Yaşlanmayı 40 yıl engelliyor

P1080428

 

KAROTENLERİN KRALI ASTAXANTHİN, YAŞADIĞIMIZ ZEHİRLİ DÜNYADA DNA’MIZI KORUMAK İÇİN İŞBAŞINDA!

Dünyadaki en güçlü antioksidan olarak bilinen ve sinir kök hücresi üretimini desteklemesi gibi mucizevi etkileri olan Astaxanthin, DNA koruma özelliğiyle de, olumsuz çevre şartları içinde yaşamaya mahkum şehir insanı için yüzyılın buluşu olarak görülüyor.

Doğada gözlemlenen en büyük güç ve dayanıklılık örneklerinden biri, somon balıklarının, yumurtlamak için güçlü akıntılara karşı yüzmeleridir. Somonlar, yumurtalarını güvenli bir bölgeye bırakmak için, hızla akan nehir ve şelalelerde akıntının tersi yönünde yedi gün boyunca yüzerler. Onlara bu yüksek performansı veren ise kaslarında bulunan Astaxanthin pigmentidir.

Uyuyan güzel

Astaxanthin, deniz canlıları içinde en çok somon, karides ve flamingolarda bulunuyor. Ancak esas madeni, mikroskobik bir yosun türü olan “haematococcus algleri.” Dünyanın en güçlü antioksidanı olarak bilinen Astaxanthin, bu yosun türü tarafından aslında bir savunma kalkanı olarak üretiliyor. Yaratılışları gereği bu algler, çevre şartları yaşamalarına izin vermeyecek kadar kötüleştiği durumlarda, mesela sular çekildiği, tuzluluk oranı arttığı veya güneş fazla UV gönderdiği zamanlarda, Astaxanthin denen kırmızı pigmenti üreterek kendisini tabiri caiz ise donduruyor. Bu şekilde DNA’sını 30-40 boyunca koruyabiliyor. Ta ki, çevre şartları yeniden yaşamasına olanak verene kadar uyuyan güzel gibi bir kenarda bekliyor. İşte bu uyuyan güzel, anti-aging dünyasının son yıllardaki en popüler yıldızı haline gelmiş bulunuyor.

Kısaca, Astaxanthin hem bir DNA koruyucu hem de bir performans arttırıcı olarak son yıllarda tüm dünyada şöhret kazanmaya başladı. İsrail ve Hawaii’de mikroskobik yosunlardan elde edilen Astaxanthin maddesi, tabletler haline getirilerek, antioksidan gıda takviyesi şeklinde tüm dünyaya dağıtılıyor. Türkiye’de de bu maddenin ithalatını yapan tek bir firma var. Algbiotek Dış Ticaret. Hawaii’den BioAstin markası altında Astaxanthin tabletleri getiriyor. Firmanın ürün müdürü Soner Helvacıoğlu ile bir araya geldik ve kendisinden bu mucizevi antioksidanın insan vücudunda nelere iyi geldiği hakkında bilgi aldık.

shutterstock_58224664C vitamininden 6 bin kat etkili

Helvacıoğlu söze, karotenlerin kralı olarak bilinen bu maddenin antioksidan aktivitesinin E vitamininden 550 kat, C vitamininden 6 bin kat, KoEnzim Q10’den 800 kat, karotenden de 10 kat daha güçlü olduğunu belirterek giriyor. Besin takviyesi olarak alınabildiği gibi, cilde gençlik iksiri olarak da sürülebilen ve yapılan deneylere göre günde 60 tablet bile alınsa herhangi bir yan etkiye sebebiyet vermeyen Astaxanthin üzerine dünyanın dört bir yanında üniversitelerde yapılmış yüzlerce çalışma bulunuyor.

Bir Google taraması yapıldığında Japon Tokushima Üniversitesi, Nippon Tıp Okulu, Hokkaido Üniversitesi, Tokyo Metropolitan Enstitüsü, Beijing Çin Tıp Fakültesi, İsveç Stockholm Üniversitesi, İspanya Basque Şehir Üniversitesi, Boston Tufts Tıp Okulu, Kaliforniya Los Altos Sağlık Araştırmaları Merkezi, Macaristan Debrecen Üniversitesi, Roma San Gallicano Dermatoloji Enstitüsü, Kanada Simon Fraser Üniversitesi, Ohio Eyalet Üniversitesi, Brezilya Federal Pernambuco Üniversitesi, Pennsylvania Pittsburgh Üniversitesi ve Finlandiya Kuopio Üniversitesi gibi onlarca saygın kurumda yapılmış yüzlerce araştırma görülebilir.

Yaşlılık düşmanı pigment

Araştırmaların sonuçları, güçlü bir DNA koruyucu olan Astaxanthin’in eklem- kas sağlığı, cilt, göz sağlığı, sinir sistemi ve beyin koruması, kalp-dolaşım sistemi ve bağışıklık sistemi koruması gibi hemen her alanda etkin olduğunu gösteriyor. Kanseri engellediği ve tümörü küçülttüğüne ilişkin de çalışmalar mevcut. Diyabet, romatoid artrit, ülser, astım, üreme sistemi, karaciğer, böbrek ve prostat rahatsızlıklarında da mucizevi sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca güç, dayanıklılık ve enerji verdiği için yarış atlarında ve sporcu beslenmesinde de kullanılıyor. Tüm bunların yanı sıra sinir kök hücresi üretiminde de etkin rol oynuyor. Bu anlamda felç araştırmalarında da kullanılıyor. Kan beyin bariyerini geçebilen yegane antioksidan olarak Alzheimer ve parkinsonun engellenmesinde de tavsiye ediliyor. Deri altında birikerek de cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyor. Güçlü bir ağrı kesici olarak, devamlı ağrı kesici kullanmak zorunda olan hastalara alternatif bir doğal çözüm olarak öneriliyor.

*FDA (Amerikan Tarım ve İlaç Bakanlığı) tarafından güvenli gıda statüsüne (GRAS) alınan BioAstin, hiçbir rahatsızlığı olmayanlar için de DNA koruyucu olarak kullanılabiliyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s