Azınlık Raporu: Takma isimle bile yazmaktan çekiniyorlar

Cemaat Vakıfları tarafından yürütülen ilk AB Projesi olma özelliği taşıyan “Sosyal Medya ve Azınlıklar” çalışmasının sonuçları açıklandı. Konda’nın yaptığı anketler ve Bilgi Üniversite desteğiyle gerçekleştirilen 15 aylık projenin 9. ayında ortaya konan veriler, azınlıklara yönelik nefret söylemi çerçevesinde ilgi çekici.

Azınlıklar sosyal medyada gerçek düşüncelerini yazamıyor

Yapılan açıklamalara göre Türkiye’de tam olarak net rakam bilinmemekle birlikte 100 bin gayrimüslim yaşıyor. Sosyal medya platformlarını kullanan Musevi, Ermeni, Rum ve Süryanilerin yüzde 41’i herhangi bir paylaşım yaparken tedirgin hissediyor ve düşüncelerini yazamıyor. Yüzde 23’ü ise çekindiği için herhangi bir paylaşımda bulunmuyor, sadece takip ediyor, yüzde 15’i ise hiçbir durumda gerçek düşüncelerini yazamıyor.

Takma isimle bile yorum yapmıyorlar

Azınlıkların yüzde 15’i sosyal medyadaki paylaşımlarından dolayı hakarete, yüzde 14’ü aşağılamaya, yüzde 8’i küfüre, yüzde 6’sı ise tehditlere maruz kalıyor. Yüzde 70’i sosyal medya sayesinde ülkedeki toplumsal meselelerle ilgili temaslarının ve ilgisinin arttığını belirtirken, yüzde 39’u kendi cemaatleri ve diğer cemaatlerle bağlarının bu platformlar sayesinde arttığını ifade ediyor.

Ankete katılan azınlıkların yüzde 12’si ise sosyal medya platformlarına takma isimle girdiklerini söylüyor. Takma isimle hesap açanların yüzde 43’ü de çekindiği için yorum yapmadığını, sadece yazılanları okumakla yetindiğini söylüyor. Takma isimle bile yorum yapmaktan çekinmeleri araştırmanın en ilgi çekici detaylarından biri olarak göze çarpıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s