Türk kadını TED’e rakip oldu

image

TÜRK KADINLAR YENİ NESİLE ROL MODEL OLACAK BAŞARI HİKAYELERİNİ, ÇILGIN PROJELERİNİ VE GELECEK PLANLARINI ANLATMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİ.

Dünyanın fikir fabrikası TED’e Türk kadını rakip! Dünyanın dört bir yanındaki başarılı Türk kadınları TurkishWIN adlı TED benzeri bir ağ ile bir araya geliyor.

ÜRÜN DİRİER

Facebook, Youtube, Amazon, Microsoft ve Wikileaks gibi teknoloji devlerinin ilk fikir temellerinin atıldığı meşhur TED toplantılarını bilirsiniz. Yeni çağın entelektüelleri, mucitleri ve süper beyinleri ilk kez bu toplantılarda ‘bir fikrim var’ diyor. Dünyayı değiştirebilme potansiyeline sahip insanların konuşmacı olarak katıldığı, projelerini ve hikayelerini anlattığı bu toplantılarda bir anlamda geleceğimiz kurgulanıyor. Ancak artık TED’e karşı güçlü bir rakip var: Türk Kadını! NewYork’ta yaşayan başarılı Türk kadını Melek Pulatkonak tarafından kurulan TurkishWIN (Turkish Women’s International Network) yani ‘Uluslar arası Türk Kadın Ağı’, TED toplantılarından ilham alınarak oluşturulmuş bir fikir paylaşım birliği. Dünyanın dört bir yanından finans, sanat, girişimcilik, yönetim ve bilişim gibi çeşitli alanlarda başarılı olmuş Türk kadınlarını bir araya getiren TurkishWIN, tıpkı TED toplantılarındaki gibi, başarı hikayelerinin, çılgın projelerin ve gelecek planlarının anlatıldığı, yeni fikirlerin ortaya atıldığı toplantılar düzenliyor. Toplantılardaki konuşmacıların videolarını da eşzamanlı olarak internetten yayınlıyor. TurkishWIN, tüm dünyadan Türkiye ile profesyonel, kültürel veya ailesel bağı olan başarılı kadınları bir çatı altında toplamayı hedefliyor ve organik olarak büyümeyi tercih ediyor. Yani her önüne geleni üye olarak kabul etmiyorlar, ancak üyelerden birisinin referansıyla bu birliğe katılabiliniyor. Her üyenin iyi derecede İngilizce bilmesi gerekiyor. Sunumlar internet üzerinden tüm dünyayla paylaşıldığı için sadece İngilizce olarak yapılıyor.

Zor soruları sorabilmek için bir aradalar

TurkishWIN’in kurucusu Melek Pulatkonak, Newyork’ta Google’a rakip olacağı öngörülen 24 milyon dolarlık bir yatırımla patentli Hakia adlı semantik (anlamsal) arama motorunun genel müdür yardımcısı. Ayrıca gönüllü TEDx organizatörlerinden biri. Hatta Newyork’ta ilk TEDx toplantısını düzenleyen ekipte yer almış. Bu arada TEDx, TED’in bünyesinde gerçekleştirilen ancak bağımsız organizatörler tarafından düzenlenen bir küçük boy TED toplantılarına deniyor. Pulatkonak TurkishWIN’i kurma amacını şöyle anlatıyor: “TEDx toplantıları düzenlerken, aynı dünya görüşündeki insanların birbirlerine güvendikleri zaman birlikte nasıl büyük işlere girişebildiklerini gördüm. Bu bana ilham verdi. Aslında bu benim emeklilik projemdi ama ne kadar yaşayacağımızı bilmediğimiz için bir ucundan işe başlayayım dedim. Amacımız dünyanın dört bir tarafından aynı değerlere sahip olan ve Türkiye ile bağı olan kadınları bir araya getirmek. Bu değerler, merak, cesaret, cömertlik ve şeffaflık.” Konuşmaların video olarak yayılmasının çağımızda çok önemli olduğuna da değinen Pulatkonak, “Makalelerden ziyade artık fikirler videolar aracılığıyla daha etkin bir şekilde hızla yayılabiliyor. Biz de Türk kadınının fikirlerini ve ilham vererek yeni yetişen genç kızlara rol model olabilmesi için başarı hikayelerini tüm dünyaya yaymak istiyoruz” diyor. TurkishWIN katılımcılara yeni bağlantılar kurmak, iş fırsatları yaratmak ve başarılarını paylaşmak gibi imkanlar da sunuyor. Ayrıca kadınlar birbirlerine ‘yönder’lik yapabiliyor. Yani, bir kadın bir diğer kadına başarılı olması için kendi tecrübeleri doğrultusunda koçluk yapabiliyor. Melek Pulatkonak, sistemlerinin, aynı anda birden çok kişinin birden çok kişiye yardım etmesi şeklinde ilerlediğini söylüyor ve ekliyor: “Ben zaten hayatım boyunca hep insanları birbirleriyle tanıştırıp zor soruları soran birisi oldum. ‘Bu işte ona yardımcı olabilir misin?’ gibi sorulardan söz ediyorum. TurkishWIN de bu tema üzerine kurulu. İlerleme ancak bu şekilde sağlanabilir.” Ağın ilk yıl hedefi ise, ilk TurkishWIN Connection’ı kurmak. Yani Türkiye’den veya Türkiyeli bir şirket ile yabancı bir şirketi, kaldıraç vazifesi görecek bir proje doğrultusunda evlendirmek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s