Suçlu alt çeneniz olabilir!

Çoğu zaman dikkate bile alınmayan alt çene küçüklüğü gibi çene asimetrisi problemlerinin, horlama ve apne gibi geceleri kabusa çeviren rahatsızlıklara yol açtığını söyleyen Operatör Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, tedavinin cerrahi operasyonla mümkün olduğunu ifade ediyor.

DR. SERDAR BORA
DR. SERDAR BORA

ÜRÜN DİRİER

Uykuda nefes alamama, apne ve horlama yaşam kalitesini ciddi alamda etkileyen sağlık sorunları. Önemli bir bölümü burundaki yapısal broblemlerden kaynaklanıyor. Peki gecelerinizi kabusa çeviren bu sorunlarınızın çenenizden kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz? Operatör Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, solunumla ilgili rahatsızlıklarda çene asimetrisinin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

Dil ağız içinde sıkışıp apne yapıyor

Alt çenenin fazla geride ya da fazla ileride, büyük ya da küçük olması durumunda solunum kalitesinin düşeceğine vurgu yapan Dr. Bayraktaroğlu, “Alt çene küçüklüğü çoğu zaman fark edilmiyor ve dikkate alınmıyor” diyor. Cerrahi operasyonla çenenin kesilerek öne ya da arkaya alınabildiğine, dolgu maddeleriyle büyütülebildiğine işaret eden Dr. Bayraktaroğlu şunları söylüyor: “Çene asimetrisi ağız içerisindeki hacmi daraltarak dili sıkıştırıyor. Bu da horlama ve apne gibi solunum problemlerine yol açıyor. Cerrahi operasyonla amacımız ağız içindeki alanı genişleterek dilin konumunu rahatlatmak. Gerekli olduğunda dili de operasyonla küçültebiliyoruz.”

Isırma sorunlarına yol açıyor

Hastaların kendisine genellikle çene yapısından kaynaklı ısırma sorunları ve diş kapama zorluğu sebebiyle başvurduğunu anlatan Dr. Bayraktaroğlu, “Bu asimetrik sorun hastalar açısından genelde sadece estetik bir problem. Horlama nedeninin çenesi olduğunu öğrendiklerinde şaşırıyorlar” diyor.

Damak yarıkları düzeltilebilir

Solunumda ve ses tonunda sorunlara yol açan önemli bir diğer nedenin ise doğuştan gelen damak ve dudak yarıkları olduğuna işaret eden Dr. Bayraktaroğlu, “Bunlar doğum anomalileri. Bu tür hastalar genizden ya da burundan konuşurlar. Ağız içinde doğru rezonans sağlanamadığı için ses tonları gariptir. Çünkü ses bu yarıklardan kaçar gider. Operasyon ile bunları da düzeltmek mümkün” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s