Dünyanın ilk “canlı savaş tarihi” müzesi

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi (1)

İşadamı Nejat Çuhadaroğlu, 25 yıllık araştırma, çalışma, koleksiyon ve dioramalarını bir müzede topladı. Dünyanın ilk ve tek “canlı savaş tarihi ve diorama” müzesi Hisart’ı bu ay ziyarete açan Çuhadaroğlu, “Bu müze, dünyada orijinal tarihi parçaları raflarda değil de gerçek sahneler içinde gösteren tek müze. Ayrıca 2 bin yıl gibi geniş bir zaman dilimine ait dioramanın bulunduğu tek müze de burası” dedi.

Dünyanın ilk ve tek “canlı savaş tarihi ve diorama” müzesi Hisart, İstanbul Çağlayan’da kapılarını açtı. İşadamı Nejat Çuhadaroğlu’nun 25 yılda kendi hobi atölyesinde yaptığı yüzlerce diorama ve dünyanın dört bir yanından topladığı orijinal tarihi eserlerin bir araya getirildiği altı katlı müze, kültür mirası niteliğinde. Savaş sahnelerinin orijinal boyutlarında ya da küçültülerek üç boyutlu olarak modellendiği dioramalar, birer sanat eseri değeri de taşıyor. Orijinal boyutlarda hazırlananlar eserlerde gerçek silah, giysi, pabuç, matara ve üniforma gibi detaylar kullanılmış. Müzede, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, I. ve II. Dünya Savaşları, Körfez Savaşı gibi dünyayı etkileyen, 2 bin yıllık savaş tarihi canlandırılıyor..

Nejat Çuhadaroğlu (4)Yüzlerce savaş sahnesi sergileniyor

Müzede Birinci Dünya Savaşı dönemi Filistin Cephesi’nde Alman ve Türk pilotların menzile daha hızlı ulaşabilmek için bir vagona uçak motoru yerleştirmesi de üç boyutlu olarak yer alıyor.  “Çöl Fareleri” diye bilinen özel İngiliz komando birliği askerlerinin Kuzey Afrika Cephesi’nde pusuya düşürülmesi de. Osmanlı Kara Ordusu’ndan Deliler birliğinin taarruzu, Çanakkale’de siperde yara almış ve can çekişen Anzak askerini taşıyan Türk askeri, Fransız zırhlısı Golyat’ın batırılması ve Yavuz Zırhlısı’nın Sivastopol’u bombalaması sahneleri yüzlerce dioramadan yalnızca birkaçı.

Birçok özel aksesuar ve silahın yanı sıra örneğine az rastlanır eserlerin de yer aldığı müzede, 18’inci yüzyıla ait tek örnek olan Zülfikâr ağızlı Türk palası, üzerinde Anadolu Selçuklu Devleti damgası bulunan kılıç, Yıldırım Bayezıd tuğralı kılıç, cellat palası ve Osmanlı ordusunun çeşitli dönemlerine ait askeri materyaller ön plana çıkıyor.

İlk Fenerbahçe bayrağı da bu müzede

Atatürk’ün üç ayrı savaşta giydiği kıyafetler, müze için gerçeğine sadık kalınarak birebir yapılmış ve Atatürk modelleri üzerinde sergileniyor. Ayrıca İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin lider isimlerinden Enver Paşa’ya ait, torunlarından temin edilmiş gerçek bir üniforma da müzede sergileniyor. Osmanlı sultanlarının ayet, hadis ve sembollere süslü, her biri dört yılda dokunan “Tılsım Gömleği” örneği ve en eski “Fenerbahçe Bayrağı” da yine müzede yer alan eserler arasında. Müzenin bir bölümünde de Viking, Kızılderili ve korsan dioramaları yer alıyor.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi (15)“Osmanlı bir kumar oynadı ve kaybetti”

Ressam bir anne ve yüksek mimar bir babanın oğlu olarak küçük yaşlarda maket yapmaya başlamış olan Nejat Çuhadaroğlu, 25 yıldır dünyanın dört bir yanındaki kaynaklardan savaş tarihi araştırmaları yapıyor. “Bu yıllar içerisinde gerçek tarihin bize öğretildiği gibi olmadığını anladım. Tarihte siyah ve beyaz yoktur, griler vardır. İnsanların ve devletlerin hem günahı hem de sevapları var. Aynı anda iki taraf da haklı ya da haksız olabiliyor” diyen Çuhadaroğlu, çocuk yaştan itibaren tarihi öğrenmenin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Bugünü anlamak için tarihe bakmak gerek. Örnek vermek gerekirse, Birinci Dünya Savaşı’na Alman hayranlığı yüzünden girdiğimizi söyleyenler var. Ancak gerçek şu ki, Osmanlı yaşamının sonuna gelmişti ve bir kumar oynadı. Kaybetti. Kumarı oynamak zorundaydı. Rusya, İngiltere ve Fransa Osmanlı’yı bölme planı yapmıştı çünkü. Şimdi aynı film, Suriye’de, Mısır’da devam ediyor. Türkiye’de de hala devam ediyor. Türkiye dünyanın merkezinde yer aldığı sürece de başı dertten kurtulamayacak maalesef. Gençler tarihi iyi anlamalı ki bugünü doğru okuyabilsin.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s