Sinan Yaşar, kendi aralarında kullanmak için geliştirdikleri yazılımın internette patlama yapması ile hiç beklemedikleri bir başarıyla karşı karşıya kaldılar. 2 milyon üyesi bulunan platform için şimdiye kadar 20 milyon dolar yatırım aldılar.

Koding yazılımdan anlamayanlar için anlatacak olursanız, nedir?

Yazılım geliştiren ekipler 2016 yılında hala birini işe alırken aynı ofiste çalışmayı tercih ediyor. Ancak dünya artık eski dünya değil. Yazılım geliştiricilerin dünyanın her yerinde, aynı hızla, istedikleri projeye dahil olmalarını mecbur kılıyor. Ben İstanbul’da ofis kurayım, İstanbul’da yazılımcı bulayım, onları her gün servisle ofise taşıyayım derseniz, 20 ülkeden 200 kişiyle çalışan şirketin gerisinde kalırsınız. Bir şirketin ekibine katılan yazılımcı eğer Koding ile giriş yaparsa beş dakika içerisinde takımla beraber kod yazabilir hale geliyor. Yani siz İstanbul’da, takım arkadaşınız Japonya’daysa bile aynı ofiste gibi çalışabiliyorsunuz. Yazılım geliştirmenin eğitimden sağlığa, endüstriden internet mecralarına varıncaya dek ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundururusanız, bizim platformu daha iyi anlarsınız. Şu an dünyanın neredeyse her yerinden, 2 milyona yakın yazılım geliştirici üyemiz var. Özetle tüm dünya burada yazılım geliştiriyor. Piyasada yapılabileceğinden daha az maliyetli oluyor. Dünyanın dört bin yanındaki yüzlerce yazılımcıdan talebiniz için teklifler geliyor. Müşteri aklına en çok yatan teklifi kabul ediyor.

Sistemi aslında kendimiz için kurmuştuk

Koding şimdiye kadar kimlerden ve ne kadar yatırım aldı?

Koding toplamda 19.5 milyon dolar yatırım aldı. Koding’in yatırımcıları arasında Apple’ın da yatırımcılarından olan Matrix Partners ile Khosla Ventures, Greycroft Partners, RTP Ventures ve 500 Startups gibi oldukça değerli isimler bulunuyor.

Koding’in kuruluş hikayesi nedir? Buralara geleceğinizi tahmin ediyor muydunuz?

2010 yılında ben New York’ta, kurucu ortağım ve kardeşim Sinan da Almanya’daydı. Ortak bir yazılım projesi için beraber çalışmamız gerekti, ancak beraber çalışabilmek için yeterince iyi bir araç bulamayınca, ilk olarak kendimiz için bir ürün geliştirdik. Bu amatör ürünü kendimiz kullandıkça çok sevdik ve ‘bir internete koyalım bakalım ne olacak?’ dedik. Ne olduysa da bundan sonra oldu, on binlerce kişi o zaman ismi Kodingen olan ürünümüzü kullanmaya başladı ve kullanicı sayımız 20 binlere ulaşınca 2 milyon dolarlık ilk yatırımımızı aldık. Sonrasında işi büyütmek için San Francisco’ya Silikon Vadisine’ne taşındık. İlk günlerde ne 20 milyon dolar yatırım alacak bir şirket olmayı ne de 2 milyona yakın üyeye sahip olmayı aklımızın ucundan bile geçirmiyorduk.

Hapisteki babası için yazılım istedi

Koding’de geliştirilen en ilginç yazılımlar neler oldu şimdiye kadar?

Aslında bizzat Koding’in kendisi için ‘ilginç yazılım’ diyebiliriz. Çünkü artık Koding’in kendisi de Koding üzerinde yazılıyor. Aklıma gelen en anlamlı yazılım ise bir çocuk için geliştirilmişti. Hindistan’da 13 yaşındaki bir çocuk platforma gelerek iPhone’da çekilen fotoğrafları telefona kaydetmeden direkt olarak buluta gönderecek bir aplikasyon yapmak istediğini söyledi. Neden diye sorduğumuzda babasının telefonunda bulunan bir fotoğraf yüzünden siyasi olarak tutuklanıp cezaevine gönderildiğini anlattı. Yazılımcılar çocuğa ücretsiz yardımcı olmak için hemen harekete geçti. Sistemdeki yazılımcılar normalde tabii ki ücretsiz iş yapmıyor. 2 milyon kişi de en nihayetinde para kazanmak için üye oldu sisteme. Ama o çocuk için yüzlerce yazılımcı gönüllü oldu.

Ücretsiz yazılım yardımı yapıyor musunuz peki?

Bireysel yazılım geliştiricilerin hem kendilerini geliştirebilmeleri hem de profesyonel işlerini yapabilmeleri için Koding’i, belirli limitlerle sınırlı olmak üzere, ücretsiz olarak kullanabilmelerine olanak tanıyoruz. Ayrıca bugüne kadar Koding olarak kendimiz için geliştirdiğimiz bazı kod kütüphanelerini yine ücretsiz ve açık kaynak olarak yayınladık. Bir başka deyişle bizzat Koding için geliştirdiğimiz yazılım teknolojilerinin bir kısmını tüm dünyaya açtık da diyebilirim.

Amerika’da girişimcilik yapmak isteyen gençlere neler tavsiye ediyorsunuz? En önemli şey nedir orada?

Öncelikle dünya vatandaşı olabilmek önemli. Nasıl bir ürün yaparım ki bundan bütün dünya fayda sağlar diye düşünmek gerek. Bir an önce buranın kültürünü özümsemeyi başarıp, burada başarılı olmuş veya olacak insanlarla arkadaş olarak iyi bir ekip kurmak da ilk hedef olmalı. Hem yatırımcılar buna çok dikkat ediyor, hem de günün sonunda ancak iyi ve çalışkan bir ekiple başarıya ulaşabiliyorsunuz.

Güncel bir eğitim sistemi şart

Bazı ülkelerde yazılım ve kodlama ilkokuldan itibaren ders olarak okutuluyor. Türkiye’deki çocuk ve gençler için Koding olarak bir projeniz var mı?

Bizim yaptığımız işler global olmak zorunda, henüz lokale inebilecek kadar büyük değiliz. Dolayısıyla Türkiye için özel bir şey yapmak bizi aşar. Ama Türkiye’deki eğitim kurumları Koding kullanmak isterlerse, onlar böyle bir girişim başlatırlarsa mutlaka destek oluruz. Türkiye’de yazılım geliştirmeye merak salan tüm yazılım geliştirici adayları Koding’i ücretsiz olarak kullanarak öğrenmek istedikleri teknolojileri daha kolay ve hızlı bir şekilde deneyimleyebilirler. Eğer büyük bir eğitim kurumu ya da bakanlık bizden destek isterse seve seve yardımcı oluruz. Özellikle kod okur yazarlığını arttırabilmek adına ilk öğretime kadar inen güncel bir eğitim sistemine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s