Doktor hatalarında kritik artış

Adli Bilimciler Derneği Sağlık Hukuku Komisyonu Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Nezih Varol, ülkemizde tıbbi hata oranının gitgide yükseldiğini iddia etti. Doktor hatalarındaki en önemli etkenin çok hasta bakmak olduğunu belirten Varol, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir muayene en az 20 dakika sürmelidir. Ancak ülkemizde bir hekim iki dakika içinde muayene edip teşhis koyuyor ve ilaç yazıyor” dedi.

15-06/17/20150612_162659.jpgDr. Nezih Varol, ezbere dayalı tıp eğitiminin doktor hatası oranlarını yükselttiğini söylüyor.

Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak için aile hekimliği sistemine geçilmiş olduğunu ancak, sadece üçte bir oranında hastanın aile hekimlerine gittiğini ifade eden Varol, tıp eğitiminin de doktor hatalarında ciddi pay sahibi olduğunu belirtti. “Son sınıf öğrencisini staja gönderiyoruz. ‘Ama hocam o günler benim TUS dersanem var’ diyor. Öğrencinin tek amacı ezber yapıp uzmanlık sınavlarını geçmek olmuş. Doğru dürüst staj yapmıyor. Hasta ile karşı karşıya kalınca da şıklardan birini seçer gibi teşhis koymaya çalışıyor” diyen Varol, hocaların da kendi muayenehanelerinde veya özel hastanelerde çalıştıklarından dolayı öğrenciye yeterinde vakit ayıramadıklarını vurguladı.

Kader örtüsü doktor hatalarını kapatıyor

En çok cerrahi müdahalelerde ve enfeksiyon hastalıklarında tanı ve teşhis hatası yapıldığını ifade eden Varol, tıbbi hataların patolojik otopsi kültürümüz olmamasından dolayı ‘kader’ diyerek üzerinin örtüldüğünü belirtti. Dini sebeplerle Türkiye’de ailelerin cenazesini hemen gömmek istediğini ve patolojik otopsiye izin vermediğini vurgulayan Varol, “Bu sebeple doktor hataları da istatistiki olarak ortaya konulamıyor” dedi.

Pratisyenlerin yaptığı otopsilere güvenilmez 

Sadece mahkemelik vakalarda otopsi yapılabildiğine değinen Varol şunları söyledi: “Adli otopsiler bile uzman yetersizliğinden dolayı çoğunlukla pratisyen hekimlere yaptırılıyor. Onlar da bilmediklerinden Frankeştayn gibi kesiyor. Bir öğrencime telefonda tarif ederek otopsi yaptırdığım bile oldu” açıklamasında bulundu. Uzmanlar tarafından yapılmayan otopsiler yüzünden çoğu kez cesedin mezardan çıkarılarak otopsinin tekrar edildiğini ifade eden Varol, “Aslında pratisyen doktor ölü muayenesi yapıp cesedi en yakın ildeki adli tıp uzmanına göndermeli. Ama savcılar ailelerin tepkisiyle karşı karşıya kalmamak için, kurban hemen gömülebilsin diye, bulduğu en yakın pratisyene otopsi yapması için baskı uyguluyor.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s