20 Maddede “Tarihi Değiştirenler”

image

YAKIN TARİHİMİZİ DEĞİŞTİRENLER… MUCİTLER, GÜNLER, OLAYLAR, SÜREÇLER, GİRİŞİMCİLER

Sovyetler’in Afganistan’a girmesi soğuk füzyon deneylerinin yolunu nasıl açtı? Facebook’un kurucusu Zuckerberg, katılımcı demokrasiyi nasıl etkiledi? İşte yakın tarihimizde birbirlerini domino taşı gibi etkileyen ve tarihin akışını değiştirenler…

ÜRÜN DİRİER

Tarihi değiştiren gün: 11 Eylül

Bu günden sonra iki ülke işgal edildi. Bu yüzden halen boğuşmakta olduğumuz radikal İslam’ı körükleyen El Kaide hareketi yükseldi. Eskiden sadece Afganistan ile sınırlıydı. Dünyada ilk kez küresel terör diye bir kavram çıktı ortaya. ABD bunu öngöremedi.  Üç beş baldırı çıplak diye baktı olaya. Tıpkı bizde PKK’nın varacağı noktanın öngörülememiş olması gibi. Turgut Özal da üç beş baldırı çıplak demişti zamanında.

Tarihi değiştiren süreç: Arap Baharı

11 Eylül’den sonra gelişen küresel terörü yok etmek için Batı, Orta Doğu’daki dikta rejimlerini desteklememesi gerektiği düşündü ve bunun üzerine bu rejimleri dönüştürmeye başladı. Ama umdukları gibi olmadı. Başka bir süreç başladı. Esas tarihi değiştirecek olan, Arap Baharı’nın Suudi rejimine sıçraması olur ve olaylar kademe kademe o tarafa doğru gidiyor. Bu gerçekleşirse büyük kaos olur. Bunun en önemli nedeni petroldür. Henüz dünyada petrolün yerini alabilecek alternatif bir enerji kaynağı yok. Batı bunun bilincinde ve soğuk füzyon deneylerine ağırlık veriyor bu yüzden. Yeni bir enerji kaynağı bulabilirlerse Batı tüm dünyayı köleleştirir.

Tarihi değiştiren deney: CERN tanrı parçacığı deneyleri

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney ile tanrı parçacığı denen Higgs Bozonu’nun bulunduğu açıklandı. Maddenin nasıl kütle kazandığını yani yoktan nasıl var olduğunu açıklayan bu parçacık ile evrenin sırrına bir adım daha yaklaşıldı.   

Tarihi değiştiren tıbbi ilerleme: Kök Hücre

Son yıllarda yükselişe geçen kök hücre çalışmaları ile yakın zamanda sıfırdan organ ve uzuv bile üretmenin mümkün olabileceği iddia ediliyor. Şimdiden çeşitli hastalıklarda kullanılmaya başladı bile. Yakın zamanda tıp tarihinin tamamen değişeceğini öngörebiliriz.

Tarihi değiştiren maden: Zenginleştirilmiş Uranyum

Nükleer silah, zırh, zırh delici mermi, uçak gemileri ve balistik denizaltılar gibi askeri teknolojilerde kullanılarak savunma sanayinin tarihini değiştirdi.   

Tarihi değiştiren kitap: Harry Potter Serisi

Yeni jenerasyonu farklı bir fantastik edebiyatla buluşturdu. Hayal gücü çok geniş bir nesil yetişti. Bunun meyvelerini ileride toplayacağız.

Tarihi değiştiren program: MP3

Müzik sektörünü ve müzik dinleme alışkanlıklarını tamamen değiştirdi.

Tarihi değiştiren kadın: Almanya Başbakanı Angela Merkel

Portekiz, İspanya ve Yunanistan’a kurtarma paketi verdiği için AB parçalanmadı. Eğer onları ekonomik kaos ile baş başa bıraksaydı hem AB dağılır hem de birlik öncesi faşist ve cunta yönetimlerine sahip olan bu ülkeler yeniden eski rejimlerine dönerlerdi. Avrupa’da faşizm yeniden hortlardı.

Tarihi değiştiren inovasyoncu: Facebook kurucusu Mark Zuckerberg

Sosyal medya tarihini başlatarak insan ilişkilerini ve paylaşımını hiç tahmin edilemeyen bambaşka bir platforma taşıdı. Facebook’u takip eden Twitter sayesinde de sosyal medya yönetim kavramını değiştirmeye başladı. İnsanların birbirini daha iyi anlaması ve fikirlerin birbiriyle kaynaşması sürecine girdik.

Tarihi değiştiren savaş: Sovyet-Afgan Savaşı

SSCB birliklerinin 1979 yılında Afganistan’a girmesiyle Sovyetlerin çözülme süreci başladı. Çok kan kaybetti çünkü. ABD Sovyetler’e karşı Afgan mücahitleri destekledi. Bunlardan biri de Bin Ladin’di. SSCB’nin dağılmasıyla birlikte de ABD tek başına küresel lider olarak ortaya çıktı.

Tarihi değiştiren lider: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Sovyetler’in eski gücünü Rusya’ya geri kazandırdı. Oligarkları, mafyayı ve bürokrasiyi elimine ederek gücü yeniden Kremlin’de topladı. Rusya’nın güç kazanması dünyayı yeniden iki kutuplu bir pozisyona getirdi. Artık ABD ne isterse o olmuyor. Mesela Putin istemediği için Esad devrilemiyor.

Tarihi yapamadıklarıyla değiştiren lider: Mısır eski lideri Hüsnü Mübarek

Eğer sürece uyum sağlayıp kendisi reformist olsaydı Mısır bugün bu halde olmazdı.

Tarihi değiştiren diktatör: Tunus eski lideri Zeynel Abidin Bin Ali

Arap Baharı’nı şiddet sarmalına sokarak bölgenin kaderini olumsuz yönde etkiledi.

Tarihi değiştiren bölge: Silikon Vadisi

Bütün teknoloji firmalarının toplandığı ve internet ile ilgili tüm girişimlerin ilk başladığı yer olarak, tüm dünyayı etkiliyor ve etkilemeye devam edecek.

Tarihi değiştiren girişimci: Richard Branson

350’den fazla şirketi bulunan İngiliz işadamı, kurucusu olduğu Virgin Galactic ile dünya tarihinde uzay turizmini başlatan ilk kişi oldu. Bugüne kadar 500’den fazla zengin müşterinin koltuk ayırdığı SpaceShipTwo roketi ile Uzay’a çıkmanın fiyatı, kişi başına 200 bin dolar. İlk turistik yolculuğun bu yılın sonunda gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Tarihi değiştiren mucit: Steve Jobs

Dünyanın gelmiş geçmiş en değerli şirketlerinden Apple’ı kurarak iletişim ve bilgiye ulaşma kavramını sonsuza dek değiştirdi. Akılı telefon ve dokunmatik ekranın icadı sosyal medyanın yaygınlaşmasını, bilginin hızla yayılmasını ve mobil olarak taşınabilmesini sağladı.

Tarihi değiştiren mühendis: Dr. Vinton Cerf

İnternetin mucidi demek yeterli. Tarih daha nasıl değiştirilebilir ki…

Tarihi değiştiren aktivist: Wikileaks lideri Julian Assange

Diplomatik maskeleri düşürüp küresel şeffaflaşma yolunda önemli bir adım attı ve bir tür enformatik devrimin yolunu açtı.

Tarihi değiştiren fizikçi: Dr. Michio Kaku

Kara delikler, evrenin genişlemesi ve paralel evrenler üzerine bilim dünyasını sarsan araştırmalar yapan Japon bilim adamı, paralel evrenlere göçün mümkün olduğunu teorik anlamda ispatlayarak fizik tarihini değiştirdi.

Tarihi değiştiren ülke: Çin

Tüm dünyada tüketicilerin her türlü eşyaya çok ucuz yolla ulaşabilmesini sağlayarak pazarda devrim yarattı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s