Hakkınızdaki sanal izleri internetten sildirebilirsiniz!

emreHAKKINIZDA ÇIKAN KÖTÜ İÇERİKLERİ GOOGLE’DAN VE DİĞER ARAMA MOTORLARINDAN KALDIRIYORLAR.

Eski sevgiliniz uygunsuz fotoğraflarınızdan video yapıp youtube’a mı koydu? Rakip firma sizin hakkınızda bloglarda olumsuz içerik mi yayınlatıyor? Resim, şiir, yazı ya da çektiğiniz bir fotoğraf izniniz olmadan çeşitli sitelerde mi paylaşılıyor? Facebook’ta hakkınızda sahte hesap açıldı ya da twitter’dan hakaret mi yediniz? Ve en kötüsü de bu içeriklerin hepsi internette kalacak değil mi… Üzülmeyin. İnternetten içerik kaldırma şirketi Rubbit, hakkınızdaki her tür olumsuz içeriği kaldırtıyor. Tabii yüz kızartıcı suç işleyenler heveslenmesin. Onlar bu kapsama girmiyor.

https://twitter.com/_mitokondri

ABD’de bir Türk girişimi olarak kurulan, merkezleri Las Vegas ve NewYork’ta bulunan “internetten içerik kaldırma” şirketi Rubbit’in kurucu ortağı ve Türkiye ofisi sorumlusu Emre Teker ile görüştük. Teker bize, internette hakkınızda çıkan olumsuz bir içeriği, iftirayı ya da telif hakları size ait olan bir eseri google’dan, diğer arama motorlarından veya sosyal paylaşım sitelerinden nasıl kaldırdıklarını anlattı. ABD’de 40’tan fazla eyalette konusunda uzmanlaşmış bilişim hukuku bürolarıyla ortak olarak çalışan Rubbit, bugün Amerikan Forbes’un ilk 500 şirketinden çoğuyla yıllık sözleşme ile çalışıyor. Neredeyse her eyalette ayrı hukuk bürolarıyla çalışmalarının nedeni ise tabii ki ABD’de eyaletten eyalete kanunların değişiyor olması .Türkiye ofisinde de hakkında internette çıkan olumsuz yazı, istemediği bir fotoğraf, karalama kampanyası ya da videonun çıkarılmasını isteyen ya da resim, film, müzik gibi telif haklarına tabi olan eser sahipleri Rubbit’e başvuruyor.

Türk mahkemeleri ABD merkezleri siteleri ilgilendirmiyor

İnternet siteleri dünyanın dört bir yanından yayın yapıyorlar. Çoğu server da ABD’de. Dolayısıyla internetten içerik kaldırma ile ilgili Türkiye’de alınacak bir mahkeme kararı, ABD’den yayın yapan bir siteyi bağlamıyor. Türk mahkemelerinin ancak com.tr uzantılı siteler üzerinde yaptırımı var malesef. Hatta içeriği yayınlayan bir blog sahibi Türk mahkemelerinde suçlu bulunup ceza bile alsa, bu yayının blogdan kaldırılmasını garantilemiyor çünkü siteler Türk mahkeme kararlarını tanımıyor. Rubbit sadece ABD değil İngiltere, Almanya, Rusya, Çin gibi diğer hostinglere hizmet eden ülkelerde de çalışmalarını sürdürüyor.

Şirket google’ın beyaz listesinde

Teker, ABD’ye taşıdıklarını davaların sadece yüzde 10’unun mahkemeye kadar çıktığını, geri kalanın kolaylıkla, mahkeme öncesi anlaşma birimleri olarak iş yapan uzlaşma masalarında hallolduğunu anlatıyor. Rubbit’in google’ın beyaz listesinde olduğunu yani güvenilir şirket olarak kabul edildiğini söyleyen Teker, uzun süredir de telif hakları ihlallerinde sadece bildirim yaparak google’dan içerik kaldırma yetkileri olduğunu ifade ediyor. Alanında en büyüklerden biri olan şirketin 2014 planında ise Amerikan borsanına girmek ve yabancı ortaklık almak var.

Görsel ve video arama yazılımlarıyla çalışıyorlar

Rubbit telif hakkı ihlalleri saptama konusunda çok gelişmiş yazılımlara sahip. Biz google’da sadece yazıyla arama yapabiliyoruz. Ama onlar fotoğraf, video ve ses kaydı araması da yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra manuel takip yapan çalışanları da mevcut.

emre1

 

İçerik kalkmazsa para ödemek yok

Gelelim en merak edilen hususa. İçerik kaldırmak kaç para? Genellikle 500-2000 dolar arası. Ancak içeriğin kaldırılacağı sayfanın çokluğuna ve içeriğin özelliğine göre bu rakam 10 bin doları bulabiliyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, Rubbit içeriği kaldırtmayı başaramazsa kesinlikle müşterisinden para talep etmiyor.

Rakip firmalar “olumsuz içerik yazarları” tutuyor

Rubbit Türkiye ofisinin bir numaralı müşterileri, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, haklarında çokça olumsuz içeriğin bulunduğu ünlüler ve işadamları. Hatta olumsuz içeriğin kim tarafından koyulduğu bile IP numarası üzerinden bulunabiliyor. Örneğin, kendisi ve ailesi hakkında birçok iftiranın yer aldığı bir blogdan şikayetçi olan işadamının şikayetini değerlendirmeye alan ve hukuki işlem başlatan Rubbit, sonunda içeriğin Almanya’da bir kişi tarafından girildiğini ortaya çıkarmış. Bir keresinde de bir otomotiv şirketi hakkında tüm tüketici bloglarında yazılan olumsuz görüşlerin aynı IP adresinden girildiğini tespit etmişler. Adresin izini sürerek Fatih’te bir apartman dairesinde para karşılığı olumsuz içerik giren üç gençle karşılaşmışlar. Teker bu tür karalamaların genellikle rakip firmalar tarafından yaptırıldığını anlatıyor. Bunların yanı sıra 16-22 yaş grubu arasında eski sevgilinin uygunsuz fotoğraflarını yayınlama vakalarıyla da sıkça karşılaştıklarını belirtiyor. Bir de fake facebook hesapları sorunu sık karşılaşılanlar arasında. Teker başvurunun ilk haftasında da yavaş yavaş linklerin kalktığını ancak internetteki ilgili tüm içeriklerin kaldırılmasının üç ayı bulduğunu belirtiyor.

 

Reklamlar

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Halil Üner dedi ki:

  Bu konuyla ilgili iletisime gecmek istiyorum.Tel.05334582280

 2. Fatma dedi ki:

  böyle robotik rehabilitasyon merkezleri nerde var acaba.Birde 9-10 yıllık omirilik felçlilerine yarar mı?

  1. sonmucid dedi ki:

   Romatem Istanbul’daki ilk robotik rehabilitasyon merkezini birkaç yıl önce açtı.

 3. Ümit Metin dedi ki:

  Hakkımda bazı eski Japon müşterilerim ve ilişki Yaşadığım eski kız Arkadaşlarım şahsımla alakalı internet te blog lar ve Hakkımda çirkin karalamalar yapmaktadır.twetter Google veritabanlı .bunların link lerini size atmayı düşünüyorum.bana bunları silip silemiyecegimizi,ne kadar Ücret tutacağını Öğrenmek ve uygun gördüğüm takrirde rica etmek istiyorum .msj nızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s