YENİ KIZIL ELMA BİLİMDİR

Nobelli Türk bilim insanı Aziz Sancar’ın yaşam hikayesini çizgiroman haline getiren Suat Turgut, “Türkiye’nin yeni kızıl elması bilimdir” dedi.

AZÝZ SANCAR
AZİZ SANCAR

ÜRÜN DİRİER

Hücrelerin hasar gören DNA‘ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü‘ne layık bulunan Türk bilim insanı Aziz Sancar’ın hayatı çizgiroman oldu. Mardin’in Savur ilçesinde çiftçilik yapan 8 çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen Sancar’ın etkileyici yaşam hikayesi, Güneşyolu Yayınevi’nden Suat Turgut tarafından kaleme alındı. Hikayeyi çizgiromana taşıyan ise Oğan Kandemiroğlu oldu. Çizgiroman İngilizce olarak hazırlandı, yakında Fransızcası da piyasaya çıkacak. “İngilizce eğitim veren okullarda, kolejlerde okuyan çocuklara hep yabancı kahramanlar öğretiliyor. İstedik ki İngilizceyi başkalarının kahramanlarıyla değil, bizim kahramanımızla öğrensinler” diyen yazar Suat Turgut, yurtdışında yaşayan gurbetçi çocuklarına da bu şekilde ulaşmak istediklerini vurguladı. “Yurtdışında yaşayan Türk çocukları neredeyse Türkçeyi unutmuş durumdalar. Özgüvenleri eksik. Aziz Sancar’ın hikayesini okuyarak ‘bizden de adam olurmuş’ desinler istiyoruz” diyen Suat Turgut, Türkiye için yeni ‘kızıl elma’nın bilim olduğunu söyledi.

415 makalesi ve 33 kitabı var

1963’te girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Savur’da iki yıl sağlık ocağında hekimlik yapan Aziz Sancar, ardından Dallas’a giderek Dallas Texas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji doktorası yaptı. Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladıktan sonra DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı.

Kendisi gibi biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evli olan Sancar, ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurdu. Vakfın “Carolina Türk Evi” isimli bir öğrenci misafirhanesi de var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s