Sınır tanımayan seçmenler geliyor

GULAY_OZKAN10 YILDA DÜNYAYI KURTARACAK İSİMLERDEN BİRİ DE BİR TÜRK. GÜLAY ÖZKAN, GELECEĞİN SEÇİM YÖNTEMİ PROJESİNİ HAZIRLADI.

https://twitter.com/_mitokondri

Silikon Vadisi NASA Kampusu’nda kurulan ve 10 yıllık projelerle 1 milyar insanı etkilemeyi amaçlayan Singularity Üniversitesi platformuna bu yıl Türkiye’den de bir isim kabul edildi. Silikon Vadisi’nde 10 haftalık “geleceği şekillendirme” kampına giren Gülay Özkan, geleceğin seçim yöntemi üzerine bir yazılım geliştiren ekipteydi. Türkiye’ye geri dönen Özkan ile gördüklerini, duyduklarını konuştuk.

Yoksulluk, sağlık, eğitim, enerji, çevre, gıda, sağlık, güvenlik ve su gibi insanlığın en önemli sorunları teknoloji ile çözülebilir mi? ABD’nin ünlü futüristlerinden biri olan, Google’ın mühendislikten sorumlu yöneticisi  Ray Kurzweil ve fütürist Peter Diamandis bu soruya yanıt aramak için 2009 yılında yola çıktılar ve Silikon Vadisi’nin kalbinde NASA Ames Araştırma merkezinde Singularity Üniversitesi adında bir platform kurdular. Buraya her yıl dünyanın dört bir yanından çeşitli alanlarda kendini ispatlamış, başarılı ve geleceği tasarlayacak hayal gücüne sahip insanlar çağırılarak 10 haftalık bir kampa sokuluyor. Kampta her alanda gruplara ayrılan katılımcılar, 1 milyar insanı en çok 10 yıl içerisinde etkileyebilecek projeler ve prototipler üretiyor. Bu yıl da 38 ülkeden 23 kadın, 57 erkek olmak üzere 80 kişi NASA Kampusu’nda yer olan bu merkezdeydi. 80 kişinin içinde Türkiye’den de bir isim vardı. Kagider üyesi Gülay Özkan.

Gülay Özkan İstanbul merkezli yönetim danışmanlık şirketi GEDS Business’ın ve proje yönetimi STK’sı PMI TR’ın kurucusu. Uzun yıllar Ericsson bünyesinde Çin’den Güney Amerika’ya kadar mobil iletişim alanında birçok projeye imza atmış bir isim. Aynı zamanda Avrupa Kadın Profesyoneller Ağı ve Proje yönetim Enstitüsü üyesi. Boğaziçi ve Bilgi Üniversitesi’nde de insan odaklı girişimcik dersleri veriyor. 10 haftalık dünyayı kurtarma programından dönen Özkan ile bir araya geldik ve ona konuyla ilgili merak ettiğimiz her şeyi sorduk.

Geleceğin seçimleri nasıl olacak?

Gülay Özkan’ın dahil olduğu proje, Bitgov isimli “Sınır tanımayan seçmen” kavramı ile geleceğin yönetim biçimini kurgulamayı hedefleyen bir projeymiş. Amaçları ise, hem yerel hem de tüm insanlığı etkileyecek global yönetim kararlarını uluslar arası bir seçim ile yönlendirebilecek bir yazılım geliştirmekmiş. Ki 10 haftanın sonunda basit bir prototipini de geliştirmişler söz konusu yazılımın. Bu yazılım, akıllı cihazlarınız üzerinden, Japonya’daki balinaların öldürülmesi, benzinle çalışan araçlardan alınacak vergiler gibi ilgilendiğiniz alanlara yönelik o dönemki tasarıları ve o konuyla ilgili yazılmış makale, haber ve sosyal medya paylaşımlarını önünüze getirip fikir edinip fikir belirteceğiniz bir oylama platformu. Yani özetle işkembeden sallamaya ve insanlığı ilgilendiren kararları bir avuç siyasetçinin vermesine son!

“Her şey globalken yerel kalan tek şey yönetim”RayKurzweil_GulayOzkan_PeterDiamandis copy

Kamp dönemini “Hayatımın en güzel 10 haftasıydı. Hiç bu kadar birbirini destekleyen insanların olduğu bir ortam görmemiştim” diye anlatan Özkan, çalıştıkları projenin en temelinde transparan bir yönetimi hedeflediğini söyleyerek ekliyor: “Artık bütün sosyal ağlar global. Yiyecekler içecekler de öyle. Her şey globalken yerel kalan tek şey yönetimler ve ülke sınırları. Bunun bir anlamı kalmıyor artık. Biz insanın yeni deneyimine odaklandık. Her taraf akıllı cihazlarla dolu. İleride giysilerimiz ve ev eşyalarımız da akıllı olacak. Her an dünyanın istediğimiz yerine ulaşabildiğimiz bir yaşamda, yönetime katılma deneyimimiz ve motivasyonumuz da değişecek.”

Bir robot suç işlerse kim ceza alacak?

Kampta konuşulan konular arasında dijital para (bitcoin), global dev teknoloji şirketleri, robotların hayatımıza nasıl dahil olacağı, bir robot suç işlerse kimin ceza alacağı, robotların duygusal gelişim sağlayıp sağlayamayacakları, biyoteknoloji, nanoteknoloji, yeni enerjiler ve uzay gibi konular da varmış. 10 hafta içerisinde hazırlanan diğer dikkat çeken projeler ise şöyleymiş; MicroRNA’lar aracılığıyla kanserde erken teşhis, laboratuar ortamında hücre bölünmesiyle üretilen yapay et, her türlü kan testinin evde yapılabilmesine olanak tanıyan bir test ünitesi, tarımsal atıklardan biokarbon üretilmesi, tabletler ile akıllı öğrenme, insansız hava araçları ile tarımda kontrol ve arıları hastalıktan koruma sistemi.

 

*Gülay Özkan, NATO- İngiltere, UNL- ABD, Ecole Nationale desPonts et Chaussées- Fransa ve IE Business School- İspanya’da çeşitli ödüller almış.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s