EUROPOL’den çevrimiçi cinayet uyarısı

Avrupa Polis Ofisi EUROPOL geçtiğimiz yıl “çevrimiçi cinayet” konusunda bir açıklama yapmış, yaralanma ve muhtemel ölümlere yol açacak online suçların artacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Birkaç yıl içinde internet cinayetleri başlayabilir

EUROPOL’ün uyarısı Amerikan güvenlik firması IID tarafından yayınlanan bir değerlendirmeye dayanıyor. Değerlendirmede IID Başkanı Rod Rasmussen, gelecek birkaç yıl içinde büyük ihtimalle internet cinayetlerinin gerçekleşeceğini düşündüğünü söylüyor.

EUROPOL, hükümetleri internet teknolojilerinin kötüye kullanılmasıyla işlenebilecek ‘online cinayetler’e yeterli hazırlanmadıkları konusunda uyarıyor. Buna göre, garaj kapılarından hastane sağlık sistemlerine, otomobillerden ev otomasyon sistemlerine kadar çok farklı yapıların birbirine teknolojik olarak bağlandığı ‘Herşeyin İnterneti’ (IoE) olarak bilinen sistemlere düzenlenecek saldırılara karşı polisin adli tekniklerini geliştirmesi gerekiyor.

Barnaby Jack yöntemleri göstermişti

Ünlü hacker Barnaby Jack, bir eylem sırasında bir bankamatiği hackleyerek paraların dışarı fırlamasını sağlamıştı, aynı zamanda diyabet hastalarının kullandığı insülin pompasının nasıl hack’lenebileceğini de göstermişti. Geçen yıl bir otel odasında şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmeseydi, bir kalp pilinin nasıl hack’leneceğini göstermeye hazırlanıyordu. Eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Chaney de bu gündem üzerine kalp pilindeki kablosuz erişim sağlayan aparatı çıkarttırmıştı.

Sizi evinize kilitleyebilirler

EUROPOL’ün raporu aynı zamanda yeni cihazlarla fidye ve şantaj yöntemlerinin de artacağı uyarısını yapıyor. Buna göre hacker’lar fidye amacıyla insanları akıllı arabalarına veya evlerine kilitleyebilirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s