Türk bilim adamı klonlamada dünyada bir ilke imza atacak

Koç Üniversitesi Fen Fakültesi Hayvan Araştırmaları Laboratuvarı, araştırmacı Cihan Taşkın liderliğinde dünyada bir ilke imza atıyor. Üniversitenin TÜBİTAK tarafından da desteklenen ‘fare klonlama’ çalışması, klon deneylerinde ilk kez gelişim hormonlarının kullanılmasını hedefliyor.

TÜBİTAK’ın 3 yıl süreyle fonlayacağı çalışmanın detaylarını Karar.com’a anlatan Hayvan Araştırmaları Laboratuvarı sorumlusu Cihan Taşkın, “Klonlamada en büyük sorun doğum oranlarının çok düşük olması ve doğum anomalileri sebebiyle hayvanın kısa ömürlü olması. Amacımız gelişim hormonlarını kullanarak embriyo kalitesini yükseltmek. Bu anlamda dünya çapında literatürde bir ilk olacağız” diyor.

Kök hücre ve tüp bebek araştırmalarına da ışık tutacak

Çalışmanın başarıya ulaşması durumunda kök hücre teknolojilerine de katkı sağlayacağını vurgulayan Taşkın, “Bütün dünya sağlıklı klon yetiştirmek için çeşitli yöntemler deniyor. Klon araştırmalarının ilerlemesi insan organı klonlanmasından eti ve sütü bol olan ticari hayvan türlerinin klonlanmasına, hatta soyu tükenmekte olan canlıların klonlanmasına kadar bir çok alanda kullanılabilecek” diyor.

ABD’de çiftlik hayvanların20150626_133510ı klonlayan merkezlerin şimdiden kurulduğunu ve ticari olarak hizmet vermeye başladıklarını belirten Taşkın, “İlaç ve üniversite deneylerinde kullanılan özel genetiği değiştirilmiş hayvanları da bu yöntemle klonlayabileceğiz. Böylece bu hayvanları yurtdışından getirtmek zorunda kalmayacağız” açıklamasında bulunuyor.Çalışmanın başarısı durumunda, yöntemin tüp bebek tedavisinde de kullanılması mümkün.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s