Türk mucitler Cenevre’de

FUARÜç Türk mucit Cenevre’deki 42. Uluslararası Buluşlar Fuarı”ndaydı. Yüzlerce buluşun, yeni teknoloji ve yazılımın tanıtıldığı fuardaki Türk standında, yapay kalp cihazı, patlayan şeker makinesi ve yapay DNA üretim modeli yer aldı.

Türk mucitlerini ve buluşlarını dünyaya tanıtmak için her yıl uluslar arası fuarlara katılan Türk Patent Enstitüsü, 2-6 Nisan tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen “42. Uluslararası Buluşlar Fuarı”na katıldı. 45 ülkeden 7 yüz buluş sahibinin ve bin civarında buluşun tanıtıldığı fuara, Türk Patent Enstitüsü üç buluş ile katılım gösterdi. Bunlar, Prof. Bülent Oran tarafından yapılan “yapay kalp cihazı”, Tolga Erden tarafından üretilen “patlayan şeker makinesi ve Burak Yılmaz’ın geliştirdiği “yapay DNA üretimi” yöntemi.

“Kalıcı total yapay kalp cihazı” son dönemde kalp yetmezliği gelişmiş ve artık kalp nakli programına alınmış hastalar için geliştirildi. Cihazın tasarımında teknik olarak fırçasız eşzamanlı servo elektrik motorlarının değişik türlerinin tüm avantaj ve dezavantajları dikkate alındı. “Yeni nesil DNA ve gen sentezi yöntemi” ile de uzun ve yüksek kaliteli genler sentezlenebiliyor. “Patlayan şeker üretim yöntemi ve cihazı” ile de granül patlayan şeker ve şekilli patlayan bonbon üretilebiliyor.

BULENTORAN2Kablosuz kalp

Kalp yetmezliğinin tedavisinde ilaçlar etkisiz kaldığında tek seçenek insandan insana kalp nakli. İstatistiki bilgilere göre ABD’de her 20 hastadan sadece birine donör kalp bulunabiliyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise bu oran çok daha düşük. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran’ın bu sebeple geliştirdiği yapay kalp cihazı, hastanın kalbine cerrahi girişimle yerleştirilebilecek. Prof. Oran cihazla ilgili “Özel tasarıma sahip bir elektrik motoru olup çalışması için gerekli olan enerjinin “kablosuz enerji aktarımı” ile dışarıdan sağlanması öngörüldüğü için cihazın enerji tüketimi oldukça az olacak ve yıllarca hastalara yüksek bir yaşam kalitesi sunacak” diyor.

SONY DSCDünyada benzeri olmayan şeker

Patlayan şeker makinesinin mucidi Tolga Erden de, makinesinin kendi sektöründe dünyada bir ilk olduğunu söylüyor. Çocukluğundan beri patlayan şekerlere özel bir ilgisi olduğunu belirten mucit, “Benim yaptığım şekilli patlayan şekerler ağızda eriyene kadar şeklini kaybetmiyor. Bu anlamda dünyada eşi benzeri yok” diye konuşuyor.

 

burakGen deneylerine yapay DNA

Burak Yılmaz tarafından geliştirilen yapay DNA üretim yöntemi de fuara katılacak bir diğer buluş. Sentegen Biyoteknoloji Merkezi’nin kurucularından olan Yılmaz’ın yöntemi, bilimsel araştırmalarda ve genetik deneylerinde kullanılmak üzere yapay DNA dizisi üretmek üzerine. Yılmaz yöntemiyle ilgili “Amacımız, küresel müşteri odaklı olarak ilaç, kimya, tarım, biyoteknoloji ve tıp endüstrisine sentetik biyoloji ürünleri üreterek  ihtiyaçlarını gidermek ve akademik çalışmalara yönelik sentetik genler sağlamaktır. Bu yöntemle ülkemizdeki genetik araştırmaların yükseleceğine inanıyorum” açıklamasında bulunuyor.

***Türk Patent Enstitüsü 2003-2012 arası istatistiklerine göre, Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvuru sayısında ilk sırayı makine-imalat sektörü alıyor. Onu kimya-ilaç-metalurji sektörü; elektrik-elektronik sektörü; motorlu taşıtlar-ulaşım sektörü; mobilya imalatı; gıda-içecek; tekstil-deri ve ağaç ürünleri sektörleri takip ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s