Sirk okulu hiperaktiviteye karşı

SIRK7

Kadıköy’de kurulan Sirk Sanatları Okulu Mekan 314, şehir hayatında sıkışmış, doğal hayattaki gibi hareket edemeyen ve hiperaktif damgası yapıştırılan çocuklara top çevirme ve tahta bacakla yürüme gibi performans dersleri veriyor.

Bir grup sokak sanatçısı, Kadıköy’de Sirk Sanatları Okulu Mekan 314’ü kurdu. 3 yaşından 30 yaşına kadar çeşitli yaş gruplarına jonglörlük, tahta bacakla yürüme, pantomim, temel denge prensipleri, top çevirme, ateş yutma, labut, trapez çalışmaları, ipte yürüme ve tek tekerlekli bisiklete binme eğitimleri veriliyor. Ozan Yılmaz, Okan Kuzer ve İstanbul Üniversitesi Pantomim bölümü mezunu Deniz Karataş ile Can Girgin’in öncülüğünde kurulan performans mekanı, sirk sanatlarında yeni bir tarz oluşturmayı hedefliyor. Sirklerde hayvan kullanımına karşı olan grup, çeşitli festival ve etkinliklerde de performans sergiliyor. Ailelerin Mekan 314’e çocuklarını daha çok jonglörlük öğrenmeleri için getirdiğini söyleyen Okan Kuzer, “Çocuklar günümüzde şehir hayatına sıkışmış durumda. Aileler bu çocukları hiperaktif zannederek psikiyatrlara götürüyor. Oysa çocuğun ihtiyacı olan en önemli şey hareket etmektir. Kapılarımızı bu nedenle çocuklara açtık” diyor.

SIRK6Jonglörlük eğitimi özellikle çocuklarda zihinsel, bedensel ve ruhsal duyarlılığın gelişimine destek oluyor. Atölye sonrasında iki eli kullanma becerisi artarken, denge, ritim, zamanlama ve refleks yetenekleri gelişiyor, vücut -beyin koordinasyonu güçleniyor.

Şimdiye kadar antrenmanlarını sokaklarda ve eski bir otomobil tamirhanesinde gerçekleştiren ekip, atölyeyi kurduktan sonra ailelerinden de destek almaya başladıklarını söylüyor. Belediye etkinliklerine davet edildiklerinde genellikle kendilerinden hayvanlı gösteri istendiğini söyleyen ekip, hayvan eğitimini canlı haklarına aykırı buldukları için hayvanlarla çalışmayı reddediyor. Sirk sanatlarını tıpkı Avrupa’da olduğu gibi çocukluktan itibaren yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Reklamlar

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Shahin dedi ki:

  Good day
  My name is Shahin Tivay Sadatolhosseini.
  I am an artist and travels with my big wheel from Germany to Iran.
  I am coming to Istanbul next time.
  I can offer you a show and performances
  See :

  Or

  Also

  http://rolleast.de
  Also

  http://www.imgrum.net/user/rolleast/3521421733

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s