MASAJLA 7 AYDA 36 KİLO VERDİ

Ünlülere refleksoloji masajı yapan psikolog Esat Başaran, yöntemin fıtıktan felce, depresyondan kalp ve mide sorunlarına kadar birçok hastalıkta kullanılabileceğini belirtiyor. Kendi kendine refleksoloji masajı yaparak 7 ayda 36 kilo veren Başaran, el ve ayaklarımızda organların izdüşümleri olduğunu anlatıyor.

refleksoloji
Esat Başaran

ROPORTAJ: ÜRÜN DİRİER

Refleksoloji uzmanı Esat Başaran, ünlü isimlere el ve ayak masajı yapan bir psikolog. Ayrıca engelliler ve felçliler üzerinde de çalışıyor. Boyun fıtığı için Abdullah Gül, omurilik romatizması için Faruk Çelik, reflü için Bülent Arınç, felç için İbrahim Tatlıses, leak sendromu için Mehmet Ali Erbil, Başaran’ın refleksoloji yaptığı ünlü isimlerden bir kaçı. Sabancı ailesi, Cevahir Holding sahipleri ve Ahmet Çalık gibi iş adamları da bu yönteme başvuranlar arasında. Ebru Cündübeyoğlu, Hakan Yılmaz, Şafak Sezer, Metin Yıldız, Oya Başar, Evrim Akın, Ferdi Tayfur, Saba Tümer, Metin Şentürk, Birol Güven ve Tahsin Taşkın gibi daha pek çok ünlü isme çeşitli sebeplerden dolayı refleksoloji uygulamış olan Başaran, dizi oyuncularının ezberleme kapasitelerini arttırmak için kendisine başvurduklarını anlatıyor. Yeni dal nöronlar doğmasını ve hücre yenilemesini tetikleyerek işe yarayan bu yöntem ile, Başaran da 7 ayda 36 kilo vermiş.

Psikoloji okurken neşeli insanlar ilgisini çekti

Esat Başaran, refleksoloji ile Belçika’da psikoloji okurken tanışmış. “Okulun karşısında refleksoloji merkezi vardı. Oradan çıkanların hep enerjik, neşeli olması dikkatimi çekiyordu. Merak edip ben de girdim merkeze. Refleksolojinin psikosomatik (fiziksel bir nedene bağlı olmayan) ağrılarda, streste hatta depresyonda kullanılabildiğini duyunca ben de öğrenmeye karar verdim” sözleriyle anlatıyor bu binlerce yıllık kadim tedaviye başlama hikayesini.

Organlarımızın izi avuç ve ayaklarımızda

Başaran, refleksolojinin sempatik ve parasempatik sisteme göre sol el-ayak ya da sağ el-ayak üzerinde uygulanması gerektiğini anlatıyor. Yani beynin sol lobuna bağlı rahatsızlıklarda sağ, sağ lobuna bağlı rahatsızlıklarda ise sol tarafa uygulama yapılıyor. Başaran’ın anlattığına göre beynin sağ bölümünü kontrol eden parasempatik sinir sistemi, vücuta yavaşlatıcı etkiye sahip. Kan basıncını, kalp atış hızını, kan şekerini düşürüyor. Gözbebeğini küçültüp bronşları daraltıyor. Sindirim etkinliklerini ise hızlandırarak tükrük salgısını arttırıyor. Beynin sol bölümünü kontrol eden sempatik sinir sistemi ise kalbin hareketlerini hızlandırıp kalbi besleyen damarları daraltıyor.

Başaran her organın ve sistemin iki elimizde ve ayağımızda iz düşümleri olduğunu anlatıyor. Mesela avuç içinde orta parmakla işaret parmağı arasında, parmak arasının hemen alt kısmına denk gelen kemikli bölge kalbi temsil ediyor. Sağ elde bu bölgeye bastırırsanız kalp atışı hızlanır, sol elde uygularsanız da kalp yavaşlamaya başlar. Kalp krizi geçiren, kalp çarpıntısı olan birine bu uygulamayı sol elden yaparsanız kalp sakinleşir. Başaran’ın bu konuda yazdığı bir makale ABD’deki Elsevier adındaki tıp dergisinde yayınlanarak literatüre de girmiş bulunuyor.

Antidepresan niyetine

Sol avucun serçe parmakla yüzük parmağı arasında, parmak arasının hemen alt kısmına denk gelen kemikli bölgeye bastırırsanız tansiyon hemen düşer. Depresyonda sempatik sistem hızlı çalışır. Sol avuçta kalp ve bağırsak bölgelerine masaj yaparak uzun vadede depresyon tedavi edilebilir. Bağırsağın rahatlaması ruh halini düzeltir. Masaj, sol avucun sağ alt bölgesine denk gelen bağırsak bölgesine yapılırsa kabızda, sağ elde aynı bölgeye yapılırsa ishali iyileştirir. Depresyon da dahil birçok hastalıkta, hormonları yönettiği için böbrek üstü bezlerini de göz önünde bulundurmak şart.

Felç, hiperaktivite ve boy uzatmada etkili

Başaran, refleksoloji ile felçli hastaları ve spastik çocukları da yürütmüş. Anlattığına göre bu masaj, hiperaktivite, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğünde de çok etkili. Otizmde ise çocuğun uyum kapasitesini arttırıyor. Ergenlikten önce ve ergenlikten sonra 22 yaşına kadar büyüme hormonlarını, kemik gelişimini harekete geçirerek boy uzatmak da mümkün.

Endonezyalılar genç görünür çünkü…

Refleksoloji gençleşmek isteyenler tarafından da kullanılıyor. “Mesela oyuncu Necmi Yapıcı’ya üç sene refleksoloji yaptık, gençleşti. Arkadaşları botoks yaptırdı sanmıştı” diyen Başaran şunları söylüyor: “Endonezya’da 40 yaşında görünen 90’lık insanlar yaşar. Çünkü orada refleksoloji geleneksel bir uygulama. Her akşam masaj salonuna giderler.”

Refleksoloji masajı genellikle göğüs ve göğüs üstü bölge için ellere, göğüs altı bölge için ayaklara uygulanıyor. Mide bağırsak rahatsızlıklarından kalp hastalıklarına, fıtık ve kireçlenmeden çeşitli ağrılara, psikolojik hastalıklardan bağışıklık sistemi hastalıklarına kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

Kendi kendine refleksoloji uygulayarak 7 ayda 36 kilo veren Esat Başaran, “Refleksoloji tiroidleri hızlandırır, bağırsakları çalıştırır. Metabolizmanız hızlanınca yeseniz bile kilo verirsiniz. Aynı yemeye devam ederek üç haftada sekiz kilo verenler var” diyor. Başaran’ın öncesi ve sonrası fotoğrafları hayrete düşürüyor.

Yaşam kaynağı: Tuz

Himalaya Tuzu, Pakistan’ın doğu Karakoram civarından çıkarılan ve insanın ihtiyacı olan 84 elementi içinde barındıran bir kristal. Son yıllarda aktarlarda popüler hale gelen bu tuzun, sodyum klorürden ibaret olan, zararlı sofra tuzuyla ilgisi yok. 300 milyon yıl önce oluşmuş bu Himalaya tuzu kristallerinin içindeki elementler, okyanusta var olan elementler. Kanımızdaki tuzlu çözelti de okyanusların ilk halindeki çözeltiyle aynı. Schüssler Tuz Terapisi’nin kurucusu Dr. Wilhelm Schüssler daha 1800’lerde, insanın yandıktan sonra kül haline gelen bedeninde bile tuz bulunduğunu ispatlamıştır. Dr. Barbara Hendel ve Peter Ferreira’nın yazdığı “Su Tuz Yaşamın Özü” kitabında da sözü edilen Himalaya Tuzu, yüksek tansiyon, kilo kontrolü, depresyon, böbrek taşı, kalp damar hastalıkları, migren, kemik erimesi, gut hastalığı, kireçlenme, romatizma, uyku problemleri, diyabet, astım, alerji, unutkanlık, kas zayıflığı, sedef, egzama, siğil, akne, uçuk, çil ve cilt lekeleri gibi yüzlerce rahatsızlıkta etkin olarak kullanılıyor.

Suyun kıymetini arttırmak için; Karbonat

2 litre su içerisine yalnızca bir yemek kaşığı karbonat koyarak elde edilebilen alkali su da, son yıllarda uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye ediliyor. Karbonat, suyun pH değerini yükselterek, yaşlanmaya neden olan asidik maddeleri vücuttan atıyor. Asit dengesini sağlayarak, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kemik erimesi, tansiyon problemleri, obezite, böbrek ve mide hastalıkları gibi pekçok rahatsızlığın oluşmasını önlüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s