“Gömülmekten korkanlar kadavra olabilir!”

Dr. tolgay satana2

Birkaç aydır kadavra ithalatı yapan ortopedi ve travmatoloji uzmanı Tolgay Dr. Şatana, Türkiye’de kadavra bağışı için bir araştırma vakfı kurulması gerektiğini söylüyor.

TBMM’de kabul edilen torba yasayla, kadavra ithalatı için Sağlık Bakanlığı’nın bazı kuruluşlara ithalat izni vermesi kabul edilmişti. Türkiye’de kadavra bağışına pek sıcak bakılmaması ve kimsesiz cenazeler için de adli sürecin engel olması nedeniyle ithal kadavra çözüm olarak görüldü. Tıp öğrencilerinin eğitimi için kritik öneme sahip olan kadavralar bir süredir ABD’den ithal ediliyor.

ABD’nin önemli donör bankası, organ ve kadavra bağış Derneği LifeLegacy Foundation’ın Türkiye temsilciliğiniyapan Sevenshields, ilk ithalatını üç ay önce yapmış. Şirketin kurucusu ortopedi ve travmatoloji uzmanı Tolgay Dr. Şatana, Türkiye’de kadavra bulma sıkıntısını ve ithalat sürecini anlattı.

“Artık Türkiye’den kadavra bulunamıyor”

“Biz 2005 yılından bu yana endoskopik cerrahi eğitimleri veriyoruz. Bunun için gerekli olan kadavrayı temin etmekte hep zorlandık. Hatta ilk başlarda maketler üzerinde eğitim veriyorduk. Özellikle son 10 yıldır kadavra bulmak ciddi bir sorun. Daha öncesinde kimsesiz cenazeleri tıp fakültelerine verilirdi. Ama 10 yıldır savcılar bundan çekiniyor, adli soruşturmasının tamamlanmasının ardından defni yönünde karar veriyor. Hatta bağışlar bile tanınmıyor. Vasiyet yerine getirilmiyor.”

“Böceklerin yemesinden korkanlar var”

İlk olarak üç ay önce ABD’den 25 kafa ithalatı yaptıklarını anlatan Dr. Şatana, anatomi bölümlerinin en çok kafa talebi olduğuna değinerek, “Ancak ithalat kalıcı bir sonuç değil. Yapılması gereken Anatomi Derneği tarafından tıpkıLifeLegacy gibi bir araştırma vakfı kurularak, Türkiye’den kadavra bağışı sağlamaktır. Çünkü Türkiye’de de gömülmek istemeyen, gömülmekten korkan, böcekler tarafından yenmekten korkan, hatta yakılmak bile isteyen insanlar var. Bu insanlar kadavra bağışında bulunabilirler” diyor. Kadavra ithalatında da gümrük ve katma değer vergisinin kaldırılmasını talep ediyor.

Sonra ne oluyor?

Özel kimyasallarla mumyalanmış bir kadavranın en fazla 10 yıl kullanılabileceğini, bağış yapan kişinin talebine göre tıp fakültelerinde kullanıldıktan sonra ABD’ye geri gönderileceğini söyleyen Dr. Şatana, “Sonrasında bağışçının vasiyetine göre gömülecek ya da yakılacaktır” diyor.

İthalat fiyatları nedir?

Bütün kadavra   11 bin 500 dolar

Tek omuz   bin 200 dolar

Tek bacak   2 bin dolar

Baş   3 bin dolar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s