Firmalar izinsiz reklamı aplikasyon tuzağıyla deliyor

Firmaların tüketiciye izinsiz reklam mesajı ve e-posta göndermesini yasaklayan kanun 1 Mayıs 2015 itibariyle yürürlüğe girdi. Artık istenmeyen mesajlar onay verilmediği takdirde gönderilemiyor. Ancak aradan henüz iki ay bile geçmeden, şirketler vatandaşı reklam tuzağına çekmenin yeni yolunu buldu bile.

Aplikasyon sözleşmelerini mutlaka okuyun

ürünBilişim Hukuku Uzmanı Av. Murat Serkan Atlı, firmaların artık akıllı telefonlara aplikasyonlar aracılığıyla girme yoluna gittiğini ifade ederek, vatandaşlara indirdikleri aplikasyonların sayfalarca süren sözleşmelerini mutlaka okumaları gerektiği uyarısında bulundu.

“İnternet ortamında, e-ticaret sitelerinde veya mağazalarda tüketiciye bazı ‘puan biriktiren’ aplikasyonları indirtiyorlar. Bunların sözleşmelerini kimse okumuyor. Oysa orada birçok firmanın reklamını hatta daha bile fazlasını onaylamanıza sebep olan maddeler yer alıyor” diyen Atlı, kimsenin sözleşmesini okumadığı bir aplikasyonu telefonuna indirmemesi gerektiğini söyledi.

Hediye vaat eden uygulamadan uzak durun

Yeni tüketici kanununun firmaları vatandaştan uzak tutmayı hedeflerken, aplikasyon tuzağıyla firmaların bize daha da yaklaştığını, telefonlarımızın içine kadar girdiğini iddia eden Atlı, özellikle puan kazandıran ve hediye vaat eden aplikasyonlara karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s