Siyasetçilere ve ünlülere refleksoloji yapıyor

eABDULLAH GÜL, MEHMET ALİ ERBİL, BÜLENT ARINÇ VE İBRAHİM TATLISES’E ŞİFA VEREN İSİM…

Fotoğraf: HAYDAR ERÇİN

Releksoloji uzmanı Esat Başaran, Türkiye’nin en ünlü isimlerine el ve ayak masajı yapan bir psikolog. Ayrıca engelli ve felçliler üzerinde de mucizevi iyileştirme hikayeleri var. Boyun fıtığı için Abdullah Gül, omurilik romatizması için Faruk Çelik, reflü için Bülent Arınç,  felç için İbrahim Tatlıses, leak sendromu için Mehmet Ali Erbil, boynundaki düzleşme için Hillary Clinton, Başaran’ın refleksoloji yaptığı ünlü isimlerden bir kaçı. Ebru Cündübeyoğlu, Hakan Yılmaz, Şafak Sezer, Metin Yıldız, Oya Başar, Evrim Akın, Ferdi Tayfur, Saba Tümer, Metin Şentürk, Birol Güven ve Tahsin Taşkın gibi daha pek çok ünlü isme çeşitli sebeplerden dolayı refleksoloji uygulamış olan Başaran, dizi oyuncularının bir çoğunun dikkat eksikliğini gidermek ve ezberleme seviyelerini arttırmak için kendisine başvurduklarını anlatıyor. Başaran ile kendi geliştirdiği refleksoloji sistemi üzerine konuştuk.

Aslen bir psikologsunuz. Refleksolojiye ilginiz nasıl ve neden başladı?

-Belçika’da psikoloji okurken, okulun karşısında bir refleksoloji merkezi vardı. Oradan çıkanların hep enerjik ve mutlu olması dikkatimi çekmeye başladı. Bir gün ben de merkeze girdim ve refleksolojinin psikosomatik (fiziksel bir nedene bağlı olmayan) ağrılarda ve streste kullanılabildiğini, rahatlatıcı olduğunu, hatta bazı durumlarda antidepresan yerine geçtiğini öğrendim. Sonra ben de refleksoloji öğrenmeye karar verdim ve yıllar içerisinde kendime ait bir yöntem geliştirdim.

Nasıl bir yöntem bu?

-Ben uygulamanın, sempatik ve parasempatik sisteme göre sol el-ayak ya da sağ el-ayak üzerinde uygulanması gerektiğini ortaya attım. Yani beynin sol lobuna bağlı rahatsızlıklarda sağ, sağ lobuna bağlı rahatsızlıklarda ise sol tarafa refleksoloji uyguluyoruz.

Her organın el ve ayaklarımızda izdüşümleri var

Sempatik ve parasempatik sistem nedir, açıklar mısınız?

-Beynin sağ bölümünü kontrol eden parasempatik sinir sistemi, vücut olaylarında yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Kan basıncını, kalp atış hızını, kan şekerini düşürür. İdrar kesesini daraltır. Gözbebeğini küçültür. Bronşları daraltır. Sindirim etkinliklerini ise tam tersine hızlandırır. Tükrük salgısını arttırır. Beynin sol bölümünü kontrol eden sempatik sinir sistemi ise kalbin hareketlerini hızlandırır, kalbi besleyen damarları daraltır. Bronşları genişletir ve bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Her organın ve sistemin iki elimizde ve ayağımızda iz düşümleri vardır.

refleksoloji-eller1Masajın sağa mı sola mı uygulanacağına nasıl karar veriliyor?

-Mesela avuç içinde orta parmakla işaret parmağı arasında, parmak arasının hemen alt kısmına denk gelen kemikli bölge kalbi temsil eder. Sağ elde bu bölgeye bastırırsanız kalp atışı hızlanır, sol elde uygularsanız tam tersi kalp yavaşlamaya başlar. Kalp krizi geçiren, kalp çarpıntısı olan birine bu uygulamayı sol elden yaparsanız faydası olur, kalp sakinleşir. Bunun üzerine yazdığım makale, beş yıl önce ABD’deki Elsevier adındaki tıp dergisinde yayınlanarak literatüre de girdi.

Antidepresan olarak da kullanılıyor

Acil müdahale gerektiren bir durum olarak yüksek tansiyonda ne yapmak gerekiyor?

-Sol avucun serçe parmakla yüzük parmağı arasında, parmak arasının hemen alt kısmına denk gelen kemikli bölgeye bastırırsanız tansiyon tık diye düşer. Ben uçakta şekeri çıkmış, tansiyonu fırlamış birine bu müdahaleyi yaparak uçağı zorunlu iniş yapmaktan kurtarmıştım mesela.

Antidepresan yerine kullanılabiliyor dediniz, bu nasıl oluyor?

-Depresyonda sempatik sistem hızlı çalışır. Sol avuçta kalp ve bağırsak bölgelerine masaj yaparak uzun vadede depresyon tedavi edilebilir. Bağırsak çok önemli özellikle. Bağırsağın rahatlaması ruh halini düzeltir. Masaj, sol avucun sağ alt bölgesine denk gelen bağırsak bölgesine yapılırsa kabızda, sağ elde yine aynı bölgeye yapılırsa ishali iyileştirir örneğin.  Depresyon da dahil birçok hastalıkta, hormonları yönettiği için böbrek üstü bezlerini de göz önünde bulundurmalı. Zira özellikle kadınlarda karakter değişimlerine varacak kadar etkiler hormonal yapıyı.

Felç dikkat eksikliği ve boy uzatmada refleksoloji

Özellikle felçlilerde ve spastik çocuklarda çok başarılı olduğunuzu biliyoruz…

-Çok felçliyi ve spastik çocuğu yürüttük. 50 bin spastik çocukta fire verdiğimiz olmadı, yüzde 30-80 arası iyileşme sağlandı. Hiperaktivite, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğünde de çok etkili. Otizmde de çocuğun uyum kapasitesini arttırıyor. Mesela dizi oyuncuları dikkat eksikliği için gelirler bana. Ezberlerini geliştirebilmek için…

Boy da uzatılabiliyormuş refleksolojiyle, bu doğru mu?

-Ergenlikten önce ve ergenlikten sonra 22 yaşına kadar büyüme hormonlarını, kemik gelişimini harekete geçirerek boy uzatmak mümkün ama mucize de beklememek gerek.

Refleksolojinin mantığı nedir?

-Özetle yeni dal nöronlar doğmasını ve hücre yenilemesini sağlıyor.

Necmi Yapıcı botoks değil, refleksoloji yaptırdı

O zaman gençleşme terapisi olarak da kullanılabilir mi yani?

-Tabii kesinlikle. Mesela oyuncu Necmi Yapıcı’ya bakın, üç sene refleksoloji yaptık, resmen gençleşti. Arkadaşları botoks yaptırdı sanıyormuş. Endonezya’da 40’yarında görünen 90’lık adamlar vardır. Çünkü orada refleksoloji geleneksel bir uygulamadır, kahveye gider gibi her akşam masaj salonuna giderler. Bir de metabolizmanın hızlandırılmasında da çok etkilidir. Aynı yemesine devam ederek üç haftada sekiz kilo verenler oldu.

Masajı ayaklara mı yoksa ellere mi yapacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?

-Genellikle göğüs ve göğüs üstü bölge için ellere, göğüs altı bölge için ayaklara masaj uyguluyoruz.

Hemen her hastalıkta kullanılabiliyor sanırım değil mi?

-Evet, mide bağırsak rahatsızlıklarından kalp hastalıklarına, fıtık ve kireçlenmeden çeşitli ağrılara, psikolojik hastalıklardan bağışıklık sistemi hastalıklarına kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s