Alo panik atak hattı!

image

YENİ YAŞAM MODELLERİ, YENİ YASALAR VE TOPLUMSAL SÜREÇLER PANİK ATAĞI TETİKLİYOR.

Alo, yürüyen merdiven beni korkutuyor doktor!

Panik Atak ve Anksiyete Dostları Derneği başkanı Psikiyatrist Dr. Muzaffer Uyar ile derneğin ücretsiz psikolojik destek hattı hakkında konuştuk. Dr. Uyar, medeniyetin korku, takıntı ve endişeleri arttırdığını anlatıyor.

ÜRÜN DİRİER

Panik Atak ve Anksiyete Dostları Derneği Pandost, 14 yıldan bu yana 7/24 telefonda ücretsiz psikolojik destek veriyor. Gönüllü psikologlarca hizmet veren destek hattıyla ilgili görüştüğümüz dernek başkanı Psikiyatrist Dr. Muzaffer Uyar, ekonomik kriz, yeni yasa dönemleri ve AVM’lerin panik atağı tetiklediğini anlatıyor.

Panikler de arıyor, fobikler de, depresifler de

Derneğin her gün 24 saat boyunca aktif olan hattını sadece panik atak hastaları aramıyor. Şiddetli endişe ve kaygı ile kendisini gösteren anksiyete bozukluğu, depresyon, çeşitli fobi, uçuş korkusu, travma sonrası stres bozukluğu, takıntı ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kanser hastaları da arıyor. Dr. Uyar, derneğin 99 yılındaki kuruluşundan bu yana her türlü psikolojik yardım arayışı içinde olan insanlar tarafından arandığını ve zaman içerisinde hiçbirini ayırmadan, hepsine cevap vermeye başladıklarını anlatıyor. Ancak yine de hastanın nöbet halinde öleceğini düşünmesinden dolayı acil bir hastalık olmasından patik atak mağdurları hattın en sadık müdavimleri.

Telefon sabaha karşı daha çok çalıyor

Alo Panik Atak Hattı’na 10 gönüllü psikolog bakıyor. Hat o günün nöbetçi psikoloğunun cep telefonuna yönlendiriliyor. Panik atak hastaları özellikle gece yarısından sonra ve sabaha karşı kriz yaşadıkları için, nöbetçi psikologlar 10 günde bir devreden nöbet günlerini uykusuz geçiriyor.

Telefonda acil müdahale

Peki telefonda müdahale nasıl mı oluyor? Dr. Uyar, “Bir panik atak hastası için en önemli olan şey zaten o anda birine ulaşabilmektir. Ulaşabildiği anda rahatlamaya başlar. Özellikle sabaha karşı nöbetlerin artmasının nedeni de zaten hastanın kimseye ulaşamayacağını ve her yerin kapalı olduğunu düşünmesidir” diyor. Kalp krizi, beyin kanaması ya da felç geçirdiğini hatta delirdiğini düşünen panik atak hastasının, telefonda çeşitli nefes ve beden kontrol teknikleriyle rahatlaması sağlanıyor. Beden, ruh ve algı yönetimiyle hastanın kontrolünü sağlamasına yardımcı olunuyor.

Kanser ve uçak panik yapıyor

Dr. Uyar’ın anlattığına göre, çeşitli ciddi hastalıkların taklidi olarak tanımlanabilen patik atağın ne zaman nerede ortaya çıkacağı belli olmadığı gibi özellikle havaalanlarında uçuş korkusuna bağlı olarak kendini gösterebiliyor. Bu nedenle merkez bünyesinde bir de Havacılık ve Uzay Psikolojisi Derneği kurulmuş. Bir de panik atak, tedavisinin nereye varacağının belirsiz olmasından dolayı kanser hastalarında yaygın olarak görüldüğü için yine aynı merkez bünyesinde Psiko-Onkoloji Derneği mevcut.

Medeniyet psikolojimizi bozdu

Psikiyatrist Dr. Muzaffer Uyar, panik atağın tam sebebinin bilinmemekle birlikte, bilinçaltında hastalıklarla ilgili çocukluktan kalma korkular olduğunun tahmin edildiğini söylüyor. Yani panik atak korkunun bir tür simülasyonu olarak ortaya çıkıyor. Artış gösterdiği dönemler ise deprem, ekonomik kriz dönemleri ve ilkbahar. Medeniyetle birlikte panik atak ve fobilerin artış gösterdiğine değinen Dr. Uyar, “Panik atak batıda her zaman doğudan daha fazladır. Yürüyen merdiven, gökdelen ve AVM’lerde panik atak yaşayan insanların sayısı artıyor. Hatta eskiden panik atak daha eğitimli insanlara özgü bir hastalık iken, son yaptığımız araştırma sonuçlarına göre alt-orta sınıfta da yaygınlaşmaya başladı. Çünkü yaşam standartları arttıkça onlar da havaalanları ve AVM’ler gibi yerlere gitmeye başladılar. Hayatın imkanlarından faydalandıkça hediye paketi olarak da korkular geliyor” diyor.   

Yüzde 15’imiz panik atak

Toplumda panik atak hastalarının yüzde 10-15 arasında olduğunu, anksiyete bozukluklarıyla birlikte bunun yüzde 40’lara çıktığını belirten Dr. Uyar, panik atağın yaşam modelleri, yeni yasalar ve toplumsal süreçlerden de etkilenerek dönemsel olarak yükseldiğini söylüyor.

Kimler arıyor?

Alo Panik Hattı’nı arayanlar arasında kedi geçmiştir diye yabancı bir mekana gidemeyen, evden çıkamayan, evde tek başına kalamadığı için çocuğunu okula yollamayan, iş makinelerinden korktuğu için inşaat olan semtlere giremeyen ilginç hastalar bulunuyor.

Reklamlar

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Deniz dedi ki:

    ilginç hastalar yazmanız kötü olmuş bay bayan ilginç blok yazarı. insanların rahatsızlıkları ilginç değildir.

  2. panikataksite dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş. Emeğinize değmiş.

    https://panikataksite.wordpress.com/om/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s