Bedenimiz hep 30 yaşında kalacak

image

Dünyaca ünlü teorik fizikçi Prof.Dr. Michio Kaku sağlıktan beslenmeye, teknolojiden “ömür uzatmaya” geleceğin dünyasını anlattı.

İnsanlar gelecekte nasıl yaşanacağını merak ediyorlar. Sizce önümüzdeki 10 yıl içerisinde neler olacak?

Bilgisayar çipleri veya yongalar 1 kuruş civarında olacak. Her yerde bu çiplere ulaşabileceksiniz ve her yerde kullanılabilir hale gelecek. İnternet kontakt lenslerinize yüklenebilir hale gelecek. Gözünüzü açıp kapattığınız anda internete erişebilir hale geleceksiniz. Aynı şekilde bir insanla konuşurken anında o kişinin biyografisini görebileceksiniz. Diyelim ki Çince konuşuyor; alt yazısı geçecek, bu konuşan kişinin. İstediğiniz ortamı yaratabileceksiniz; yeter ki internet olsun. Turistler bile tarihi mekânları kontakt lensleriyle gezecekler…

Kontakt lenslerle gezilen bu tarihi yerleri hissetmek nasıl mümkün olacak?

Gelecekte tamamen yeni bir ortama gömülmüş gibi yaşıyor olacağız. Mesela, bu odayı düşünün. Bu odadaki duvar kâğıtları o anda değiştirebileceğimiz şekilde olacak. Görüntüler oluştuğunu düşünün çevrenizde… Bu akıllı duvar kâğıtları sizin istediğiniz şekilde anında üç boyutlu bir görüntü yaratılabilecek. Ve bu lensler olduğu için gözlerinizde, görüntü devamlı olarak istediğiniz hale gelebilecek. Bu hologramları kontrol eden ve değiştiren siz olacaksınız, o günkü ihtiyacınıza göre. Mesela bir arkadaşınızla oturduğunuz yerden kontakt lensler aracılığıyla Paris’te buluşup görüşebileceksiniz ya da kendi yarattığınız sanal başka bir ortamda.

Sağlık uygulamaları yaygınlaşınca “doktorluk mesleği” kalkacak mı?

Gelecekte doktorlara yine ihtiyacımız olacak. Doktorluk mesleği devam edecek, ama şu şekilde olacak: Mesela sabahın dördünde doktora ihtiyacınız var, bir şey sorma gereği duydunuz. Bu akıllı duvar kâğıtları yardımıyla bunu yapacaksınız. Bir “doktor görüntüsü/ hologramı” belirecek ve bu doktor görüntüsü sizin sorularınızı yanıtlayabilecek. Bu sanal doktorlar öyle bir bilgiye sahip olacak ki yaygın tıp sorularının yüzde 99’unu yanıtlayabiliyor olacak. Ya da tuvalete oturduğunuzda vücut sıvıları/ vücudunuzdaki kimyasallar yoluyla belirli ölçümler yapılabilecek. Sanal doktor ölçümler yaparak diyebilecek ki: “Siz kanser olacaksınız; 10 yıl içinde şunları yapmanız gerekiyor, bunları dikkat etmeniz gerekiyor.”Cerrahi operasyonlar robotlar yoluyla yapılacak. Ancak, yargılarda bulunabilmek için, bilgilerden çıkarımlar yapabilmek için her zaman doktorlara ve insanlara ihtiyacımız olacak.

Sanal hologramlar ve avatarlarla mı yaşayacağız?

Gelecekte iki tür avatar olacak. Bir tanesi tamamen kurgusal olacak; sanal bir dünyada yaşayan, sanal bir kimliğe sahip, sanal bir geçmişi olan avatar tipinden bahsediyoruz. Bunlar tamamen eğlence için ve tamamen kurgusal olacak. Bir de fiziksel avatarlar olacak. Bunun örneğini şöyle vereyim size: Şu anda hali hazırda Japonya’da bazı robotlar geliştirildi, zihninizle, düşüncelerinizle bunları yönetebiliyorsunuz ve telsiz dalgaları yardımıyla bunları yapabiliyorsunuz.Gelecekte düşüncenizle bunları daha çok hareket ettirebilir hale geleceksiniz. Dolayısıyla uzay programları da buna göre değişebilecek. Mesela, ayda ortam insan bedeni için tehlikeli ve aya birisi gitmesi gerektiğinde de bu robot gidecek. Zihninizden yayılan dalgalarla, uzaktan, bu robot kontrol altında tutulabilecek. Resmî veya tehlikeli bir iş yapılacağında yine beynimizden giden dalgalarla, telsiz dalgalarıyla yönetilecek olan avatarlar bu işi yapacak. Fiziksel avatarlar iş için, sanal avatarlar eğlence için kullanılacaklar.

Bütün her şeyi robotlar yaparken biz bedensel olarak ne yapacağız? Zaman nasıl geçecek?

Milyarlarca kişiye erişiminiz olacak. Çok daha fazla verimli olacaksınız, daha fazla fikir üretecek daha fazla üretim yapabiyapabileceksiniz ve bunu birçok kişiyle paylaşabileceksiniz. Tabii bunun bir bedeli olacak. Bu bedel de, biraz izolasyon, biraz yalnız kalma şeklinde olabilir, ama artılarıyla kıyaslamak gerekir.

Son kitabınızda yaşlanmayı durduracak hatta büyümeyi bile erteleyebilecek teknolojilere sahip olduğumuzu yazmıştınız…

Bizim için geçerli değil ama bizim torunlarımız belki de 30 yaşına kadar gelip ondan sonra yaşlanmayı durdurup, yıllarca 30 yaşın keyfini sürdürebilecekler diye düşünüyorum. Bununla ilgili imkânlar olduğunu da düşünüyorum. Şu anki çalışmalarda hayvanların ömrü iki katına kadar uzatılabiliyor. Bir balina bulundu ve o balinanın ağzında bir kanca bulundu. Ve kanca üzerinde yapılan analizler sonucu bunun 150 yıllık bir kanca olduğu ortaya çıktı. Yani 150 yıldan fazla yaşıyor balina. O yüzden de bazı hayvanların “genlerinin programlanışı” insanlardan bile fazla yaşayacak şekilde.

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Gülcan dedi ki:

    Çok güzel bir site..bayildim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s