Ünlüler kılıç kuşandı

Ýlker Can Karagülle

Aslı Tandoğan, Cemal Hünal, Fırat Tanış ve Tolga Karel gibi ünlü oyuncular, tarihi savaş teknikleri ve kılıç kullanma sanatlarını öğrenmeye başladı. Üç ay önce Kadıköy’de kurulan kılıç sanatları merkezi Kuzgun Akademi, Ortaçağ meraklılarını bir araya getirdi.

Asker olan babasının merasim kılıcını eline ilk aldığı çocukluk günlerinden beri kılıç kullanan İlker Can Karagülle, bu tutkusunu kurduğu kılıç sanatları merkezi Kuzgun Akademi ile profesyonel hayata taşıdı. 2006’da Ankara’da kurulan akademi, üç ay önce de İstanbul Kadıköy’de açıldı. Tarihi savaş sanatları meraklılarına ortaçağ Türk ve Avrupa kılıçları kullanmayı öğreten akademinin müdavimleri arasında ünlüler de var. Dizi ve sinema oyuncularına kılıç, sopa, mızrak, bıçak ve benzeri tarihi silahların sahneye uyarlanmış kullanım şekillerini öğreten Karagülle, “Bugüne kadar eğitim verdiğimiz oyuncular arasında Cemal Hünal, Aslı Tandoğan, Fırat Tanış, Tolga Karel, Dağhan Külegeç, Kerem Bursin, Orhan Kılıç ve Cem Uçan gibi isimler var. Bir Zamanlar Osmanlı, Fatih, Sakarya Fırat, Güneşi Beklerken ve Osmanlı’da Derin Devlet adlı dönem dizilerinde dövüş koreografilerini üstlendik. TRT Belgesel için hazırlanan Hare adlı belgeselde de yer aldık” dedi.

IMG_2774Kılıç refleksleri geliştiriyor

Kuzgun Akademi’deki çalışmalara her yaştan kılıç severin katıldığını söyleyen Karagülle, “Kılıç kullanmak, mesafe ölçme becerisi, ani hareketleri tanımlama ve hızlı tepki verme gibi zihin-beden koordinasyonu gerektiren yetenek ve refleksleri geliştirir. Hatta Batı’da jet pilotlarına reflekslerini güçlendirmek için kılıç dersleri verilir” diye konuştu. Kılıç sanatlarını bedenle oynanan satranç olarak tanımlayan Karagülle, Spartacus adlı tarihi dizinin akademiye olan ilgiyi arttırdığını da söyledi.

Türk savaşçısı belgeseli geliyor

Tarihçi Kayahan Horoz ile birlikte TRT için “Minyatür-ü Guzat” adında bir de belgesel çekmeye hazırlandıklarını söyleyen Karagülle, “Belgeselin konusu ileri seviyede bir Türk savaşçısının çalışma teknikleri. Tarihi belgelerden yoğun bir araştırma sonucu ortaya çıkardık. Yakında çekimlere başlayacağız” dedi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s