Kalp nakillerinde yaşam süresi iki kat arttı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünden Prof. Dr. Gökhan İpek, kalbi tamamen iflas etmiş, pille yaşamaya çalışan ölüm döşeğinde 51 yaşındaki Z.K. isimli bir hastaya, trafik kazasında beyin ölümü gerçekleşmiş 39 yaşındaki bir donörden nakil yaptı. Daha önce de Türkiye’de ilk ikili (kalp ile böbrek nakli bir arada) nakil gerçekleştiren Prof. İpek’in son ameliyatının da başarılı geçtiği bildirildi.

En zoru çocuk kalbi

Organ bağışı kültürünün ülkemizde henüz yerleşmemiş olduğuna değinen Prof. İpek, “Sülalesinde organ nakline muhtaç hastası olan aileler ile kültürlü aileler bağış konusunda daha pozitif yaklaşıyorlar. Ama çocuk kalp nakli çok nadir yapılabiliyor. Anne ve baba ile, çocuklarının kalbi üzerinden bağış konusunu konuşmak zor” açıklamasında bulundu. Şimdiye kadar Türkiye’de 400 civarı kalp naklinin yapıldığını belirten İpek, “Eskiden nakil sonrası yaşam süresi ortalama 10 yıldı. Şimdi 20 yıla çıktı. Kalbin reddini engelleyen ilaçlar ve tespit yöntemleri çok ilerledi” dedi.

Kalp nakli olan çocuk yapmasın

Kalp nakli olan hastaların çocuk sahibi olmasını önermediğini söyleyen Prof. İpek, “Başka bir canlının da yükünü nakil kalbe yüklemeyi ben doğru bulmuyorum. Ayrıca hastanın kullandığı ilaçlar bebekte anomalilelere yol açabilir” dedi.

Nakil yapılmayan hastalar bir yıl içinde ölüyor

Organ bağışı konusuna da değinen Prof. İpek, bağış konusunda halkın bilinçlendirilmesinin önemine değinerek “Kalp nakli yapılmayan her 100 hastadan 70’i bir yıl içerisinde hayatını kaybediyor. İnsanlar organ bağışını bu çerçevede değerlendirirse ne kadar ulvi olduğunu anlayacaklardır” diye konuştu.

Prof. İpek neler yaptı?

Yüzlerce başarılı by pass ameliyatı yapmış olan Prof Dr. Gökhan İpek, 2009 yılında Cerrahpaşa Hastanesi’nde ilk kalp naklini de gerçekleştirmiş bir cerrah. 2011 yılında ise dünyada örneğine çok az rastlanır olan ikili nakil ameliyatı yaparak, bir hastaya aynı anda hem kalp hem böbrek nakli gerçekleştirmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s