Bir Endülüs Rüyası

granada-cingeneİSLAM SANATININ EN ÖNEMLİ YAPILARININ YER ALDIĞI ENDÜLÜS ROTASINDA, FLAMENKONUN TOPUK SESLERİ EŞLİĞİNDE…

Farklı inanç ve kültürlerin gizli buluşma noktası olan ve İslam sanatlarının en önemli yapılarının bulunduğu Güney İspanya’yı, Pronto Tur’un Endülüs rotası ile gezdik. Rönesans’ın doğuş yeri olarak görülen Endülüs’ün Malaga, Granada, Sevilla ve Cordoba şehirlerini adım adım hatmettik. Flamenko’nun topuk vuruşları eşliğinde, Batı İslam Sanatı’nın en etkili eserlerini gördük. Baharın gelmesiyle birlikte portakalların çiçek açtığı Endülüs’ü sizin için önden biz kokladık.

İber Yarımadası’nda 711-1492 arasında Endülüs Emevileri, Murabıtlar, Muvahhidler gibi Müslüman devletlerin hüküm sürdüğü dönemde verilen Endülüs isminin İspanyolcada karşılığı Andalucia.

Picasso’nun memleketi Malaga

Sevilla’dan sonra en büyük Endülüs şehri, Barselona’dan sonra ikinci büyük liman kenti olarak bilinen Malaga gezimiz, 8. yüzyıldan kalma kale ve hisarlarıyla ünlü Alcazaba ile başlıyor. Kafeleri, gece hayatı ve zengin vilları ile özellikle Avrupalı turistlerin uğrak yeri olan şehirde görülmeye değer yerlerin başında 2. yüzyıldan kalma antik Roma Tiyatrosu, Gibralfaro Kalesi’nin bulunduğu tepeden seyredilebilen müthiş şehir manzarası ve Malaga Katedrali geliyor. Burası aynı zamanda ünlü ressam Pablo Picasso’nun da memleketi. Alcazaba yakınında Picasso’nun doğduğu ev ve Picasso Müzesi gezilebilir. Alışveriş severler için de, bir sürü İspanyol markanın yer aldığı şehrin merkezindeki Marques de Larious caddesini gezmeyi öneririz.

sevilla1Don Juan’ın evi ve Kristof Kolomb’un mezarı burada: Sevilla

Endülüs’ün kültür, sanat ve ekonomi merkezi olan Sevilla, her sokak ve caddesini süsleyen turunç ağaçlarıyla dikkat çekiyor. Portakal çiçeklerinin kokusunu içinize çekerek gezmek isterseniz buraya bahar aylarında gelmenizi öneririz. Burada bizce ilk görülmesi gereken yer, çok eski bir yapı olmasa da, ziyaretçilerini ortaçağdan kalma büyülü bir dünya içine sürükleyen Plaza Espana. Burası 1929 yılındaki İber-Amerikan Fuarı için inşa edilmiş. Binanın avlusunda, İspanya eyaletlerini temsil eden süslü çeşmeler sıralanmış. 1962 yılında Arabistanlı Lawrence filminde ve 1999 yılında çekilen Star Wars’ta mekan olarak kullanılmış burası. Endülüs Emevileri’nden kalan bir caminin üzerine inşa edilen ve Avrupa’nın üçüncü büyük katedrali olan Sevilla Katedrali ise mutlaka görülmesi gerekenler arasında elbette. Karşısında ise bahçeleriyle nam salmış Alcazar Sarayı var. Saray, İslam, gotik, barok ve Rönesans stillerini bir arada görebileceğiniz bir yapı. 1364’te inşa edilen sarayın üst katı, şu anki kral ve kraliçenin konutu olduğu için gezilemiyor. Şehrin turistik bölgesi Santa Cruz ise, dar sokakları ile çok şirin. Hatta muhitte Öpücük Sokağı diye bir sokak var ki, gerçekten karşılıklı evlerde yaşayan iki aşık, balkonlardan öpüşebilir, öyle dar yani sokak. Burada eskiden Yahudiler yaşıyormuş. Flamenko bölgesi olarak da bilinen Santa Cruz’da, efsane çapkın Don Juan’ın evi de bulunuyor. Efsaneye göre Don Juan her gece ölür, sabah oldu mu yeniden doğarmış, öyle deniyor. Şehri ikiye bölen Guadalquivir nehrinde tekne turu yapmanızı da tavsiye edebileceğimiz Sevilla’nın illa görülmesi gerekenleri arasında Sevilla Katedrali de bulunuyor. Şu detayı da atlamamak gerekir; Kristof Kolomb’un mezarı bu katedralin içinde yer alıyor.

Bir Çingene rüyası: Granada

Endülüs’ün en masalsı şehri kesinlikle Granada, eski adıyla Gırnata. Amin Maalouf’un Afrikalı Leo kitabını okuyanlar için şehir daha bir büyülü görünüyor. Hıristiyan Kastilyalıların en son ele geçirdikleri Müslüman şehri olan Granada’nın en ünlü yapısı Elhamra Sarayı. 1232’de temelleri atılan saray, İslam mimarisinin ulaşabileceği en yüksek tepe noktalardan biri olarak görülüyor. Birbiriyle bağlantılı sayısız oda ve salondan oluşan saray, avlular, ferahlatıcı yeşil alanlar, fıskiyeli havuzlar, çeşmeler ve bahçelerden müteşekkil. Çingene nüfusun en çok bulunduğu şehirlerden biri olan Granada’da Sacromonte Çingene Mahallesi’ne gidip, soy ağaçları 900 yıllarına kadar uzanan Çingene Rosini Ailesi’nin evinde Çingene şarkıları eşliğinde Flamenko dans seyretmenin zevkini başka hiçbir sahne sanatları gösterisinden alamayacağınıza iddiaya gireriz.

de torosHemingway’a selam

Romalılar tarafından kurulan Cordoba, önce Vizigotlar’a, sonra da Endülüs Emevileri’ne geçmiş. O dönemde şehrin en önemli yapısı Cordoba (Kurtuba) Camii yapılmış. 786’de yapılan cami, 1523’te katedrale çevrilmiş. Ancak resmi adı bugün Cordoba Katedrali. Cami olarak korunan kısımları mütevazı ve sembolik sanat akımlarıyla temsil edilirken, geri kalan katedral bölümleri müthiş görkemli. İspanya’nın en eski boğa güreşi arenalarından Plaza de Toros de Ronda ve eskiden cami olan Santa Maria la Mayor Katedrali ise Cordoba’nın kasabalarından Ronda’da görülebilecek yerler. Ayrıca Hemingway, Çanlar Kimin İçin Çalıyor’u Ronda’da yazmış. Bu kasabaya gidiş geliş yolunda karşılaşacağınız Cebelitarık manzarası da hayran kalacağınız görüntülerden biri olacak.

 

NASIL GİDİLİR?

Türk Havayolları’nın yeni uçuş noktalarından biri olan Malaga’ya düzenlenen yıl boyu ekonomik uçuşlar sayesinde, siz de bir Endülüs rüyası görebilirsiniz… 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s