Kadınları anlama rehberi!

image

“Ne kadar da değişkensin”, “Ben şimdi sana ne yaptım?”, “Seni anlamak çok zor” gibi cümleler kuran eşinize, nişanlınıza ya da erkek arkadaşınıza verecek bir cevabınız artık var: “Suç bende değil, hormonlarımda!”

ÜRÜN DİRİER

Son yıllarda hormonlar üzerine yapılan araştırmaların sonuçları Sigmund Freud’un bir asır önceki iddiasını doğruluyor: Biyoloji kaderdir. Özellikle kadınların günden güne değişen farklı ruh hallerinin nedeni de işte bu cümlenin içinde yatıyor. Kadın Sağlığı Uzmanı Gabrielle Lichterman’ın yazdığı “28 Gün” isimli kitap hormonların kadın davranışları üzerindeki etkilerini incelemiş. Duygu, arzu ve algıları etkileyen östrojen, testosteron ve progesteron hormonlarının gün gün ruh halini nasıl değiştirdiğini bilimsel bir bakış açısıyla anlatmış. Örneğin, ilk regl olunan günden bir sonraki regl dönemine kadar geçen 28 günlük döngünün ilk gününde kadını harekete geçiren üretken dürtüler kadının ideal erkek kavramını çarpıtabiliyor. Bu durum uygunsuz bir erkeğe aşık olmakla bile sonuçlanabiliyor. Ya da evli bir kadın, döneminin son haftasında kocasına karşı içinde bir soğukluğun başladığını hissedebiliyor.

Progesteron seviyesi yükseldikçe sözel becerilerde ve enerji seviyesindeki düşüş kadını alıngan yapabiliyor. Bazı günlerde hormonlar aşırı dışa dönük ve canlı, bazı günlerde ise son derece çekingen hissettirebiliyor. Bazen hormonlar sayesinde bir haber sunucusundan çok daha kusursuz konuşmalar yapabilen bir kadın, diğer günlerde apoleptik gibi sözcükleri diline kramp girmeden söyleyemez hale geliyor. Kimi zaman güçlü çeneleri ve sakalları olan kaslı erkeklere ilgi duyarken, kimi zaman sakalı bile çıkmayan bebek yüzlü erkeklerden hoşlandığını fark edebiliyor. Aşırı keyifli ve yeni deneyimlere açık olunan 4. ve 13. günler arasında yapılan bir tatil daha iyi geçiyor. Patronun karşısında etkili görünmeye yardımcı olması için güven ve pratik zekanın en yüksek olduğu 10. günde zam istemek de başarıya ulaşmakta daha etkin. Hormonların ruh hali üzerindeki etkisini öğrenmek hayatınızı düzene sokmakta işe yarayabilir. İşte size 28 günlük hormon horoskobu!

HOROSKOP

image

Birinci gün (İlk regl günü)

Depresyon ve ağlama krizleri gitti, partnerinizin nefes alması gibi gözünüze batan her şey artık sorun olmaktan çıktı. Çünkü östrojen yükselişte. Komik filmleri izlemeyi tercih edeceksiniz. Beyin fonksiyonlarınız dipte, anahtarlarınızı bile bulamayabilirsiniz fakat beyninizin yaratıcılıktan sorumlu sağ lobu tam havasında. Dilinize kramp girmeden enstantene diyebilirseniz şanslısınız. Salgıladığınız oksitosin sizi aşk böceğine çeviriyor.

İkinci gün

İnsanlar size daha kibar, trafik daha çilesiz gibi geliyor. Bugün tanımadığınız insanlarla bir barda sabaha kadar zıplamak isteyebilirsiniz. Konsantrasyon sağlamakta güçlük çekiyorsunuz. Ciddi kararlar almayın, 6. güne kadar bekleyin. Östrojen ve testosteronunuz henüz yeni havalandı çünkü. Bugün sessizsiniz ve hala unutkan. Birlikte olduğunuz kişinin bugün yalnız iyi taraflarını görüyorsunuz. Beyniniz hala sol tarafı tam olarak çalıştıramadığı için  istediğiniz her şeyi satın alabileceğinizi düşünecek kadar mantıksızsınız. Ama hala yaratıcısınız ve yazmak için iyi bir gün. Östrojen ve testosteron arttıkça çikolata, pasta, cips gibi kalori yüklü yiyecekler ilginizi daha az çekiyor.

Üçüncü gün

Bugün kendinizden emin görünüyorsunuz. Konsantrasyon gücünüz gitgide artıyor. Sessiz döneminiz sona erdi, cep telefonunuzun şarjını doldurun. Sevdiğiniz erkeği her anlamda savunuyorsunuz. O cimri biri değil, sadece size tek taş almak için para biriktiriyor değil mi? Bugün thai masajı iyi gelebilir. Östrojen seviyenizin gitgide yükselmesi lüks eşyaları çekici kılıyor. Hatta testosteronun yükselişiyle birlikte bugün kahve içmeden de doğal bir enerjiye sahipsiniz. Yemek için yeni tatlara ihtiyacınız var.

Dördüncü gün

Çalışma odanıza bir fil girmediği sürece konsantrasyonunuz dağılmıyor. Hafızanız artık keskin. Daha akıcı konuşuyorsunuz. İlginizi dışarıya yönelttiniz, mesela casus olduğundan şüphelendiğiniz komşunuza. Bugün partnerinizle mutlaka buluşun, tam havanızdasınız. Bir partneriniz yoksa gerçek bir ilişkiyi bulmak için östrojen ve testosteronunuz sizi sosyal medyadan gerçek dünyaya itiyor. Bugün hormonlarınız yüzünden çok para harcayacaksınız.

Beşinci gün

Bugün politika, son moda ve son çıkan diş ipi ile ilgili bir sürü fikre sahipsiniz. Bunun nedeni artan östrojen ve testosteronun analitik sol beyninizi aktive etmesi. Çeneniz düşüyor. İnsanlara eleştiri kadar övgüde de bulunacaksınız. Son derece sosyalsiniz. Telefonunuza bir arkadaşınız cevap vermiyorsa diğerini arıyorsunuz, bu durum erkekleri ararken de geçerli. Yeni bilgileri çabuk kapıyorsunuz. Hafızanız o denli yüksek ki bir ay önce verilen sözleri bile hatırlayacaksınız.  Astım, romatizma gibi hastalıklarınız östrojenin artışıyla düzelebilir. Mammogram çektirecekseniz de 12. güne kadar halledin, bu günler kanser teşhisi için daha güvenilir.

Altıncı gün

Artık sol beyne geçtiniz. Romantik idealizm yerini pratik uygulamalara, sezgiler ve içgüdüler yerini Google’da araştırma yapmaya bırakıyor. Çok kararlı ve cesursunuz. Politikaya bile soyunabilirsiniz. Önemli bir karar alacaksınız 10. güne kadar alın. “Kartal kalkar dal sarkar” diyecek kadar sözel becerileriniz artıyor. Aşk ve flört için uygun gün. Eğer bir ilişkiniz varsa hiçbir probleminizin olmadığını görüyorsunuz. Baharatlı yemekler isteyeceksiniz.

image

Yedinci gün

Bugün ortamın çılgını siz olabilirsiniz, macera meraklısı testosteron sizi bugün risk almaya itiyor. Sevgilinizin ailesiyle tanışmak ve sınava girmek gibi olaylar sizi çok fazla strese sokuyor. Bugün insanlar sizinle sohbet etmeye bayılıyor. Haberleri izlemek hoşunuza gidiyor. Maceraperest ruhunuz sizi yamaç paraşütü yapmaya kadar götürebilir. Zam veya prim için görüşürseniz olumlu yanıt alacaksınız. Ama tek bir kuralı unutmayın: Patronunuza yaklaşmak için girişkenliğini azaltan testosteronun dalışa geçtiği, size istediğinizi verecek kadar açık olduğu akşam saatlerini beklemek (Eğer patronunuz erkekse tabii).

Sekizinci gün 

Tanıştığı herkesi kendine çeken sosyal bir mıktanıssınız. Öylesine bağımsız hissediyorsunuz ki biricik sevgilinizi oturup bekleyecek zamanınız yok. Ama bir araya gelirseniz de insan içinde birbirinize bebek kelimeleriyle hitap edecek kadar yakın hissedeceksiniz. Hayatında biri olmayanlar için söylüyorum; bugün kafasını kitabından ayırmayan yakışıklının dikkatini çekmek için üzerine kahve bile dökebilirsiniz.

Dokuzuncu gün

Yaşamınızın her alanı bugün sizin kontrolünüzde. Sokak satıcısıysanız kapı kapı dolaşıp elinizdeki tüm süpürgeleri satma güveniniz var bugün. Dünyayı ele geçirmeyi planlayabilirsiniz.

Onuncu gün

Bugünden itibaren 13. güne kadar yüksek östrojen sizi sigara  ve diğer bağımlılık yapan maddelere karşı daha istekli yapıyor. Sakız çiğnemeye başlasanız iyi edersiniz. Zekanız ve hafızanız öyle keskin ki beşinci sınıfta aldığınız biyoloji dersini bile hatırlayabiliyorsunuz. Eşinizle olan sorunlarınız gözünüzde çok küçüldü. Flörtözsünüz. Ne bulursanız yemek istiyorsunuz. Her şeyi bir kere deneyeceğim modundasınız.

On birinci gün 

Özgüveniniz yüksek ve her şeyi almak istiyorsunuz. Hatta satılmayan şeylere bile para teklif edebilirsiniz. Hayattaki tek idari deneyiminiz çalışanlara nasıl kahve yapılacağını öğretmek bile olsa yeni boşalan idari pozisyona adaylığınızı koyabilirsiniz.

On ikinci gün

Kaykay yarışmasında beş metre yüksekliğindeki dikey rampadan atlamak gibi şeyler yapabilirsiniz. Dizinizi mi çarptınız? Fark etmiyorsunuz bile, acı eşiğiniz çok yüksek. 14. güne kadar en acısız zamanlarınızı geçireceksiniz. Sert hatlı erkekler dikkatinizi çekiyor. Yumurtlama günü olan 14. güne yaklaştıkça kokusuz kimyasallarınız olan feromonlar artıyor. Erkeklerin ilgisine şaşırmayın.

On üçüncü gün

Kıkırdamak, göz kırpmak ve melodik bir tonlamayla konuşmak, size bir erkekte koruma içgüdüsünü uyandıran çocuksu bir eda kazandırıyor. Bugün dağa bisikletle çıkmak, tüm evi duvar kağıdıyla kaplamak gibi enerji gerektiren işleri başarabilirsiniz. Tat alma duyunuz hassaslaşıyor. Rahim kanserini tespit etmek için en uygun gün. Çünkü yumurtalama sürecinde rahim sıvısı inceliyor.

On dördüncü gün

Bugünden başlayıp 18. güne kadar sürecek olan ön adet öncesi sendromu yaşayacaksınız. Östrojen ve testosteronunuz düşüşe geçiyor. Ani östrojen azalması etrafa bağırıp çağırmanıza , kalp çarpıntıları yaşayıp sinirlenmenize neden oluyor. Serotonini arttırmak için kurabiye yiyin, ağzınıza yumuşak bir şekerleme atın. Progesteronun yükselişe geçmesi ağlamaklı  ve perişan bir ruh haline sokabilir. 28. güne kadar evi temizlemekte son derece istekli olacaksınız. Beyin yeniden sağ loba geçiyor. Hafıza yetenekleriniz düşüşte. 28. güne kadar gül kokulu ayıcıklı resimli şeylere ilgi duyuyorsunuz. Kariyerinizde en tepede olma isteğiniz de yok oluyor. 17. güne kadar migren ağrısı yaşayabilirsiniz.

On beşinci gün

Bugün ‘Süper Kadın’ akıl becerilerinizin yerini sıradan güçsüz kız akıl becerileri alıyor. Sözel yeteneğinizde ve akıl becerilerinizdeki düşüşün nedeni progesteron hormonu. Yaratıcılığınız ise yeniden artıyor. İyimser gözlüklerinizi çıkarıyorsunuz. Partnerinizden iltifat duymaya ihtiyacınız var. Parayı artık kolayca harcayamıyorsunuz, gelecek endişeleri tüm aklınızı kaplıyor. Bugünden itibaren 26. güne kadar yağ yakmanız daha kolay. Spor yapabilirsiniz.

16. gün

Şık giysilerinizi ve topuklu ayakkabılarınızı dolaba kaldırıp en rahat giysilerinizi ve lastik ayakkabılarınızı giyiyorsunuz. Önemli konuları gözden geçirmek, hedeflerinize tekrara odaklanmak, dikiş dikmek, yemek yapmak, yürümek ve okumak gibi zevklerinize geri dönüyorsunuz. Konuşmanızda duraklamalar olması mümkün, hafızanız da zayıf. Flörtöz değilsiniz.

image

17. gün

Hayatınız unutulan ünlüler gibi. Evcimen kişiliğiniz ortaya çıkıveriyor. Eşinizin ortada duran çorapları sizi çileden çıkarabilir. Maaşınızdan memnun değilsiniz. Görüntü, koku, ses ve sert dokunuşlarla çabucak konsantrasyonunuzu yitiriyorsunuz.

18. gün

Anahtar ve gözlüklerinizin nerede olduğunu kim bilebilir ki? Unutkanlık sürüyor. Sık sık dil sürçmeleri yaşıyorsunuz. Ama kontrol sağ beyinde olduğu için yaratıcısınız. Progesteron sizi depresif bir ruh haline sokuyor. Kafein alarak, kazanacağınızdan emin olduğunuz bir oynayarak veya bir yarışmaya katılarak testosteron seviyenizi arttırabilirsiniz. Progesteron size “Şeker, tuz, karbonhidrat, yağ ve abur cubur şahanedir, onları istiyorsun!” diyor.

19. gün

Östrojen ve testosteron seviyeniz yükselişe başladı. Ama evde parti verebilecek kadar değil henüz. Sakin ve olgunsunuz hala. Eşiniz hala sevdiğiniz dizinin tam ortasında kanalı değiştirip bir futbol maçı izleyebileceği günlerinizi özlüyor.

20. gün

En yaratıcı gününüzdesiniz. Önümüzdeki 14 gün boyunca mantığınız duygularınızla gölgelenecek. Doğru olan yerine size iyi hissettireni yapmak istiyorsunuz. İçgüdüleriniz ve sezgileriniz zirvede. Progesteron anaç olma ihtiyacınızı körüklüyor. Progesteron kaynaklı kabızlığı önlemek için lifli besinlere ağırlık verin.

21. gün

Sessiz, çekingen ve durgunsunuz. Nikahta terk edilen gelin gibi hissediyorsunuz. Korunması gereken döllenmiş bir yumurtanız olma ihtimaline karşı progesteron sizi tehlike sinyalleri veren maceralara girmekten ve acil çıkış kapıları görünür yerlerde olmayan mekanlara gitmekten alıkoyuyor. Hafıza becerileriniz orta düzeyde.

22. gün

Fırtınadan önceki sessizlik. Kriz anlarında sakinliğinizi koruyarak herkesi şaşırtıyorsunuz. Evde yangın mı çıktı? Bir taraftan yangın söndürücüyü sıkıp diğer taraftan aynada saçınızı düzeltiyor olabilirsiniz. Yaratıcılığınız devam ediyor. Eğer bir bakana daha iyi sağlık hizmetleri istediğinizi bildiren bir yazı yazacaksanız bugün yazın. Yazı yeteneğiniz süper. Çenesi düşük pazarlamacılar ya da enerjik satıcılar sizi etkisi altında bırakabilir.

23. gün

Adet öncesi sendromuna girdiniz. Kafein katkılı içecekler içmemeniz lazım. Çay, kahve, kola ve enerji içecekleri sendromun etkilerini iki katına çıkarır. Ağlamamak için kendinizi tutmayın. Ağlamak ruh halini düzenleyici endorfinlerin artmasına sebep olur. Sorulara yanıt vermekte güçlük çekeceğiniz bir gün.

24. gün

Duygusal ve melankoliksiniz. Karmaşık düşüncelere dalıyorsunuz. Diyeti bırakın ve karbonhidrata yüklenin, serotonin seviyenizi yükseltecektir. Düşündüklerinizle ağzınızdan çıkanlar arasında hiçbir ilgi yok. Duygularınız kaleydeskop gibi değişiyor. İş yerinizdeki kalıcılığınızla ilgili endişeleriniz hala kafanızı kurcalıyor. Libidonuz yükselişe geçmek üzere.

25. gün 

Bir an sakin bir şekilde keklerin üzerine süsler yerleştiriyorsunuz, bir dakika sonra teftiş kurulunu ağırlayacak bir iş adamı gibi kendinizi köşeye sıkışmış hissediyorsunuz. Eşinize kumandaya el koymasının bedelini ancak lüks bir gemide iki kişilik seyahat bileti aldırarak ödetebilirsiniz.Astım ve migren ataklarına dikkat.

26. gün

Olaylara ve insanlara karşı çok hassassınız. Bir masaj iyi gelebilir. Olmayacak potlar kırıp kekeleyebilirsiniz. Dış görünümünüzle ilgili olumsuz şüpheleriniz var ama flört etmek için yeterli güce sahipsiniz.

27. gün

Koordinasyon yeteneğiniz düşük. Sürekli kapıya, sandalyeye bir taraflarınızı çarpıp duruyorsunuz. Yeniden her gördüğünüzü almaya başladınız. Rahim duvarınız kalınlaşıyor ve libidonuz artıyor.

28. gün

Asabiyet, sulu gözlülük ve melankoli son gününde. Her şeyin olmasını istediğiniz gibi olmasında ısrarcısınız, etrafı tekmeleyebilirsiniz. Partneriniz yüzünüze bakıp “Bunun nesi var?” diye soruyor içinden. Çalıştığınız firma sizden yaratıcılık bekliyorsa doğru gününüzdesiniz, sadakat bekliyorsa yarına kadar sabretmeleri gerekiyor

Reklamlar

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. KAAN dedi ki:

    KADINLARI ANLAMA REHBERİ?
    GERÇEKTEN MÜMKÜNMÜ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s