Ezberbozan 10 sağlık gerçeği

Çapa Tıp Fakültesi’nden onkoloji/farmakoloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, gıda ile hastalık ilişkisine ve bilimin açmazlarına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Market gıdalarının tehditlerine karşı uyarıda bulunan Dr. Dizdar, Check-Up yaptırmanın gereksiz olduğunu belirterek “Kanserde erken teşhisin hasta ömrünü uzattığına dair hiçbir bilgi yok.” dedi.

Bilim bağımsız değil

1 *Bize söylenen en büyük yalanlardan biri tıbbın ilerliyor olduğu. İlerleyen sadece teknoloji. Sağlıkla ilgili bakış açısı ise tam tersine geriledi. Kansere çare için binlerce araştırma ve deney yapılıyor dünyada. Deney yapacak teknolojilere sahip olmak bir şey ifade etmiyor. Sonuçları analiz edecek bilim insanı eksikliği var. Bilim insanları endüstri, gıda ve ilaç tekellerinden bağımsız düşünemiyor bile. Birkaç bin kişilik uluslararası tıp kongreleri ise bilgi alışverişinin yapılamadığı yerler.

Düşünceler bedeni etkileyebilir 

2 *1950’den sonra tıp DNA ile her şeye çözüm bulabileceğini sanmaya başladı. Her şey moleküler biyolojiye indirgenmek isteniyor. Ama siz bir otomobilin egzozuna bakarak o otomobilin nasıl çalıştığıyla ilgili bir şey söyleyemezsiniz. DNA her şeyi açıklamaz. Düşünceler bile bedeni etkileyebilir. Dış dünyadan izole bir canlı düşünülemez. Biz tamamen dış koşullara bağlıyız. Hastaya bütünsel bir yaklaşımla bakabilen yok. İnsan bir makinenin parçaları gibi algılanmaya başladı. Her parçaya ayrı bir doktor bakıyor. Oysa bedende her şey bir başka şeyle bağlantılıdır.

15-04/15/hhh.jpg

Dr. Dizdar bozulmayan yoğurdun gerçek yoğurt değil, kimyasal bir ürün olduğunu ve hastalık saçtığını söylüyor. (FOTOĞRAF: ARŞİV)

Tavuk ve yoğurttaki tehlike

3 *Market gıdaları ileri düzeyde tehdit edici. 45 günde yetiştirilip 20 dakikada pişirilebilen piliçten tutun da hiçbir değerli içerik barındırmayan beyaz ekmeğe, açılsa bile bozulmayan sütlere ve yoğurtlara kadar bir çok yiyecek insan sağlığına zararlı.

UHT süt şart değil, kaynatmak daha iyi

4 *Dışarıdan alınan sütü kaynatırsanız protein yapısının bozulacağı ve bu sebeple UHT süt tüketilmesi gerektiği gibi gerçek olmayan bilgiler dayatılıyor insanlara. Oysa sütün ana protein yapısı olan kazein 140 dereceye kadar bozulmaz. Sütü açık alıp bir taşım kaynatmak daha iyidir.

Erken teşhis hayat kurtarmaz

5 *Bir de erken teşhisin, check-up’ın şart olduğu vurgulanıyor sürekli. Şu an bir kan tahlili yaptırsak mutlaka değerlerden biri sınırın dışında çıkar. Canlıyız sonuçta, bu gayet normal. Vücudumuzda her an kanser hücreleri üretiliyor ve bağışıklık sistemi tarafından yok ediliyor. Check-up yaptırın demek bilinçlendirmek değil. Herhangi bir rahatsızlık hissetmeden check-up yaptırmak gereksiz. Hastalığın teşhisi değil önlenmesi için uğraşılmalı. Kanserde erken teşhisin hasta ömrünü uzattığına dair hiçbir bilgi de yok. Uzatmıyor çünkü. Hayat kalitesini etkileyecek kadar rahatsız hissetmiyorsa kimse check-up yaptırmamalı. Lüzumsuz tedaviler faydadan çok zarar verir. 

Kanser hastalarının geçmişinde genelde diyabet var 

6 *Son 15 yılda kanser, otizm, tiroid, alzheimer ve kalp hastalıklarında artış var. Kansere bağlı artış gösteren hastalıklardan bence en önemlileri fıtık ve anevrizmalardır. Çünkü kanser dokunun bozulmasıyla başlıyor. Bize gelen hastaların hemen hepsinin öncesinde bir diyabet hikayesi var. Sonra koroner sorunlar başlıyor. Stent takıldıktan veya bypass’tan sonra da kanser tablosu ortaya çıkıyor. Kalın bağırsak en kritik organdır. Hastalıklar buranın beslenememesiyle başlıyor. Burası dahili toprak gibidir, sentezlemelerin yapıldığı yerdir. Bir mayalama organıdır.

15-04/15/hhh-1429087578.jpg

Dr. Yavuz Dizdar, bağ dokusu bozulmuş tavukların etinin balık eti gibi lamel lamel olduğuna vurgu yaparak, doğal ortamda yetişmiş tavuk bulamayan birinin hiç tavuk yememesinin daha iyi olacağını belirtiyor.

GDO’lu yemler süt arttırsın diye kullanılıyor

7 *Türkiye’de GDO’lu yem katkıları süt ve et arttırsın diye hayvanlarda kullanılıyor. Oysa yapılan deneylere göre bu yemlerle 3 ay beslenen fareler 15 ay sonra kanser oluyor.

Hasta tavuklar hemen pişiyor

8 *Tavuklarda kullanılan antibiyotikler bağ dokusunu bozuyor. Et, balık gibi lamel lamel ayrılıyor. Çünkü hasta bu tavuklar. O yüzden de hemen pişiyor.

Sera bölgesinde lenfoma artışı

9 *Tarım ilaçları sebze ve meyveleri dolayısıyla da bizi zehirliyor. Mesela sera bölgesi olan Antalya Kumluca’da araştırmalarıma göre, multipl miyeloma ve lenfoma’da artış var. Seracılıkta kullanılan tarım ilaçları yüzünden.

Kolanın bile içeriği değişti

10 *Gazlı içecekleri ve abur cuburları bırakın hamburger etine, sosise bile mısır şurubu koyuyorlar artık. Farelerin yediklerinin yüzde 20’sine fruktoz eritip koyduklarında beş günde diyabet oldukları ortaya çıktı. Ben çocukken kolayı açtığımda arılar üşüşürdü. Şimdi yere kola dökünce karıncalar bile yaklaşmıyor. Kolanın da içeriği değiştirildi.

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Çiğdem Acar dedi ki:

    Türkiyede üretilen keçi sütünden yapılan peynir ve yoğurt hakkında ne düşünüyorsunuz? Üretimlerinde GDO lu yem kullanılıyormu acaba ?
    Çok teşekkürler!
    Çiğdem Acar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s