Unutmak… Ama neyi?

Amerikan ordusu Irak’tan travma ile dönen askerleri için kötü anıları umursamamayı sağlayacak ‘yut-unut hapı’ geliştirmeye çalıştı yıllarca. Pek çok üniversiteden onlarca bilim insanı   beta bloke edici ya da propranolol olarak bilinen bir hap üzerinde travmatik anıların acısını  silmeye yönelik deneyler yaptı ve hala bu tür deneyler sürüyor.

https://twitter.com/_mitokondri

Beta bloke ediciler aslında hipertansiyon, kalp ritmi bozuklukları ve migren tedavisinde kullanılıyor. Bilim insanlarının, hapın anı oluşturma yeteneğini bloke ettiğini keşfetmesi üzerine başlayan çalışmalar travma yaşamış askerler üzerinde başarı sağladı. Hapın diğer hedefleri ise tecavüz mağdurları, kazazedeler, şiddete maruz kalmış kişiler ve diğer travma yaşamış herkes.

Propranolol’un travma tedavisinde kullanılabilmesiyle ilgili yıllardır çalışmalar yürüten bilim insanlarından biri Cornell Üniversitesi psikiyatri profesörü Dr. Margaret Altemus. Altemus “Amacımız anıyı silmek değil mağdurun anıyı çok umursamıyor olmasını sağlamak” diyor.

Ancak yut-unut hapıyla ilgili etik tartışmalar da devam ediyor. Örneğin   çocuk öldürmüş bir askere bu haptan verir miydiniz diye soruluyor. Bir tecavüz mağduruna veya terör eylemine maruz kalmış bir kişiye bu haptan verirseniz anahtar detayları hatırlaması engellenmiş ve davaya ilişkin önemli bilgiler elden  gitmiş olmayacak mı? Ya da bir katilin bu hapı alarak hiç suç işlememiş gibi hissetmesi kabul edilebilir mi? Vicdanı yok etmeye çalışmak başlı başına bir suç sayılmaz mı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s