TCK’ya göre hack’lemek suç değil!

Bilişim hukuku uzmanı Avukat Murat Serkan Atlı, Türk Ceza Kanunu’na göre ‘hacker’lık yapmanın cezaya tabi olmadığını belirterek, “Yasadaki boşluk bilişim suçlarıyla mücadelenin önünü tıkıyor” dedi.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) bilişim suçları ile ilgili 243. maddesine göre “Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir” şeklinde bir tanımlama yapıldığını aktaran Atlı, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

15-07/07/20150616_115125.jpgAvukat Murat Serkan Atlı: “TCK’ya göre bir sisteme izinsiz girerek bilgilere ulaşmak suç değil.”

Trajikomik bir durum

“Şöyle ki, bir bilişim sistemine hukuka aykırı bir şekilde girmek suçun oluşmasına yeterli görülmemiş, bununla birlikte orada kalmaya devam edilmesi şartı da koşulmuş. Suçun ancak bu şekilde oluşacağı hükme bağlanmış. Yani suçtan bahsedebilmek için hukuka aykırı şekilde sisteme girmek ve orada kalmaya devam etmek gerekiyor. Hal böyle olunca trajikomik bir durum ortaya çıkıyor. Bir hacker bilgisayarınıza girer ve sonra da çıkarsa, yani bilgilerinize ulaşıp sonra erişimi keserse, Türk Ticaret Kanunu’na göre bu suç değil.”

En kısa sürede bu maddenin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Atlı, “Aksi halde kurum ve kişilerin bilişim güvenlikleri sağlanamaz” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s