ÇİVİ ÇİVİYİ SÖKER

Hastalığı kendi benzeriyle tedavi etme yöntemi olarak özetlenebilecek Homeopati, tüm akut ve kronik hastalıklarda kullanılıyor. Dr. Ensar Özkızıklı, yan etkisi olmadığı için yöntemin özellikle Avrupa ülkelerinde yoğun olarak tercih edildiğini anlatıyor.

HOMEOPATÝ BÝYOFREKANS
Ensar Özkızıklı

ÜRÜN DİRİER

Mevcut tedavi yöntemleri hastalıkla, daha doğrusu bulgu ve semptomlarla savaşmayı hedefler. Almanya’nın en popüler alternatif tedavi yöntemlerinden biri olan Homeopati’de ise amaç, hastayı hastalığına benzer semptomlara yol açan maddelerle tedavi etmek. Örneğin sağlıklı insanda sıtma belirtilerine yol açan kınakına bitkisi, sıtma olan birine çok çok düşük dozda verildiğinde iyileştiri etki gösteriyor. Uykusuzluk çekenlerde ise kahve çekirdeğinden hazırlanan homeopatik ilaçlar kullanılıyor. Hipokrat’ın da dediği gibi, “similia similibus currente” yani “benzer benzeri tedavi eder…” Rönesans’ta Paraselsus da bu prensipten söz etmiş. Çinlilerin, Hintlilerin, Mayaların ve Kızılderililerin de kültürlerinde aynı görüş var. Ünlü Hint destanı Mahabharata’da kahramanlardan biri zehirlendiği için panzehir olarak kendini zehirli yılana sokturur örneğin. Hintli Gujarat kabilesinin kuduz olan hastaya, “çivi çiviyi söker” mantığıyla, onu ısıran köpeğin bir kılını kopartıp suyla içirttiği bilinir. Soğukta donmuş birinin karla ovulduğunu da hepimiz biliriz.

Avrupa ve ABD’deki bazı tıp fakültelerinde kürsüleri de bulunan Homeopati’nin felsefesi, insan vücudunun kendi kendini iyileştirebileceği inancına dayanıyor. Homeopati’nin hangi hastalıklarda nasıl işe yaradığını anlatan ve bu yöntemi aktif olarak uygulayan Dr. Ensar Özkızıklı, “Hastalık yoktur hasta insan vardır. Bu bir bütünsel tıp yaklaşımıdır. Hasta insan yaşam dengesi bozulmuş kişidir. Yaşam dengesinin tekrar sağlanması durumunda hastalık ortadan kalkar” diyor. Prensipleri ilk olarak 1700’lerin sonunda Alman doktor Samuel Hahnemann tarafından oluşturulan yöntem, herhangi bir yan etkisi olmadığı, vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirdiği için özellikle kronik hastalıklarda tercih ediliyor.

Semptomları arttırıyor

Homeopati esas olarak vücudumuzun doğal iyileşme tepkilerini harekete geçiriyor. Örneğin grip olduğumuzda ateşimizin yükselmesinin sebebi, yüksek ateşte mikropların ölecek olmasıdır. Öksürük de mukusun atılmasına yardımcı olur. Semptomlar aslında iyileştirmek için bedenin kendi savunma mekanizmasıdır. Yok edilmesi gereken düşmanlar değil. Homeopatik tedavi de vücudun iyileşmek için kullandığı semptomları arttırarak bedenin kendini tedavi etme gücünü uyandırıyor.

Suyun hafızası

Homeopati ilaçlarına “remedy” yani “deva” deniyor. “Remedy”ler bitkilerden, hayvan zehirlerinden, minerallerden, böceklerden ve asitlerden üretiliyor. Bir “remedy” hazırlamadaki en önemli nokta ise maddeyi, kendisinden eser kalmayacak kadar seyreltmek. Peki nasıl oluyor da bu kadar düşük doz etkili olabiliyor. Bunu “suyun hafızası teorisi” ile açıklamak mümkün. Bu teoriye göre su, her çalkalama işlemi sırasında maddenin bilgilerini ezberliyor ve kaydediyor.

Ünlüler de tercih ediyor

Hiçbir yan etkisi olmadığı Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından rapor edilen Homeopati bugün Avrupa ülkelerinde ve ABD’de oldukça yaygın bir kullanım ağına sahip. Almanya, İngiltere, Hindistan, Pakistan ve Meksika’da homeopati sağlık sisteminin içinde yer alıyor ve Homeopati ilaçları sigorta tarafından karşılanıyor. Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi araştırmalarına göre yılda 6 milyon Amerikalı homeopati ile tedavi oluyor. Tina Turner, David Backham, Ghandi, Prens Charles ve Bill Gates gibi ünlü isimler de bu tedavi yöntemini kullanıyor.

Tüm hastalıklarda kullanılabilir

Dr. Özkızıklı’nın anlattığına göre akut hastalıklarda iyileşme hemen bir iki saat içinde hissediliyor. Kesin tedavisi olmayan gripte bile birkaç saate rahatlama başlıyor. Kızamık, su çiçeği, kronik geniz akıntısı gibi çocukluk hastalıklarında da tedavi edici. Kabızlık, reflü, mide ülseri, allerjiler, astım, migren, çarpıntı, fibromiyaljiler, boyun ve bel ağrıları, vertigo (kronik baş dönmesi), kulak çınlamaları, depresyon ve panik atak gibi yüzlerce rahatsızlıkta kullanılıyor. Kanserde kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerinde de faydası var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s