Klon sesler terör estirecek!

f

Ses klonlama teknolojilerinin ilerlemesi, güvenlik literatürüne yeni bir kavram kazandırdı: Ses terörizmi!

“Önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük güvenlik problemlerinden biri ses terörizmi olacak. Sesin artık klonlanabiliyor olması ses hırsızlıklarını gündeme getirecek…” Bu sözler York Üniversitesi’nden Dr. David Howard’ın 2007 yılında BBC’ye verdiği röportajdan. Peki ses klonlaması nedir, ne aşamaya gelmiştir ve bu teknolojiyi dünyada hangi merkezler geliştiriyor?

Mandarin Çincesi bile konuşabilirsiniz

Ses klonlamayla ilgili en yeni çalışmalardan biri, Microsoft’un Toronto Üniversitesi’yle ortaklaşa geliştirdiği bir çeviri programı. Yazılımın tanıtımı Çin’de Microsoft araştırma ekip lideri Rick Rashid tarafından yapıldı. Rashid’in İngilizce konuşması yazılım tarafından Mandarin Çincesine çevrilerek, kendi ses tonu ve konuşma tarzıyla yeniden üretildi. Bu yazılım ile kendi sesinizle hiç bilmediğiniz bir dilde konuşmanız mümkün.

Music Energy (+clipping path, XXL)Ses hırsızlığı tehdidi var

Konuyla ilgili bir diğer çalışma da internet bağlantılı yeni teknolojiler üreten Amerikan laboratuarı AT&T Lab’e ait. Geliştirdikleri yazılımın adı Naturel Voices. Merkezin yardımcı yöneticisi Lawrence R. Rabiner, “Bu yazılım ile bir ünlüye hiç söylemediği şeyleri söyletmek mümkün. Hatta mevcut ses kayıtlarını kullanarak ölmüş yıldızların bile sesi klonlanabilir ve onlara yeni şarkılar söyletilebilir” diyor. Projenin amaçlarından biri, gırtlak kanserinden dolayı sesini kaybetmiş olan hastalara kendi sesiyle yeniden konuşabilme imkanı tanımak. Ancak Rabiner’e göre bu teknoloji henüz mükemmel değil, klonlanan ses kısmen de olsa robotik nüanslar içeriyor. Hedef, sentezlenen sesin tamamen doğal olması. Yakın bir gelecekte ünlülerin sözleşme maddelerine ses lisansının da eklenmesi gerekeceğini söyleyen Rabiner, seslerin çalınarak ticari ya da kötü amaçlı kullanılması ihtimali olduğuna da vurgu yapıyor. Ancak merkez yetkilileri şunu da belirtiyor ki; klon ses teknolojisi henüz bir mahkemeyi ve profesyonelleri kandıracak kadar değil, herhangi birini telefonda kandırabilecek kadar ilerlemiş durumda. Mesela Obama’nın sesiyle telefon şakası yapmak gibi. Ancak bu kadarı bile sesli tanıma sistemiyle çalışan bankacılık işlemlerini alt üst etmeye yetebilir!

Ses klonlama programları ve aplikasyonları günümüzde eğlence olsun diye de kullanılıyor. Mesela Talkz adındaki bir aplikasyon ile kendi sesinizi veya ünlü birinin sesini klonlayarak arkadaşlarınıza sesli mesaj gönderebiliyorsunuz. Siz mesajı sadece yazıyorsunuz, aplikasyon onu sesli hale getirip gönderiyor.

Frank Sinatra’yı klonlayacaklar

İsrail merkezli Vivotext adında bir şirket de ses klonlama üzerine çalışıyor. Hatta şirket efsane sanatçı Frank Sinatra’nın sesini klonlamak üzere sanatçının sesinden bir ses kütüphanesi bile oluşturmuş.  Vivotext’in sesini klonladığı yaşayan ünlülerden biri ise ABD’li radyocu Neal Conan. Conan bu sayede bundan iki yüz yıl sonra bile haber okuyabilecek, torunlarının torunlarına masal anlatabilecek. Firmanın kurucusu ve CEO’su Gershon Silbert klonlanan sese melankolik veya heyecanlı bir ton katabildiklerini de söylüyor ve ekliyor: “Bundan sonra aksanlara ve konuşmaya duygu katmak üzerine çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” Edinburgh merkezli Cere Proc adlı konuşma sentezleme şirketi de yakın bir zaman önce tiroid kanserinden dolayı sesini kaybeden film eleştirmeni Roger Ebert’in sesini klonlamıştı.

Klonlayan Türk firma da var

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Levent Arslan’ın kurduğu Sestek isimli bir Türk firma da “Voice Conversion” adını verdiği bir ses klonlama yazılımı için patent almıştı. Sekiz yıl önce basında da yer bulan bu haberde Arslan, “ABD, Irak’taki askerlerinin akıcı Arapça konuşabilmeleri için bu tür yazılımlar geliştiriyor. Ayrıca sinema sektöründe de böyle yazılımlar kullanılıyor” demişti.

Nasıl klonlanıyor?

Ses klonlaması temel olarak, kişinin söylediği tüm sözleri seslerine kadar ayrıştırıp yeniden sentezleme işlemine dayanıyor. Bunun için klonlanmak istenen sesin en az 20 saat kaydedilmesi gerekiyor.

Başka kimler var?

İngiltere merkezli bir araştırma kurulu olan EPSRC’nin konuşma teknolojileri merkezinde, IBM ve Lernout & Hauspie gibi şirketler de ses klonlama üzerine çalışmalar yürütüldüğü biliniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s