Kök hücre dolandırıcılarına dikkat!

k

Kök hücre uygulamalarının tedaviye cevap vermeyen veya çaresi olmayan hastalıklara umut olması, uluslar arası dolandırıcılığı tetikledi. Uzmanlar, merdiven aldı sahte şirketlere karşı uyardı. Kök hücre uygulaması dünyanın hiçbir yerinde ücretli olamaz, çünkü hala araştırma düzeyinde, tedavi değil!

Kök hücre uygulamalarının kanser, felç, omurilik yaralanmaları, ALS, diyabet, kalp ve karaciğer rahatsızlıkları gibi tedavinin sınırlı olduğu hastalıklarda ümit vaad etmesi, yeni umut tacirlerinin türemesine yol açtı. Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı Prof. Osman İlhan, hastaları para karşılığı kök hücre uygulaması yaptırmak üzere yurtdışına yönlendiren art niyetli kişilere karşı uyardı: “Kök hücre tüm dünyada araştırma düzeyindedir. Tedavi olarak henüz kabul edilmemiştir. Araştırma düzeyinde olan hiçbir yöntemden dünyanın hiçbir ülkesinde para talep edilemez. Bu tıp kurallarına aykırıdır. Aman dikkat!”

Kök hücre ücretli olamaz!

Özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelere on binlerce dolar karşılığında hasta götüren merdiven altı şirketler hakkında görüş bildiren İlhan, “Eski sağlık bakanı Yıldırım Aktuna’nın bile Çin’e gittiği bu ülkede halk da oralarda çare arayabiliyor. Ancak şunu bilin ki, hücresel tedavi alanında dünyanın herhangi bir yerinde olup da Türkiye’de olmayan bir yöntem yok. Olsa zaten önce biz bulur Türkiye’ye getiririz” dedi. Kök hücre alanında klinik uygulamaları arttırmak için Tübitak’ın önemli bir adım attığının müjdesini de veren İlhan, şunları söyledi:

k1

 

Tübitak çağrı yaptı

Tübitak geçtiğimiz yıl ‘hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi’ adı altında bir çağrı programı başlattı. Kök hücre araştırma ve uygulaması yapmak isteyip de teknik ve maddi imkanları olmayan bilim insanlarına yapılmış bir çağrıydı bu. Bu çerçevede 51 bilim insanı projeleriyle başvuru yaptı. Aralık ayında 30 tanesi ilk elemeleri geçti. Şimdi ikinci eleme yapılıyor. Değerli bulunan her bir proje için Tübitak 2 buçuk milyon lira destek verecek. Burada amaç kök hücre uygulamalarını ülkemizde arttırmak ve yurtdışında çare arama gibi çeşitli hasta mağduriyetlerine engel olmak.

Hücresel tedavi uygulamalarında Türkiye Avrupa’da dördüncü sırada. Geçen yıl 2 bin 900 kemik iliği nakli yapıldı mesela. Bunun yüzde 10’u yurtdışından gelen hastalara uygulandı. Ve hiçbirinden tek kuruş dahi alınmadı. Türkiye’de uluslar arası düzeyde kök hücre üretme sertifikasına sahip beş merkez var.

Merdiven altı sahte firmalara dikkat!

Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal Karaöz de, dünyada ilk kez ince barsak hücreleriyle birlikte kök hücre naklinin Türkiye’de yapıldığının haberini verdi ve şu an ülkemizde kök hücre kullanarak kalp kası hücresi yapılabildiğini belirtti. Kök hücre çalışmalarının dünyada ABD, Çin, İsrail ve İran’da yükselişte olduğunu söyleyen Karaöz, Güney Kore’de sadece kök hücre çalışmalarının yapılacağı bir silikon vadisi kurulduğunu belirtti. Türkiye’de kanser ve felç gibi çaresiz hastaları Çin’de kök hücre tedavisine götürüyoruz diyerek dolandıran merdiven altı firmalara dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Karaöz, “Sadece Türkiye’deki hastaları değil, dünyanın her tarafındaki hastaları internet üzerinden kandırıp bir ev alacak kadar bile parasını dolandıran sahte firmalar var” dedi.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s