İlk yaşayan laboratuar Başakşehir’de

LivingLab

Dünyada 318 örneği bulunan Living Lab (Yaşayan Laboratuar) konseptinin ilk örneği Başakşehir’de açıldı. Laboratuar, herhangi bir bilim dalında yapılan bir buluşun, gerçek doğal ortamında, gerçek kullanıcılarla test edildiği, iyileştirildiği ve uygulandığı bir teknoloji ortamı olacak.

Dünyada sayıları her geçen gün artan ve toplam sayısı şimdilik 318 olan Living Lab (Yaşayan Laboratuar) konseptinin Türkiye’deki ilk örneği Başakşehir Belediyesi tarafından açıldı. Bilgi ve iletişim teknolojileriyle ilişkili ürün ve hizmetlerin geliştirildiği, gerçek ortamda denendiği ve görücüye çıkarıldığı Living Lab konseptinin amacı, girişimcilerin buluşlarını ilk andan itibaren halka sunarak doğru bir şekilde geliştirmelerini sağlamak. Açılışı Perşembe günü yapılacak Living Lab Başakşehir’de şimdiye kadar “gösterilen giysiyi giyilmiş gibi gösteren elektronik ayna” ve “kan damlasından 18 ayrı tıbbi test yapan cihaz” gibi birçok ürün sunulmuş. Başakşehir’de yaşayanlara, ileri teknolojilerle ilk buluşan olma fırsatı veren “yaşayan laboratuar”, merkez kurumlar dışında yaratıcı fikri olup yeterli kaynağı olmayan birey ve küçük işletmelere de projelerini geliştirme imkanı sunacak. Sistem herhangi bir bilim dalında yapılan bir geliştirmenin, gerçek doğal ortamında, gerçek kullanıcılarla test edildiği, iyileştirildiği ve uygulandığı bir teknoloji ortamı olacak.

Dünyada 318 tane var

Başakşehir Belediyesi’nin alt yapı çalışmalarını uzun süredir devam ettirdiği ve birçok alanlarda inovasyon ve uygulama ortamı sağlayacak olan merkezden dünyada 318, Avrupa’da ise 269 tane bulunuyor.

Kendi enerjisini kendi üretiyor

Başakşehir Living Lab’in en can alıcı bölümlerinden biri Elektrolab. Burada elektronik devre üretilip testleri yapılabiliyor. 3D printer teknolojisinin de bulunduğu merkezde, geliştirilen kimi ürünlerin üç boyutlu prototiplerini üretme imkanı bulunuyor. Akıllı olduğu kadar çevreci de olan Living Lab binası, kendi enerjisini güneş panelleri ile kendisi üretiyor.

Yaklaşık 3 bin metre kare inşaat alanına sahip ve 4 kattan oluşan Living Lab’de, güneş panelleri ve rüzgar gülü ile enerji tasarrufu yanı sıra yağmur suyu ve atık sular arıtılarak tuvalet ve bitki sulamada kullanılıyor. Girişimci bir firma tarafından geliştirilen Biopipe, atık suları biyolojik olarak arıtıp sulama amaçlı kullanılabilir hale getiriyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s